Naujienų srautas

Pasaulyje2019.04.09 14:50

Vartotojų apsauga ar žodyno varžymas: nori drausti gaminius vadinti „mėsainiais“, „kepsniais“ ir „pienu“

LRT.lt 2019.04.09 14:50

Europos Parlamentas imasi riboti žodžius, kurie naudojami pardavinėjant maisto produktus. Žemės ūkio komitetas išleido įstatymų projektą, kuris uždraustų naudoti žodžius „mėsainis“, „kepsnys“ ir „pienas“ vegetariškų mėsos ir pieno produktų alternatyvų gamintojams, rašoma portale „Quartz“.

Šis įstatymų projektas brėžia griežtą liniją tarp terminų ir aiškiai apibrėžia tradiciškai apie gyvūninės kilmės maisto produktus kalbant vartojamus terminus.

Jei bus priimtas, šis sprendimas būtų laimėjimas ūkininkams ir mėsos gamintojams. Jie tikisi, kad tiek Parlamentas, tiek Europos Komisija šį įstatymų projektą priims gegužę, pasibaigus rinkimams.

Bet tai būtų smūgis mėsainius ir kepsnius iš augalinių produktų gaminančioms bendrovėms, kurios įstatymų projektą viešai vadina „protekcionizmu“. Tai taptų iššūkiu ir naujiems veganiško bei vegetariško maisto produktų gamintojams, besistengiantiems nurungti mėsos rinką – jei norės konkuruoti, jie turės būti dar kūrybiškesni, rašo „Quartz“.

Ginčas dėl tam tikrų rinkodaros terminų vyksta ne vien Europoje, bet ir visame pasaulyje. Nors Europos teismai vieningai patvirtino gyvulininkystės atstovų pateiktus įrodymus, JAV teismai nusprendė priešingai.

Vokietijos maisto kompanijai „TofuTown“ po 2017 m. birželį pralaimėtos bylos buvo neleista pardavinėti produktų, pavadintų „tofu sviestu“ ir „daržovių sūriu“. Tuo tarpu JAV vos mėnesiu anksčiau Kalifornijos teismas atmetė bylą, iškeltą migdolų pieną gaminančiai bendrovei. Anot „Quartz“, teisėjas pareiškė, kad vartotojų skundai dėl klaidinančių rinkodaros terminų yra neįtikinantys.

JAV politikai padarė savas išvadas – Arkanzase, Misūryje ir keliose kitose valstijose įstatymais jau draudžiama žiedinių kopūstų ryžių gamintojams vartoti terminą „ryžiai“ ir augalinės kilmės pieno gamintojams vartoti terminą „pienas“.

Dėl prieštaringų teismų išvadų gali atsirasti maisto produktus reglamentuojančių taisyklių kratinys.

Nauji veganiškos produkcijos gamintojai vystydami verslą turės kurti nacionalinius įstatymus atitinkančias produktų rinkodaros schemas ir pakuotes, o tai nebus pigu.

Tuo tarpu ginčo centre atsidūrę vartotojai, anot apklausų, nesijaučia suklaidinti, jei ant augalinių produktų pakuočių naudojami terminai įprastai apibūdinantys mėsos ir pieno produkciją, rašo „Quartz“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi