Pasaulyje

2015.02.10 22:15

Raketų smūgio Kramatorske aukų padaugėjo iki 15

BNS, ELTA, DELFI.lt, 15min.lt, lrytas.lt2015.02.10 22:15

Rytų Ukrainoje prorusiškų separatistų antradienį surengtos raketų atakos, kurios taikiniu tapo Kramatorsko miestas, aukų skaičius padidėjo iki 15, pranešė Kijevo vyriausybės pareigūnai.

Rytų Ukrainoje prorusiškų separatistų antradienį surengtos raketų atakos, kurios taikiniu tapo Kramatorsko miestas, aukų skaičius padidėjo iki 15, pranešė Kijevo vyriausybės pareigūnai.

Dar 63 žmonės, tarp jų penki vaikai, buvo sužeisti per apšaudymą mieste, kuriame įsikūręs pagrindinis Ukrainos vyriausybės pajėgų operacijos prieš separatistus štabas, sakoma Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos vadovo Oleksandro Turčynovo pranešime.

Vyriausybei pavaldi Donecko srities anksčiau antradienį administracija nurodė, kad veikiausiai buvo šaudoma iš teritorijos prie separatistų kontroliuojamo Horlivkos miesto, esančio už maždaug 50 km nuo Kramatorsko.

Ukrainos antiteroristinės operacijos štabas paskelbė, kad sukilėliai per šį smūgį panaudojo salvinės reaktyvinės ugnies sistemas „Smerč“, kurių raketos gali nuskrieti apie 90 kilometrų, ir kad raketų kovinės galvutės buvo kasetiniai užtaisai.

Kasetiniai šaudmenys – bombos, raketos arba artilerijos sviediniai – sprogdami didelėje teritorijoje išmėto nedidelius antrinius sprogimo įtaisus, kurių daugelis nesprogsta iš karto. Jie gali daug metų išgulėti žemėje ir sprogsta esant kontaktui kaip minos. Daugelis šalių įsipareigojo nenaudoti tokių ginklų pagal 2010 metais priimtą tarptautinę konvenciją, tačiau Ukraina nėra jos pasirašiusi.

Ukrainiečiai skelbia numušę Rusijos lėktuvą, išvaduotas Pavlopolis ir kitos Ukrainos teritorijos

Ukrainiečių savanorių batalionas „Azov“ praneša apie tai, kad išlaisvino Pavlopolį ir pradėjo Oktiabrio šturmą, skelbia unian.net. Rytų Ukrainoje taip pat numuštas Rusijos karo lėktuvas, pranešė savanorių batalionas.

Ukrainos rytuose, kur vyksta intensyvūs vyriausybės pajėgų susirėmimai su prorusiškais separatistais, antradienį buvo numuštas Rusijos karinių oro pajėgų šturmo lėktuvas Su-25, pranešė Vidaus reikalų ministerijai pavaldus savanorių batalionas „Azov“, nors kariškiai Kijeve tokios informacijos nepatvirtino.

„Šį rytą buvo numuštas Rusijos Federacijos karinių oro pajėgų šturmo lėktuvas Su-25. Lėktuvas nukrito netoli Kuibyševės – miesto, esančio į šiaurės vakarus nuo Mariupolio uostamiesčio“, – naujienų agentūra „Interfax“ citavo pranešimą, kuris buvo paskelbtas „Azov“ paskyroje socialiniame tinkle „VKontakte“.

Jame teigiama, kad Rusijos karo lėktuvai buvo pastebėti batalionui pradėjus puolamąją operaciją prieš separatistų pozicijas Mariupolio rajone.

Tuo metu Ukrainos kariuomenės oficialus atstovas Andrijus Lysenka sakė kol kas neturintis jokios informacijos apie tame regione numuštą Rusijos lėktuvą.

„Kalbant apie numuštus lėktuvus – ATO (Antiteroristinės operacijos štabas) tokios informacijos nepatvirtina“, – sakė jis per spaudos konferenciją Kijeve.

Anksčiau skelbta, kad „Azov“ atkovojo gyvenvietę Kominternovą.

„Virš Kominternovo plevėsuoja Ukrainos vėliava. Už Širikino giname antrąjį kontrolės postą. „Azov“ pradeda platų puolimą. Visoje fronto linijoje vyksta žiaurūs mūšiai“, – praneša „Azov“.

Ukrainos pajėgos atakuoja separatistus netoli Mariupolio

Ukrainos nacionalinė gvardija antradienį pradėjo puolimą prieš prorusiškus separatistus prie strategiškai svarbaus pietrytinio Mariupolio uostamiesčio. Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos paskelbtame pareiškime rašoma, kad Tarybos sekretorius Oleksandras Turčynovas „yra netoli Mariupolio, kur Nacionalinės gvardijos daliniai pralaužė priešo gynybą ir perėjo į puolimą“.

Apie Mariupolio apylinkėse vykstančius susirėmimus praneša ir separatistai.

„Kalbant apie padėtį pietinėje pusėje, Ukrainos pajėgos – batalionas „Azov“ – atakuoja prie Širokinės (už 20 km nuo Mariupolio). Kovotojai savo pozicijų nepaliko, susirėmimai tęsiasi“, – žurnalistams sakė separatistų paskelbtos Donecko „liaudies respublikos“ Gynybos ministerijos atstovas Eduardas Basurinas.

Šeštadienį Kijevas nurodė, kad separatistai telkia pajėgas puolimui prieš vyriausybės pajėgų kontroliuojamus strategiškai svarbius miestus, įskaitant Mariupolį, kuris yra prie Azovo jūros tarp sukilėlių kontroliuojamos teritorijos ir pernai kovą Rusijos aneksuoto Krymo pusiasalio.

Mariupolio pažeidžiamumas atsiskleidė praeitą mėnesį, kai 30 civilių žuvo, taip pat daug žmonių buvo sužeisti per smarkų apšaudymą „Grad“ raketomis. Smurtas šiame regione suintensyvėjo, kai sukilėliai atnaujino puolimą.

Separatistų laimėjimai susirėmimuose su Kijevo vyriausybės pajėgomis Ukrainos rytuose, ypač prie svarbaus geležinkelių mazgo Debalcevės į šiaurės rytus nuo Donecko, paskatino Prancūziją ir Vokietiją imtis naujos diplomatinės iniciatyvos ieškant taikaus šio konflikto sprendinio.

Trečiadienį Baltarusijoje planuojamas keturšalis susitikimas, kuriame dėl paliaubų Rytų Ukrainoje turėtų tartis Ukrainos, Rusijos, Prancūzijos ir Vokietijos lyderiai.

Artėja derybos Minske

Tikimasi, kad trečiadienį Baltarusijos sostinėje Minske įvyks taip laukiamas Ukrainos, Rusijos, Prancūzijos ir Vokietijos lyderių susitikimas, kuriame būtų bandoma pasiekti taiką po mėnesius trunkančių mūšių.

Rusija atmeta Vakarų ir Ukrainos kaltinimus dėl separatistų rėmimo ir įspėja Vakarus, kad ginklų tiekimas Kijevui tik pagilintų krizę. JAV prezidentas Barackas Obama pirmadienį teigė neatmetantis ginamųjų ginklų siuntimo Ukrainai galimybės, jei nepavyktų rasti diplomatinio sprendimo šiame konflikte.

Rusijos naujienų agentūra „RIA Novosti“ antradienį pranešė, kad daugiau nei 600 Rusijos karių pradėjo karines pratybas Kryme, kurį pernai aneksavo Maskva.

Ukrainos kariuomenės atstovas Anatolijus Matiuchinas pranešė, kad per naktį žuvo mažiausiai septyni Kijevo kariai, Donecke – du civiliai.

Rusijos prezidento atstovas Dmitrijus Peskovas pareiškė, esą bet kokios kalbos apie naujų sankcijų pritaikymą Rusijai ar Ukrainos karių apginklavimas destabilizuotų padėtį Ukrainoje. Tikimasi, kad separatistų lyderiai ir Rusijos, Ukrainos bei Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) atstovai antradienį susitiks derybų Minske prieš numatomą lyderių susitikimą trečiadienį.

Ukrainos ambasadorius Vokietijoje pažymėjo, kad pirmadienį vykusios derybos Berlyne tarp Rusijos, Ukrainos, Vokietijos ir Prancūzijos užsienio reikalų ministrų davė „apčiuopiamų rezultatų“. Tuo tarpu Vokietijos kanclerė Angela Merkel susitiko su JAV vadovu B. Obama ir informavo prezidentą apie Berlyno ir Paryžiaus pastangas atgaivinti pernai metais priimtą Minsko taikos planą, kuris žlugo dėl suintensyvėjusių kovų Rytų Ukrainoje. Nors taikos plano detalės nebuvo atskleistos, tačiau manoma, kad jame siūloma nustatyti 50–70 km pločio demilitarizuotą zoną abipus dabartinės fronto linijos.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.