Pasaulyje

2015.01.26 10:38

Ukraina: Rusija ruošia provokaciją, kad galėtų įvesti karius

DELFI.lt, BNS, LRT.lt, 15min.lt2015.01.26 10:38

„Donecko liaudies respublikos“ separatistai kartu su Rusijos kariais šeštadienį apšaudė Mariupolį. Pranešama, kad 30 žmonių žuvo, 95 sužeisti. Prorusiškų separatistų Ukrainoje lyderis Aleksandras Zacharčenka pareiškė, kad pradėtas Azovo jūros uosto Mariupolio puolimas.

„Donecko liaudies respublikos“ separatistai kartu su Rusijos kariais šeštadienį apšaudė Mariupolį. Pranešama, kad 30 žmonių žuvo, 95 sužeisti. Prorusiškų separatistų Ukrainoje lyderis Aleksandras Zacharčenka pareiškė, kad pradėtas Azovo jūros uosto Mariupolio puolimas.

22:42 val. ESBO: šaudyta iš teroristų kontroliuojamos teritorijos

Raketos, kurios Mariupolyje užmušė daugiau nei 30 žmonių, buvo leidžiamos iš apsišaukėliškos „Donecko liaudies respublikos“ kontroliuojamos teritorijos, paskelbė Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO).

ESBO stebėtojų teigimu, Mariupolio rajonas buvo apšaudytas „Grad“ ir „Uragan“ sistemomis. Raketos buvo paleistos iš rytinės ir šiaurės rytinės pusės.

ESBO savo pranešime taip pat pažymi, kad stebėtojams dirbant, po 13 val. buvo du kartus girdėti apšaudymai raketomis.

21:37 val. Rusija ruošia naują provokaciją Ukrainos rytuose, kad turėtų „patikimą pretekstą“ įvesti savo karius į Ukrainos teritoriją, skelbia Ukrainos Antiteroristinės operacijos (ATO) štabas.

„Pagal sumanymą, Rusijos atstovai planuoja slapta pristatyti ukrainiečių belaisvius į Ukrainos teritoriją humanitarinės pagalbos automobiliais. Jau Ukrainos teritorijoje konvojų planuojama užpulti – tai turėtų padaryti „ukrainiečių“ partizanai“, – naujienų agentūra „Unian“ perduoda informaciją iš štabo.

„Žinoma, neegzistuojantys „partizanai“ bus sunaikinti. Prie sušaudyto konvojaus bus palikti ukrainiečių belaisvių kūnai, su ginklais, kurių numeriai atitiks Ukrainos dalinių numerius. Tai bus panaudota kaip įrodymas. Po to per žiniasklaida, taip pat ir tarptautinę, bus pradėta vykdyti plataus masto kampanija apie humanitarinę krizę Donbase. O konvojaus sušaudymas gali būti panaudotas pretekstu įvesti Rusijos karius į Ukrainą, kad būtų apginti civiliai“, – kalbama pranešime.

20:19 val. Ukraina paneigė, kad teroristai įžengė į Mariupolį

Teroristų pareiškimai, kad jie jau įžengė į Mariupolio pakraščius – netiesa, „TVrain“ patikino Pulko „Azov“ atstovas Andrijus Djačenka.

Pasak jo, priešo daliniai yra maždaug už 20–25 km nuo miesto.

„Neaišku – galbūt tai farsas, galbūt jie iš tikrųjų rengiasi puolimui. Tačiau faktas, kad jų nėra Mariupolyje. Prisiminkite, kai vyko mūšiai dėl oro uosto, jie per dieną jį „paimdavo“ 156 kartus – dabar elgiasi taip pat“, – sakė A. Djačenka.

Jis teigė, kad apšaudymas reiškia, jog artimiausiomis dienomis reikia tikėtis puolimo. Tačiau jo dar nėra.

19:34 val. Trišalė kontaktinė grupė pasiūlė DLR ir LLR atstovams skubiai susitikti

Trišalė kontaktinė grupė pasiūlė apsišaukėliškų Donecko ir Luhansko liaudies respublikų atstovams, pasirašiusiems susitarimus Minske, skubiai susitikti ir aptarti padėtį Ukrainos rytuose.

„Trišalė kontaktinė grupė primygtinai reikalauja, kad būtina nedelsiant nutraukti tebesitęsiančius kovos veiksmus Ukrainos rytuose ir visi dalyviai, pasirašę dokumentus Minske, turi susitikti tiesioginių derybų kiek įmanoma greičiau, bet ne vėliau kitos savaitės“, – sakoma trišalės grupės pareiškime po skubai surengto posėdžio šeštadienį Kijeve.

Vadinamąją trišalę kontaktinę grupę padėčiai Ukrainoje sureguliuoti sudaro antrasis Ukrainos prezidentas Leonidas Kučma, Rusijos ambasadorius Kijeve Michailas Zurabovas ir specialioji Europos saugumo ir bendradarbiavimo (ESBO) atstovė Heidi Tagliavini (Heidė Taljavini), rašo BNS.

19:21 val. Pablogėjus padėčiai Ukrainos rytuose, prezidentas prezidentas P. Porošenka sušaukia šalies Saugumo tarybą

Ukrainos Nacionalinė saugumo ir gynybos taryba (NSGT) susirinks sekmadienį, sausio 25 dieną, pablogėjus padėčiai Ukrainos rytuose, pareiškė prezidentas Petro Porošenka.

18:15 val. Anot DLR, pirmieji separatistai jau įžengė į Mariupolį

Apsišaukėliškos Donecko Liaudies Respublikos (DLR) kovotojų grupės jau yra Mariupolio pakraščiuose, tvirtina jų pareigūnai.

„Pirmieji kovos daliniai mūšiais įžengė į Mariupolio pakraščius ir įsitvirtino pozicijose, puolimas tęsiasi“, – sakė naujienų agentūrai „Interfax“ šaltinis DLR Gynybos ministerijoje.

Ukrainos specialiosios paskirties pulko „Azov“ atstovai pranešė apie naujus Mariupolio pakraščių apšaudymus iš sistemų „Grad“.

„Rytiniuose Mariupolio pakraščiuose vėl girdėti sprogimai“, – nurodoma pulko „Azov“ paskyroje socialiniame tinkle „VKontakte“.

Pulko „Azov“ atstovas Andrijus Djačenka sakė, kad separatistai didina apšaudymo intensyvumą, rašo BNS. 

17:32 val: UNIAN praneša, kad Mariupolyje žuvo 27 žmonės, 97 sužeisti. 

Tarp žuvusiųjų – 2 vaikai, tarp sužeistų 5

17:26 val. Ukrainos separatistų lyderis: Mariupolio puolimas pradėtas

Prorusiškų separatistų Ukrainoje lyderis Aleksandras Zacharčenka, kaip praneša naujienų agentūra „RIA Novosti“, šeštadienį pareiškė, kad pradėtas Azovo jūros uosto Mariupolio puolimas.

„Šiandien mes pradėjome Mariupolio puolimą. Tai bus geriausias paminklas visiems mūsų žuvusiesiems“, – taip jis sakęs Donecke per žuvusiųjų pagerbimo ceremoniją.

„O po kelių dienų mes uždarysime Debalcevo žiedą ir atkeršysime už aukas, žuvusias Donecke ir Horlivkoje“, – pareiškė A. Zacharčenka per ceremoniją, kai buvo dedamos gėlės visuomeninio transporto stotelėje Donecke, kur prieš kelias dienas žuvo žmonės.

AFP/Scanpix nuotr.

16:20 val. Mariupolio apšaudymo aukų skaičiui išaugus iki 20, Ukrainos premjeras reikalauja JT Saugumo Tarybos posėdžio

Ukrainos ministras pirmininkas Arsenijus Jaceniukas paragino sukviesti JT Saugumo Tarybos posėdį svarstyti Rusiją, pažeidžiančią tarptautinę teisę; taip premjeras prabilo po Mariupolio apšaudymo, kuris nusinešė jau 20 civilių gyvybes.

„Aš šiandien sukviečiau Didiojo septyneto ambasadorius. Mes kreipiamės į Vakarų šalis ir JT Saugumo Tarybos nares nedelsiant sušaukti JT Saugumo Tarybos posėdį“, – pareiškė A. Jaceniukas šeštadienį Kijeve per operatyvinio štabo posėdį, sušauktą dėl padėties Mariupolyje.

Savo veiksmais Rusija pažeidžia ne tik Minsko susitarimus, bet ir pamatinius tarptautinės teisės ir žmogiškumo principus, sakė jis.

Ukrainos Saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Oleksandras Turčynovas savo ruožtu pažymėjo, kad vakar vyko Rusijos saugumo tarybos posėdis, kuriame, turima informacija, Rusijoje nuspręsta suaktyvinti puolamuosius veiksmus „faktiškai visomis kryptimis mūsų šalies rytuose“.

„Tai, kas vyksta šiandien fronte, – tai iš esmės tiesioginis RF prezidento Putino užduočių realizavimas“, – pabrėžė O. Turčynovas.

Tuo metu Ukrainos Vidaus reikalų ministerijos Donecko srities valdybos viršininkas Večeslavas Abroskinas pranešė apie didėjantį Mariupolio apšaudymo aukų skaičių.

„Į lavoninę jau atvežta 20 žuvusiųjų. Skaičius auga“, – sakė jis. Anksčiau buvo skelbta apie 16 žuvusiųjų ir per 80 sužeistųjų.

16:10 val. Mariupolio gyventojai renkasi į atminimo mitingą

Mariupolio centre pradėjo rinktis miesto gyventojai. Nešini Ukrainos vėliavomis ir plakatais, remiančiais Kijevą ir smerkiančiais Rusiją bei teroristus, jie reiškė gedulą dėl Donecko oro uoste žuvusių karių, aukų Donecke ir Mariupolyje.

15.26 val. Patikslintas aukų skaičius
Naujausiais duomenimis per rytinį mikrorajono „Schidnyj“ apšaudymą Mariupolyje žuvo 16 civilių, sužeisti 83, pranešta miesto tarybos tinklalapyje.
Devyni sužeistieji, suteikus jiems pagalbą, išleisti namo, likę 74 – hospitalizuoti.

15:01 val. Lietuvos užsienio reikalų ministerija griežtai smerkia didėjančią Rusijos agresiją prieš Ukrainą, reiškia užuojautą žuvusiųjų artimiesiems.

„Lietuvos užsienio reikalų ministerija griežtai smerkia didėjančią Rusijos agresiją prieš Ukrainą. Esame sukrėsti žinių apie karinę ataką prieš Mariupolio miestą, per kurią žuvo taikūs gyventojai, tarp jų ir vaikai. Ši ataka – tai dar vienas grubus Minsko susitarimų pažeidimas. Reiškiame nuoširdžią užuojautą aukų artimiesiems ir raginame ištirti šį nusikaltimą, o kaltuosius kuo greičiau patraukti atsakomybėn“, – rašoma Lietuvos URM pranešime spaudai.

Reuters/Scanpix nuotr.

14:35 val. Vienas Mariupolio gyventojas „Agence France-Presse“ žurnalistams telefonu teigė, kad gyventojai yra išsigandę ir baiminasi blogiausio.

„Akivaizdu, kad visi vietiniai gyventojai yra labai išsigandę. Prorusiški separatistai jau užėmė oro uostą, dabar jie ketina sunaikinti Mariupolio uostą“, – sakė vietos gyventojas, rašo BBC

JAV ambasadorius Ukrainoje Geoffrey Pyattas savo socialinio tinklo „Twitter“ paskyroje rašė: „Šiandienos beatodairiškas Rusijos išpuolis Mariupolyje rodo, kad Rusija perėjo į akivaizdų puolimą ir tai visiškai pažeidžia Minsko taikos susitarimą.“

14:09 val. Ukrainos žvalgybos duomenimis, Mariupolio gyvenamieji rajonai buvo apšaudyti iš trijų reaktyvinių salvinių kovos mašinų „Grad“. „Teroristai žinojo, kad apšaudymo kryptimi yra gyvenamieji namai ir daug taikių gyventojų“, – skelbia UNIAN.

14:00 val. Dėl Mariupolio apšaudymo pradėta baudžiamoji byla, šis veiksmas traktuojamas kaip teroro išpuolis, praneša UNIAN.

13:44 val. Ukrainos naujienų agentūra UNIAN praneša, kad Mariupolyje 15 žmonių žuvo, 46 sužeisti. Tarp nukentėjusiųjų – 12 metų mergaitė.

13:41 val. ESBO stebėtojai vyksta į Mariupolį įvertinti padėties po apšaudymo

Speciali Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėsenos misija tiria Mariuplio apšaudymo aplinkybes Ukrainos Donecko srityje.

„Į apšaudymo vietą Mariupolyje išsiųsti stebėtojų patruliai rinkti informacijos. Vėliau paskelbsime operatyvinę ataskaitą apie padėtį“, – pranešė misijos atstovė spaudai Irina Gudyma šeštadienį.

ESBO misija paragino konfliktuojančias puses laikytis Minsko susitarimų.

„Misija pasirengusi negailėti pastangų, kad būtų pasiektas ir palaikomas ugnies nutraukimas Donecko oro uosto teritorijoje, aplink ją ir miesto centre, taip pat humanitarinės pauzės pagalbai nukentėjusiems civiliams gyventojams Donecke užtikrinti“, – sakoma ankstesniame misijos pranešime, kuriame dar raginama visiškai nutraukti kovos veiksmus.

Reuters/Scanpix nuotr.

11:22 val. „Donecko liaudies respublikos“ separatistai kartu su Rusijos kariais šeštadienį 9.25 val. iš salvinių raketinių sistemų „Grad“ apšaudė Mariupolio pakraščius, rašo news.liga.net.

Apie tai socialiniame tinkle „Facebook“ pranešė „Antiteroristinės operacijos“ pajėgų atstovai spaudai.

Mariupolio Olimpijskaja gatvėje esantys namai apgriauti.

Vietos gyventojų teigimu, sviediniai pataikė į šalia Kijevskij turgaus esančią teritoriją, o dėl sprogusių sviedinių dega automobiliai, išdaužti namų stiklai, apgriauta parduotuvė „Detskij mir“.

Vostočnyj mikrorajone nutrauktas vandens ir elektros tiekimas. Gyventojai masiškai išvyksta iš apšaudyto rajono. Medikai praneša, kad yra sužeistųjų.

„Dar vienas ciniškas taikaus ukrainiečių miesto apšaudymas aiškiai liudija apie tikruosius Rusijos samdinių Ukrainoje tikslus – sėti mirtį, baimę, griauti ir naikinti infrastruktūrą.

Separatistams visiškai nereikia taikos, jie tiksliai vykdo Kremliaus užduotis, skirtas eskaluoti situaciją Donbase ir trukdyti sėkmingam Ukrainos vystymuisi“, – teigiama „Antiteroristinės operacijos“ pranešime.

Pirminiais duomenimis 10 žmonių žuvo per rytinį Mariupolio apšaudymą, pranešė Ukrainos Vidaus reikalų ministerijos Donecko srities valdybos viršininkas Večeslavas Abroskinas.

Pasak jo, į apšaudymo zoną pateko trijų gatvių – Kijevo, Olimpinės ir Gegužės 1-osios – rajonas. „Žuvo 10 žmonių. Informacija tikslinama“, – nurodė V. Abroskinas.

Atsakomybę dėl šio apšaudymo jis priskyrė pajėgoms, kurios priešinasi Ukrainos kariuomenei.

Tuo metu apsišaukėliškos Donecko Liaudies Respublikos (DLR) Gynybos ministerija neigia Ukrainos valdžios pranešimus apie separatistų šaudymą Mariupolio gyvenamųjų rajonų link.

„Tai atvira dezinformacija ir melas. Šauktinių pajėgos ugnies į Mariupolio pusę neatidengė, tuo labiau į gyvenamuosius kvartalus“, – sakė DLR Gynybos ministerija.

Anot jos, šauktinių pajėgos palaiko už 40 kilometrų nuo Mariupolio esančio Novoazovsko gynybą ir į nieką nešaudė.

„Mariupolio gyvenamųjų rajonų apšaudymas – Ukrainos jėgos struktūrų provokacija. DLR iš artilerijos į tą pusę visai nešaudė“, – sakė naujienų agentūrai „Interfax“ DLR Gynybos ministerijoje.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.