captcha

Jūsų klausimas priimtas

Taikos derybos Minske tęsiasi, ruošiamasi skelbti rezultatus

Baltarusijos sostinėje tebesitęsia keturšalis viršūnių susitikimas, kuriame ieškoma būdų, kaip nutraukti Ukrainą krečiantį separatistinį konfliktą.
Reuters/Scanpix nuotr.
Reuters/Scanpix nuotr.

Baltarusijos sostinėje tebesitęsia keturšalis viršūnių susitikimas, kuriame ieškoma būdų, kaip nutraukti Ukrainą krečiantį separatistinį konfliktą.

Po daugiau nei 12 valandų trunkančių derybų žurnalistų paprašyta susirinkti į spaudos kambarį – manoma, jog čia gali būti pasirašytas taikos susitarimas.

Ankstų rytą diplomatiniai šaltiniai pranešė, kad Ukrainos, Rusijos, Vokietijos ir Prancūzijos lyderiai po visą naktį trukusių derybų dėl Ukrainos konflikto pasirašys dokumentą. Šaltinis daugiau detalių apie dokumento pobūdį nepateikė.

Ukrainos prezidento administracijos vadovas Valerijus Čalyjus savo „Facebook“ paskyroje teigė, jog susitikimas Minske yra „nervų mūšis“, todėl derybos užtruko visą naktį. Taip pat ankstyvą ketvirtadienio rytą jis pranešė, jog derybos dabar vyksta dėl dviejų dokumentų, skelbia tsn.ua.

Rusijos valstybinė naujienų agentūra „RIA Novosti“, remdamasi deryboms artimu šaltiniu praneša, kad 80 proc. baigiamojo dokumento teksto jau yra suderinta. Jį pasirašys visų keturių susitikime dalyvaujančių valstybių vadovai.

„Suderinta 80 proc. baigiamojo dokumento. Tame dokumente yra daugiau negu dešimt punktų. Po to, kai „Normandijos ketverto“ lyderiai jį pasirašys, jis bus perduotas patvirtinti kontaktinei grupei. Pasiekta didžiulė pažanga“, – sakė šaltinis.

Dusyk susėdo keturiese

Ketvirtadienio rytą Nepriklausomybės rūmuose Minske šimtai žurnalistų laukia susitikimo pabaigos. Dalis jų lūkuriuoja prie salės, kur vyksta derybos, kiti susibūrę spaudos centre ar snūduriuoja krėsluose.

Anksčiau buvo pranešta, kad greitai gali būti paskelbtas oficialus pareiškimas apie derybų rezultatus, tačiau kol kas nėra jokios informacijos apie derybų proceso eigą.

Derybų naktį Rusijos, Ukrainos, Vokietijos ir Prancūzijos vadovai dukart kalbėjosi akis į akį, taip pat surengė diskusijas dalyvaujant delegacijų nariams.

Reuters/Scanpix nuotr.

Derėtasi dėl vieno dokumento

„Dabar kontaktinės grupės dalyviai ir „Normandijos formato“ valstybių vadovų susitikimo nariai lygiagrečiai nagrinėja vieną ir tą patį dokumentą“, – trečiadienio vakarą pranešė Baltarusijos užsienio reikalų ministras Vladimiras Makėjus.

Pasak jo, „siekiant teigiamo rezultato, reikės, kad dokumentui pritartų visi dalyviai“.

„Darbas tęsiasi; dirbame, kur buvo pasistūmėta“, – sakė žurnalistams Rusijos užsienio reikalų viceministras Grigorijus Karasinas.

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, išėjęs iš derybų salės, pareiškė žurnalistams, kad lyderių derybos „aktyviai tęsiasi“. Svarstoma, kad jos gali užsitęsti.

P. Porošenka buvo trumpam išėjęs pasikalbėti telefonu su Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generaliniu štabu, pranešė viena jo partijai priklausanti Ukrainos parlamento narė Iryna Friz.

D. Grybauskaitė vyksta į Europos Vadovų susitikimą

Prezidentė Dalia Grybauskaitė ketvirtadienį išvyksta į Briuselį, kur neformaliame Europos Vadovų Tarybos susitikime aptars padėtį Ukrainoje, santykius su Rusija, kovą su terorizmu ir ekonominius klausimus. ES lyderius apie padėtį Ukrainoje ir taikos derybas informuos prezidentas Petro Porošenka. Šiame susitikime nebus tik Rusijos prezidento Vladimiro Putino.

„Išties matome, kad vis daugiau žūsta civilių gyventojų ir toks brutalus, sakyčiau, purvinas karas su brutalia agresija turi būti sustabdytas. Tik reikės pasverti, kokią kainą už tai turėsime visi sumokėti“,  – Lietuvos Radijui sakė Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

P. Porošenka: žlugus deryboms situacija taps nevaldoma

Anksčiau Baltarusijos prezidentas puošniuose Nepriklausomybės rūmuose pasitiko atskirai atvykusius Ukrainos prezidentą Perto Porošenką ir Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną. Sutikdamas Vokietijos kanclerę Angelą Merkel, kuri atėjo kartu su Prancūzijos prezidentu Francois Hollande`u, A. Lukašenka įteikė jai puokštę gėlių.

Sveikindamas su Baltarusijos lyderiu, P. Porošenka rimtai pasakė: „Arba situacija eis deeskalavimo, paliaubų keliu..., arba situacija taps nebevaldoma“.  Naujienų agentūros praneša, jog P. Porošenka yra pasiruošęs šalyje paskelbti karo padėtį, jei nebus rastas abiems pusėms priimtinas sprendimas.

V. Putinas ir P. Porošenka prieš lemiamų derybų pradžią paspaudė vienas kitam rankas. Rankos paspaudimas buvo labai trumpas, kai nesišypsantis P. Porošenka priėjo prie V. Putino.

AFP/Scanpix nuotr.

Pasak F. Hollande`o delegacijos nario, iš pradžių keturi lyderiai sėdo kalbėtis vieni, o vėliau derybos tęsis dalyvaujant jų delegacijoms.

Vadinamojo Normandijos ketverto derybos gali užsitęsti iki vėlyvos nakties, mano Vakarų diplomatai.

Žurnalistai, susirinkę prie salės, kurioje vyksta derybos, durų, pastebėjo, kad Rusijos ir Ukrainos prezidentai atskirai nuo kitų dalyvių emocionaliai apie kažką kalbėjosi.

Po kurio laiko P. Porošenka išėjo iš tos Nepriklausomybės rūmų salės, lydimas Ukrainos delegacijos narių, ir užlipo į kitą rūmų aukštą. Vėliau Ukrainos lyderis grįžo į derybų salę.

Prancūzijos prezidentas ir Vokietijos kanclerė turėjo susitikti su P. Porošenka atskirai – dar prieš susitikimą su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, pranešė prancūzų delegacijos narys.

Pranešama, kad į Minską atvyko ir separatistų lyderiai Aleksandras Zacharčenka ir Igoris Plotnickis. „Zacharčenka ir Plotnickis šiuo metu yra Minske. Jeigu vadinamojo „Normandijos ketverto“ lyderių derybos bus sėkmingos, planuojama, kad „Donecko liaudies respublikos“ ir „Luhansko liaudies respublikos“ lyderiai taip pat pasirašys galutiniame susitarimo dokumente“, – teigia šaltinis. Oficialiai ši informacija nepatvirtinta.

Žurnalisto išpuolis prieš P. Porošenką

Televizijos kanalo „Rossija“ žurnalistas Ukrainos prezidentą P. Porošenką apkaltino žudant taikius žmones.

Jis išprašytas iš Nepriklausomybės rūmų Minske – toks sprendimas priimtas, nes korespondentas netinkamai elgėsi. Tokią informaciją iš Minsko perduoda Baltarusijos „Radio Svoboda“.

Propagandinės Kremliaus žiniasklaidos priemonės žurnalistas Pavelas Zarubinas Ukrainos prezidentui P. Porošenkai šūktelėjo: „Kodėl jūsų pajėgos bombarduoja taikius Donbaso gyventojus?“.

Ukrainos prezidentas į žurnalisto repliką nesureagavo.

Po kelių minučių su kolegomis žurnalistais nepagarbiai elgtis – loti – pradėjo „LifeNews“ žurnalistas Aleksandras.

Jis buvo sudrausmintas, tačiau kol kas iš rūmų neišprašytas, skelbia newsliga.net.

Ukraina sieks ugnies nutraukimo

Ukrainos prezidentas P. Porošenka trečiadienį pareiškė, kad derybose Minske sieks ugnies nutraukimo be išankstinių sąlygų, tačiau teigė esantis pasiruošęs paskelbti karo padėtį visoje šalies teritorijoje, jeigu karinis konfliktas rytiniame regione stiprės.

„Ir aš, ir vyriausybė, ir Aukščiausioji Rada esame pasirengę priimti sprendimą įvesti karo padėtį visoje Ukrainos teritorijoje“, – sakė P. Porošenka per ministrų kabineto posėdį, likus kelioms valandoms iki planuojamų keturšalių taikos derybų Minske.

„Jokiu būdu nevilkinsiu šio sprendimo, jeigu neatsakingi agresoriaus veiksmai ves į tolesnį rimtą konflikto eskalavimą. Esu įsitikinęs, kad mūsų šalis gali apsiginti“, – pridūrė jis.

P. Porošenka taip pat pabrėžė, kad viršūnių susitikimas Minske bus „pats svarbiausias susitikimas“ per jo darbą prezidento poste.

„Viršūnių susitikimo rezultatai lems, ar galėsime sustabdyti agresiją diplomatiniais kanalais, ar pereisime į visiškai kitokį režimą“, – sakė jis.

P. Porošenka: federalizacijos nebus

Ukraina išliks unitarinė valstybė, nes tai atspindi daugumos piliečių valią, trečiadienį pareiškė prezidentas P. Porošenka.

„Ukraina buvo, yra ir bus unitarinė valstybė. Tai visiškai atitinka Ukrainos tautos požiūrį – kaip jau sakiau, daugiau negu 85 proc. (ukrainiečių) tvirtai palaiko unitarinės valstybės poziciją“, – P. Porošenka sakė per išplėstinį vyriausybės posėdį.

„Šalies vadovybės pozicija kyla būtent iš šios Ukrainos žmonių nuostatos“, – pridūrė jis.

„Kaimyninė valstybė (Rusija) primygtinai stengiasi eksportuoti mums federalizacijos idėją, – pabrėžė P. Porošenka. – Decentralizacija, kurią mes plėtojame, neturės nieko bendra su federalizacija.“

„Esu pasiruošęs priimti bet kokį mechanizmą, suteikiantį teises teritorinėms bendruomenėms, egzistuojančiomis federacinėje Rusijoje – bet prieš mokydami kitus pirmiau pasižiūrėkite į save“, – sakė prezidentas.

„Federalizacijos sėklos neįsišaknys Ukrainos žemėje“, – pridūrė jis.

„Iš karto noriu perspėti, kad kai kurių sričių decentralizacija niekaip nepaveiks – jose centro, valstybės vaidmuo ne tik nesumažės, bet ir padidės. Tai gynybos sritis – pas mus nebus jokio šalies gynybos teisių perdavimo, nebus jokių vietos batalionų, divizijų, liaudies milicijos ir kitokių kvailysčių. Tai sritys, susijusios su nacionaliniu saugumu, išorės politika, kova su korupcija“, – aiškino prezidentas.

Jis taip pat sakė, kad dauguma šalies piliečių palaiko poziciją, kad tik ukrainiečių kalba turi turėti oficialios kalbos statusą.

P. Porošenko nurodė, kad decentralizacijos procese bus plačiai naudojama užsienio šalių patirtis.

„Pas mus dirba tarptautiniai ekspertai ir konsultantai. Pagrindu taps Lenkijos patirtis“, – sakė jis.

„Galiu jus patikinti, kad Ukraina ir Europos Sąjunga Minsko viršūnių susitikime pareikš vieningą poziciją. Mes kalbėsime vienu balsu, – sakė P. Porošenka per išplėstinį ministrų kabineto posėdį. – Esminė pozicija, kurią primygtinai pabrėžiame: mums reikalingas ugnies nutraukimas be jokių išankstinių sąlygų“, – pažymėjo Ukrainos vadovas.

Paviešinti galimi „respublikų“ reikalavimai

Internetinėje svetainėje zn.ua paviešintas dokumentas, kuris, kaip teigiama, yra konflikto sureguliavimo Donbase protokolo kopija.

Pranešama, kad šį dokumentą parengė „Donecko ir Luhansko liaudies respublikų“ atstovai.

Pagrindiniai šiame dokumente pateikti reikalavimai – nuo vasario 12 d. ryto nutraukti ugnį Donbase, atitraukti kariuomenę ir sunkiąją techniką nuo susidūrimo linijos, proceso kontroliavimo perdavimas Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai (ESBO) ir kontaktinei Minsko grupei, taip pat ir reikalavimai ne vėliau kaip vasario 20 d. skirti tam tikriems Donbaso rajonams ypatingąjį statusą.

Be to, remiantis dokumento tekstu, separatistai reikalauja oficialaus Kijevo sprendimo nutraukti Antiteroristinę operaciją, atkurti socialinę nukentėjusių rajonų gerovę ir iki kovo 29 d. surengti vietos valdžios rinkimus.

S. Lavrovas: prieš derybas – pažanga

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, jog įžvelgia „pastebimą pažangą“, pasiektą parengiamosiose diskusijose prieš derybas Minske.

S. Lavrovas per bendrą spaudos konferenciją su Maksvoje viešinčiu Graikijos užsienio reikalų ministru Nikosu Kotziasu kritikavo Kijevo vyriausybės reikalavimą dėl visiškos Ukrainos sienos su Rusija ruožo, patenkančio į prorusiškų separatistų kontroliuojamą teritoriją, kontrolės.

Pasak ministro, šis reikalavimas, kurį Kijevas įvardija kaip vieną iš bet kokio galimo susitarimo sąlygų, yra „nerealistinis“.

S. Lavrovas sakė, kad klausimas dėl sienų kontrolės turi būti suderintais su separatistais, kontroliuojančiais dalį rytinių Donecko ir Luhansko sričių. Rusijos URM vadovas taip pat kaltino Ukrainos kariškius mėginant atsikovoti daugiau teritorijų prieš prasidedant deryboms.

Tuo tarpu Vokietijos kanclerės atstovas Steffenas Seibertas pareiškė, jog faktas, kad trečiadienio pavakarę numatytas keturšalis viršūnių susitikimas Baltarusijos sostinėje įvyks, „suteikia vilties prošvaistę, bet nieko daugiau“ pastangose užgesinti konfliktą Ukrainoje.

„Neaišku, ar šis rezultatas gali būti pasiektas“, – sakė S. Seibertas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.
Šaltinis www.delfi.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close