captcha

Jūsų klausimas priimtas

Izraelio rinkimai patikrins, ar žydams priimtinas B. Netanyahu kursas

Izraeliečiai antradienį balsuoja rinkimuose, laikomu referendumu, kuris įvertins premjerą Benjaminą Netanyahu, savo vėliausiame kreipimesi pareiškusį nepritarimą palestiniečių valstybės įkūrimui. Apie 6 mln. izraeliečių gali dalyvauti balsavime, per kurį bus išrinkti visi 120 Kneseto deputatų. Balsavimo apylinkės duris atvėrė 7 val. vietos (ir Lietuvos) laiku.
Rinkimai Izraelyje. Sipa USA/Scanpix nuotr.
Rinkimai Izraelyje. Sipa USA/Scanpix nuotr.

Izraeliečiai antradienį balsuoja rinkimuose, laikomu referendumu, kuris įvertins premjerą Benjaminą Netanyahu, savo vėliausiame kreipimesi pareiškusį nepritarimą palestiniečių valstybės įkūrimui. Apie 6 mln. izraeliečių gali dalyvauti balsavime, per kurį bus išrinkti visi 120 Kneseto deputatų. Balsavimo apylinkės duris atvėrė 7 val. vietos (ir Lietuvos) laiku.

Balsavusių rinkėjų apklausų rezultatai bus paskelbti tuojau po balsavimo pabaigos 22 val. daugiau nei 10 tūkst. balsaviečių, o pagrindiniai rezultatai turėtų paaiškėti trečiadienį paryčiais.

Pasisakydamas po to, kai antradienio rytą atidavė savo balsą vienoje Jeruzalės mokykloje įsikūrusioje rinkimų apylinkėje, B. Netanyahu pakartojo, kad siektų suformuoti dešiniąją koaliciją.

„Nebus vienybės vyriausybės su Darbo partija, – sakė jis, turėdamas omenyje pagrindinę Sionistų sąjungos partiją. – Formuosiu nacionalistinę (dešiniąją) vyriausybę.“

20-ojo šaukimo Izraelio parlamento rinkimai yra pirmalaikiai – 65 metų B. Netanyahu juos inicijavo praeitų metų pabaigoje, kai jo trapi koalicinė vyriausybė priartėjo prie subyrėjimo ribos.

Šie rinkimai izraeliečiams yra treti nuo 2009 metų. Jie taip pat yra didžiausias iššūkis B. Netanyahu, kuris siekia trečios kadencijos iš eilės.

Neleis įsikurti palestiniečiams

Veteranas dešiniųjų pažiūrų lyderis nėra užtikrintas, kad surinks daugiausia balsų: penktadienį paskelbtos apklausos parodė, kad centro kairioji Sionistų sąjunga, vadovaujama Icchako Hercogo, parlamente gaus 3–4 vietomis daugiau negu B. Netanyahu.

Tačiau apklausos taip pat rodo, kad B. Netanyahu turės pranašumą, jeigu jam teks formuoti koaliciją su mažesniais sąjungininkais dešiniojoje stovykloje.

Premjeras perspėjo, kad Sionistų sąjungos pergalė gali sukelti pavojų Izraelio saugumui ir atvesti prie Jeruzalės padalijimo bei palestiniečių valstybės įkūrimo aneksuotame Rytų sektoriuje.

Pirmadienį jis buvo paklaustas dešiniosios pakraipos portalo NRG, ar tiesa, kad palestiniečių valstybei nebūtų leista įsikurti, jeigu B. Netanyahu būtų perrinktas.

„Tikrai taip“, – atsakė Izraelio premjeras, kuris 2009 metais palaikė dviejų taikiai sugyvenančių valstybių idėją.

Vėliau premjeras visuomeniniam radijui sakė, kad dviejų valstybių sprendinys dabar prarado aktualumą, nes „tikrovė pasikeitė“, o „bet kokią teritoriją, kuri būtų perduota, užimtų radikalūs islamistai“.

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu balsuoja rinkimuose. Sipa USA/Scanpix nuotr.

„Valdingas lyderis“

Naujajam premjerui teks spręsti virtinę bauginamų vidaus ir užsienio politikos iššūkių, įskaitant pastangas suvaržyti Irano branduolinę programą, pataisyti pašlijusius santykius su Jungtinėmis Valstijomis ir užtikrinti tolesnį ekonomikos augimą.

Taip pat lieka neatsakytų klausimų dėl santykių su palestiniečiais, kai vėliausios taikos derybos nutrūko praeitais metais. Išlieka nestabili situacija po praeitais metais vykusio karo Gazos Ruože, o Izraelio reputaciją gali aptemdyti gresiantys teisiniai iššūkiai Tarptautiniame Baudžiamajame Teisme.

Dėl vietų parlamente varžosi 25 sąrašai, atspindintys margą Izraelio politinį žemėlapį. Tačiau prognozuojama, kad į Knesetą pateks tik 11 partijų.

Pagal Izraelio proporcinę rinkimų sistemą į parlamentą patenka partijos, surinkusios daugiau negu 3,25 proc. balsų.

Įstatymai reikalauja, kad galutiniai rezultatai būtų paskelbti per aštuonias dienas po balsavimo, tačiau Centrinio rinkimų komiteto atstovas sakė naujienų agentūrai AFP, kad balsų skaičiavimas turėtų būti baigtas iki ketvirtadienio popietės.

Teisė formuoti vyriausybę nėra automatiškai suteikiama daugiausiai balsų surinkusiais partijai. Ši užduoti patikima parlamento nariui arba partijos lyderiui, turinčiam daugiausiai galimybių suburti koaliciją, kuri parlamente turėtų bent 61 balso daugumą.

Vienas iš naujojo premjero iššūkių – suvaldyti konfliktą Gazos ruože. AFP/Scanpix nuotr.

Kai paaiškės balsavimo rezultatai, prezidentas Reuvenas Rivlinas turės per septynias dienas patikėti kurios nors partijos lyderiui pareigą suformuoti naująją vyriausybę.

„Prezidentas aiškiai leido suprasti, kad Izraeliui vyriausybė reikalinga kiek įmanoma greičiau, todėl jis pasiruošęs pradėti konsultacijas su partijų atstovais, kai tik tai taps įmanoma“, – sakė prezidento atstovas.

Kaip ir prieš ankstesnius rinkimus, B. Netanyahu save vaizduoja kaip vienintelį kandidatą, pajėgų apsaugoti Izraelį nuo Irano ir islamo ekstremizmo grėsmės. Tačiau anksčiau šį mėnesį pasakyta jo karinga kalba JAV Kongrese, kurioje B. Netanyahu kritikavo galingųjų šalių derybas su Teheranu, atrodo nepadarė didesnio poveikio.

„Izraeliečiai jau kuris laikas nebenori „valdingo lyderio“. Mes norime, kad kitas lyderis būtų charizmatiškas iš spręstų problemas“, – sakė analitikas Tamiras Sheaferis.

Vienintelis realus B. Netanyahu varžovas yra I. Hercogas, pasisakantis už socialinį teisingumą ir naujas derybas su palestiniečiams bei siūlantis rinkėjams iš esmės kitokią alternatyvą negu dabartinio premjero idėjos. Leiboristų vadovas paskutinį kartą buvo išrinktas Izraelio lyderiu 1999 metais.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...