captcha

Jūsų klausimas priimtas

Mirė Singapūro įkūrėjas ir ilgametis vadovas L. K. Yewas

Būdamas 91-erių mirė „istorijos milžinas“ Singapūro įkūrėjas Lee Kuanas Yewas, kuris iš mažo uostamiesčio Singapūrą pavertė turtingu pasaulio centru.
L. K. Yewas, Reuters/Scanpix nuotr.
L. K. Yewas, Reuters/Scanpix nuotr.

Singapūrą apėmė gedulas, o pasaulio lyderiai pirmadienį skelbė pagarbos pareiškimus, mirus Lee Kuan Yew  – geležiniu kumščiu valdžiusiam politikui, kuris buvusią skurdžią koloniją pavertė klestinčiu miestu valstybe.

Jo sūnus – dabartinis premjeras Lee Hsien Loongas, paryčiais paskelbė pareiškimą, kuriame pranešė apie 91 metų tėvo mirtį Singapūro bendrojoje ligoninėje po ilgai trukusios ligos.

Vyriausybės vadovas paskelbė savaitės trukmės nacionalinį gedulą, o velionio buvusio lyderio palaikai bus kremuoti kovo 29 dieną.

„Jis kovojo dėl mūsų nepriklausomybės, sukūrė šalį iš nieko ir pasistengė, kad didžiuotumėmės, būdami singapūriečiai. Kito tokio žmogaus nebepamatysime“, – premjeras sakė emocingai kalbėdamas per televiziją.

Žiūrovai skandavo „Pone Lee!“, kai baltas katafalkas, vežantis velionio palaikus, vidurdienį atvyko į Istanos valstybinį kompleksą, prasidedant dvi dienas truksiančioms privačioms šeimos atsisveikinimo ceremonijoms. Vėliau palaikai bus viešai pašarvoti parlamento rūmuose.

Prie komplekso vartų singapūriečiai, reiškė asmeninę pagarbą ir pasirašinėjo užuojautų lentoje, o kai kurie verkė.

JAV prezidentas Barackas Obama ir kiti pasaulio lyderiai gyrė Lee Kuan Yew, kuris nedidelę išteklių neturinčią teritoriją pavertė finansų, prekybos ir laivybos pasauliniu centru, nors jo griežtą politinį valdymą smerkė žmogaus teisių aktyvistai.

„Jis buvo tikras istorijos milžinas, kuris visuomet bus prisimenamas ateinančių kartų kaip modernaus Singapūro tėvas ir vienas didžiųjų Azijos reikalų strategų“, – sakoma B. Obamos pranešime.

Kinija gyrė Lee Kuan Yew „istorinį indėlį“ į dvišalius santykius, kai Pekino komunistinė vyriausybė 1978 metais ėmėsi dramatiškų ekonomikos reformų.

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas sakė, kad Lee Kuan Yew buvo „plačiai gerbiamas tarptautinės bendruomenės kaip strategas ir valstybės veikėjas“.

Pagarbos pareiškimų paskelbė virtinė tarptautinių organizacijų lyderių, tarp jų Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Ban Ki-moonas, taip pat Malaizijos, Didžiosios Britanijos, Japonijos ir Australijos premjerai.

Lee Kuan Yew sveikata staigiai pablogėjo, kai 2010-aisiais mirė jo žmona Kwa Geok, su kuria jis išgyveno 63 metus. Buvęs lyderis beveik septynias pastarąsias savaites buvo gydomas ligoninėje dėl sunkaus plaučių uždegimo.

Likus dvejiems metams iki savo mirties Lee Kuan Yew atskleidė, kad pasirašė išankstinį nurodymą gydytojams nepalaikyti jo gyvybės dirbtinėmis priemonėmis, jeigu nebeliktų vilties jo atgaivinti.

Lee Kuan Yew užėmė premjero postą 1959 metais, kai Didžioji Britanija suteikė autonomiją savo kolonijai, vedė Singapūrą į nepriklausomybę, kuri buvo paskelbta 1965-aisiais po trumpos ir audringos sąjungos su Malaiziją, ir vadovavo šaliai iki pat 1990 metų.

Singapūras dabar yra tarp pirmaujančių valstybių pagal vienam gyventojui tenkančių pajamų dydį, o beveik visi šios šalies žmonės apsirūpinę gyvenamuoju būstu. Singapūras taip pat pasižymi mažu nusikalstamumu ir aukščiausios klasės infrastruktūra.

Opozicinė Darbininkų partija, kurios lyderiai buvo tarp persekiojamųjų Lee Kuan Yew autoritariniame režime, prisidėjo prie gedinčiųjų 5,5 mln. gyventojų turinčioje valstybėje.

„Jo nuopelnai Singapūrui bus prisimenami ateinančių kartų“, – sakoma partijos pranešime.

Vakarų šalių lyderiai neretai konsultuodavosi su Lee Kuan Yew, ypač dėl ryšių su Kinija, kurią jis anksti įvardijo kaip pasaulio ekonomikos augimo variklį, taip pat su kitomis neramesnėmis kaimyninėmis Pietryčių Azijos šalimis.

Singapūre dirbantis politikos analitikas Derekas da Cunha  sakė naujienų agentūrai AFP, kad „Lee Kuan Yew suteikė Singapūrui tarptautinį žinomumą, visiškai neproporcingą šalies dydžiui“.

Tačiau šis Kembridže studijavęs teisininkas taip pat kritikuojamas dėl politinių oponentų kalinimo, taip pat dėl to, kad savo kritikus priversdavo emigruoti arba sužlugdydavo finansiškai, keldamas brangiai kainuojančias bylas dėl šmeižto.


Singapūre žodžio ir susirinkimų laisvė griežtai kontroliuojama. Nors šalies santvarka pastaraisiais metais tapo liberalesnė, joje tebenaudojamos fizinės bausmės, o organizacija „Žurnalistai be sienų“ (Reporters Sans Frontieres) savo metinėje ataskaitoje, nurodė, kad Singapūras pagal žiniasklaidos laisvę užima 150-ąją vietą – žemesnę negu Rusija arba Zimbabvė.

Žmogaus teisių organizacijos „Human Rights Watch“ Azijos padalinio direktoriaus pavaduotojas Philas Robertsonas  pripažino velionio lyderio palikimą ekonomikoje, bet pridūrė, kad tai „taip pat buvo pasiekta reikšminga žmogaus teisių kaina“.

Pasak P. Robertsono, galbūt dabar Singapūras pribrendo nacionaliniam „persitvarkymui“ liberalesnės politikos kryptimi.

Lee Kuan Yew atsistatydino 1990 metais, perleisdamas postą savo pavaduotojui Goh Chok Tongui, kuris savo ruožtu 2004-aisiais perdavė vyriausybės vairą buvusio lyderio vyriausiajam sūnui Lee Hsien Loongui.

Liaudies veiksmo partija (LVP), kurios vienas iš įkūrėjų buvo Lee Kuan Yew, grįždavo į valdžią per kiekvienus rinkimus nuo 1959 metų. Šiuo metu ji kontroliuoja 80 mandatų 87 vietų parlamente.

Lee Kuan Yew atsisakė vyriausybės patarėjo vaidmens po rinkimų 2011 metais, kai LVP rezultatai buvo blogiausi nuo jos atėjimo į valdžią: už šią partiją balsavo tik 60 proc. rinkėjų, visuomenei piktinantis dėl imigrantų antplūdžio, didėjančių pragyvenimo kainų, blogėjančių gyvenimo mieste sąlygų ir viešųjų gyvenamųjų būstų stygiaus.

2013 metais išleistoje savo paskutinėje knygoje „Vieno žmogaus požiūris į pasaulį“ (One Man's View of the World) Lee Kuan Yew apžvelgė savo įsimintiną karjerą ir padarė išvadą: „Kalbant apie mane – padariau, ką norėjau, kiek turėjau galimybių. Esu patenkintas.“

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...