Pasaulyje

2015.02.12 16:39

V. Putinas: separatistai nori, kad apsupti Ukrainos kariai pasiduotų

BNS, ELTA2015.02.12 16:39

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį pareiškė, kad prorusiški sukilėliai yra apsupę iki 8 tūkst. ukrainiečių karių, ir tikisi, kad jie pasiduos iki paliaubų.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį pareiškė, kad prorusiški sukilėliai yra apsupę iki 8 tūkst. ukrainiečių karių, ir tikisi, kad jie pasiduos iki paliaubų.

„Žinoma, jie (sukilėliai) remiasi prielaida, kad ši grupė sudės ginklus ir nutrauks pasipriešinimą“, – sakė V. Putinas po derybų maratono su Vokietijos, Prancūzijos ir Ukrainos lyderiais, remdamasis iš separatistų gauta informacija.

Pasak V. Putino, separatistai „apsupo gana didelę grupuotę, nuo 6 tūkst. iki 8 tūkst. ukrainiečių karių“.

V. Putinas nepatikslino, kur Kijevo pajėgos esančios apsuptos, bet tikriausiai jis turėjo omenyje Debalcevę, kur Ukrainos kariai yra intensyviai apšaudomi separatistų artilerijos.

„Mes raginame abi puses laikytis santūrumo ir padaryti viską, kad kariuomenių ir sunkiosios technikos atitraukimas būtų padarytas be nereikalingo kraujo liejimo“, – sakė V. Putinas.

Anot jo, šis klausimas akivaizdžiai buvo keblokas derybose.

„Ukrainos vadovybė spėja, kad apsupties nėra ir todėl mano, kad viskas vyks gana sklandžiai“, – pažymėjo V. Putinas.

„Jeigu tokia apsuptis yra, tuomet, remiantis normalia logika, apsuptieji mėgins iš jos prasiveržti, o tie, kurie yra išorėje, mėgins organizuoti koridorių savo apsuptiems bendražygiams išeiti“, – tęsė jis.

V. Putinas sakė, kad jis kartu su savo kolega Ukrainoje, Petro Porošenka, pažadėjo „nurodyti savo kariniams ekspertams nustatyti, kas gi vyksta realiame gyvenime (prie Debalcevės)“.

Ukrainos generalinio štabo atstovas Vladyslavas Selezniovas vis dėlto neigia, kad Ukrainos pajėgos esančios užblokuotos netoli Debalcevės. „Padėtis išlieka įtempta“, – pridūrė jis, pažymėdamas, kad kovos tame rajone tebesitęsia.

Kovos tebesitęsia

Rusijos, Ukrainos, Prancūzijos ir Vokietijos lyderiai Baltarusijos sostinėje Minske po 16 val. trukusių derybų sutarė dėl paliaubų sutarties, turėsiančios užbaigti 10 mėnesių trunkančias kovas Rytų Ukrainoje. Paliaubos turėtų įsigalioti nuo vasario 14 d. vidurnakčio, tačiau Rytų Ukrainoje mūšiai kol kas verda. Kijevo kariuomenė pranešė pastebėjusi, kad į Ukrainą iš Rusijos atvyko apie 50 tankų, skelbia Laisvosios Europos radijas.

Vykstant taikos deryboms sunerimta, kai Kijevo kariuomenė pranešė apie raketų paleidimo sistemas ir dešimtis tankų, kirtusių Ukrainos teritoriją iš Rusijos.

„Apie 50 tankų, 40 raketų paleidimo sistemų ir panašus skaičius šarvuočių kirto Rusijos-Ukrainos sieną ties Izvarinu“, – žurnalistams pranešė Ukrainos kariuomenės atstovas Andrijus Lysenka.

Tuo metu Petro Porošenka, Francois Hollande`as, Vladimiras Putinas ir Angela Merkel visą naktį derėjosi dėl paliaubų Rytų Ukrainoje. Priimtą dokumentą taip pat pasirašė vadinamųjų Luhansko ir Donecko „liaudies respublikų“ sukilėlių lyderiai Igoris Plotnickis ir Aleksandras Zacharčenka.

Ukrainos prezidentas nurodė, kad dokumentas nesuteikia autonomijos separatistų kontroliuojamiems regionams. P. Porošenka pridūrė, kad Kijevas nesutiko su Rusijos reikalavimais dėl Ukrainos federalizacijos. Iš Ukrainos taip pat privalo būti atitrauktos visos užsienio pajėgos bei ginkluotė. Lyderiai taip pat sutarė, kad Ukrainos-Rusijos sienos kontrolė Kijevui bus perduota tik po to, kai Donecko ir Luhansko srityje pagal Ukrainos įstatymus bus surengti savivaldos rinkimai.

Vis dėlto Ukrainoje nesiliovė neramumai. Separatistai surengė ataką ankstyvų vasario 12 dienos rytą teritorijoje netoli pietinio uostamiesčio Mariupolio, kur prieš tai Ukrainos pajėgos užėmė didelę tos teritorijos dalį.

Apie ypač intensyvias kovas pranešta strategiškai svarbiame Debalcevės mieste, kurį Rusijos remiami separatistai kurį laiką bando apsupti.

Ukrainos kariuomenės atstovas Vladislavas Selezniovas pranešė, kad vasario 11-ąją per šaudymus, raketų atakas ir susirėmimus su sukilėlių pajėgomis netoli Debalcevės žuvo 19 Kijevo karių.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.