Pasaulyje

2015.01.20 10:37

ESBO: padėtis Ukrainoje blogėja

ELTA2015.01.20 10:37

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) atstovai perspėjo dėl blogėjančios saugumo padėties Rytų Ukrainoje po to, kai kovos Donecko ir Luhansko regionuose suintensyvėjo.

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) atstovai perspėjo dėl blogėjančios saugumo padėties Rytų Ukrainoje po to, kai kovos Donecko ir Luhansko regionuose suintensyvėjo.

ESBO nurodė BBC, kad kovos aplink Donecko oro uostą plinta miesto link. Anot atstovo, labiausiai nerimaujama dėl civilių, ypač dėl vaikų. Tuo metu tiek Ukrainos pajėgos, tiek prorusiški separatistai tvirtina perėmę oro uosto kontrolę, kuris tapo simboline ir strategine vertybe abiem pusėms.

„Tai, ką mūsų stebėtojai pranešė, yra rimtas saugumo situacijos blogėjimas per pastarąsias dienas bei išaugęs paliaubų sutarties pažeidinėjimas, – pažymėjo ESBO atstovas Michaelas Bociurkiwas. – Labiausiai mus jaudina, žinoma, civiliai, kurie vis labiau įtraukiami į konfliktą, ypač Donecke ir aplink Donecko oro uostą. Kovos plinta toliau į Donecko miestą“.

Atstovas įvardijo blogėjančią humanitarinę situaciją kaip „visiškai klaikią“.

„Apmaudu tai, ką mes matėme per pastarąsias dienas – vaikai yra įtraukiami į konfliktą – mirtys, sužeidimai, negalėjimas lankyti mokyklos“, – akcentavo M. Bociurkiwas.

Pareigūnai Kijeve pranešė, kad oro uosto terminale buvo sužeista daug kariškių, kai sugriuvo jo lubos.

Maskva savo ruožtu pranešė, kad Ukrainos vadovas Petro Porošenka neatsakė į Rusijos prezidento Vladimiro Putino siųstą laišką, kuriame buvo siūloma abiem pusėms atitraukti sunkiąją ginkluotę.

„Tai didžiausia, netgi strateginė Ukrainos vyriausybės klaida dėti viltis į karinį krizės sprendimą“, – tvirtino Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Grigorijus Karasinas.

„Tai gali nuvesti į negrįžtamus padarinius Ukrainos valstybingumui“, – pridūrė pavaduotojas.

Ukrainos teigimu, daugiau nei 8 tūkst. Rusijos karių padeda separatistams Ukrainos rytuose. Nors Rusija nuolatos neigia tokius kaltinimus, tačiau yra pripažinusi, kad kartu su sukilėliais kovoja „savanoriai“.

Daugiau nei 4 800 žmonių žuvo, kai prorusiški separatistai perėmė Donecko ir Luhansko kontrolę praėjusių metų balandį. Kovos prasidėjo po to, kai Rusija aneksavo Ukrainos pusiasalį Krymą.