Pasaulyje

2019.04.09 12:37

Britanijoje vergavę lietuviai laimėjo bylą prieš savo išnaudotojus

LRT.lt2019.04.09 12:37

Britanijos Aukščiausiasis Teismas pirmadienį pripažino, kad lietuvius įverginę britai yra asmeniškai atsakingi už jų išnaudojimą. Toks teismo sprendimas yra beprecedentis, nes anksčiau atsakomybė tekdavo tik juos įdarbinusioms bendrovėms, o ne atskiriems asmenims, rašo naujienų agentūra „Reuters“.

Vištų gaudytojais įdarbinti 11 lietuvių apkaltino įmonės „DJ Houghton Catching Services“, į britų prekybos centrus tiekusios viščiukus ir kiaušinius, savininkus nežmoniškomis darbo sąlygomis, fiziniu smurtu ir išnaudojimu.

Kaip rašo „Reuters“, lietuviai dirbo viršvalandžius, jiems buvo grasinama išmetimu iš gyvenamųjų patalpų ir smurtu, o jų užmokestis mažinamas dėl menkiausių priežasčių, pavyzdžiui, neplauto puoduko palikimą kriauklėje ar alkoholio vartojimą namuose.

Aukščiausiasis teismas pripažino, kad atsakovai – įmonės direktorius Darellas Houghtonas ir sekretorė Jacqueline Judge – yra kalti dėl darbo užmokesčio nemokėjimo ir nesugebėjimo užtikrinti, kad darbuotojai turėtų tinkamas gyvenimo ir darbo sąlygas.

Pasak teisėjo, jis neturi jokių abejonių, kad britų pora, išnaudodama savo aukas, sąmoningai pažeidė bendrovės  įsipareigojimus ir puikiai žinojo, ką daro.

Pasak lietuvius atstovavusios advokatės Mary Westmacott, šis nuosprendis turės įtakos įmonių darbuotojams ir jų vadovams, nes dabar jie gali būti pripažinti asmeniškai atsakingais už išnaudojimą ir priversti iš savo kišenės atlyginti už padarytą žalą.

Advokatės teigimu, paprastai daug lengviau įrodyti, kad įmonė pažeidė savo įsipareigojimus, o ne atskirų asmenų atsakomybę už darbininkų išnaudojimą. Dėl šios priežasties kai kurie bendrovių vadovai tuo iki šiol sėkmingai naudojosi.

„Ši byla aiškiai parodo, kad jei esi darbininkus išnaudojantis įmonės atstovas ar vadovas, tau gali tekti asmeniškai už tai atsakyti ir daugiau nebegalėsi prisidengti įmone“, – naujienų agentūrai „Reuters“ teigė M. Westmacott.

Kiek vėliau bus nuspręsta, kokią kompensaciją už patirtą žalą gaus lietuviai.

Tai jau antra byla, kurią pralaimėjo minėta darbininkus išnaudojusi britų pora. 2016 metais jų bendrovę į teismą padavė kita grupė į modernią vergovę pakliuvusių lietuvių.

Remiantis „Pasauliniu vergovės indeksu“, Britanijoje gyvena apie 136 tūkst. į vergovę pakliuvusių asmenų.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt