captcha

Jūsų klausimas priimtas

ES sutarė nekeisti sankcijų Rusijai politikos

Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrai pirmadienį susitarė, kad nebus pokyčių Bendrijos politikoje Rusijos atžvilgiu, įskaitant šiuo metu taikomas sankcijas, kurios jai buvo įvestos už vaidmenį Ukrainos krizėje.
F. Mogherini, AFP/Scanpix nuotr.
F. Mogherini, AFP/Scanpix nuotr.

Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrai pirmadienį susitarė, kad nebus pokyčių Bendrijos politikoje Rusijos atžvilgiu, įskaitant šiuo metu taikomas sankcijas, kurios jai buvo įvestos už vaidmenį Ukrainos krizėje.

Tuo tarpu bloko diplomatijos vadovė perspėjo, kad pastarosiomis savaitėmis padėtis Ukrainoje tapo „daug blogesnė“.

Ministrai nurodė, kad tęs dabartinį kursą, kol Rusija visiškai įgyvendins savo įsipareigojimus pagal vadinamuosius Minsko susitarimus, kuriuos pernai rugsėjį Baltarusijos sostinėje pasirašė Maskva, Kijevas ir prorusiški separatistai.

Sprendimas nešvelninti sankcijų buvo priimtas, nors ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini (Federika Mogerini) siūlė peržiūrėti Bendrijos ryšius su Rusija.

„ES užsienio reikalų ministrai susitarė, kad turime tęsti sankcijų spaudimą Rusijai, kol tai padės užtikrinti taiką Ukrainoje“, – Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Philipas Hammondas (Filipas Hamondas) parašė socialiniame tinkle „Twitter“ po derybų Briuselyje.

„ES privalo išlaikyti kursą“, – pridūrė jis.

28 šalių blokas paskelbė Maskvai ribotas ekonomines sankcijas po to, kai Rusija pernai kovą aneksavo Krymą, o griežtesnių priemonių buvo imtasi, kai liepą virš rytų Ukrainos buvo numuštas oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuvas.

Rytų Ukrainoje atsinaujinus įnirtingoms kautynėms, F.Mogherini sakė, kad „vėliausi įvykiai (konflikto zonoje) nėra padrąsinantys – veikiau atvirkščiai“.

„Šiandien padėtis ten daug blogesnė negu pastarosiomis savaitėmis“, – pabrėžė F.Mogherini per spaudos konferenciją po derybų.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius savo ruožtu pareiškė, kad Maskva pasinaudojo ramesniu laikotarpiu konflikto zonoje, kad pasiruoštų sukelti dar didesnį chaosą.

„Netgi paliaubomis buvo pasinaudota, kad būtų geriau aprūpinti separatistai ir teroristų grupuotės – būtent tai yra priežastis, kodėl prie (Donecko) oro uosto vėl vyksta mūšiai“, – jis sakė žurnalistams.

Svarstymui pateiktame dokumente, kuris buvo perduotas vyriausybėms prieš užsienio reikalų ministrų susitikimą, F.Mogherini prašė plačiau pažvelgti į Ukrainos krizę ir įvertinti ES galimybes atgaivinti pastangas kartu su Maskva spręsti problemas dėl Sirijos ir Irako, Libijos, Irano, Šiaurės Korėjos, taip pat Ebolos viruso protrūkio ir palestiniečių.

ES diplomatijos vadovė taip pat pateikė kitą itin prieštaringų vertinimų sulaukusį pasiūlymą – kad galbūt turėtų būti atskirtos sankcijos, taikomos Rusijai dėl kovą įvykdytos Krymo aneksijos, ir tos, kurios buvo įvestos birželį dėl Maskvos pagalbos prorusiškiems separatistams rytų Ukrainoje.

Pasak F.Mogherini parengto dokumento, ES „turėtų būti pasirengusi sušvelninti birželį įvestas sankcijas, kai tik Rusija įgyvendins Minsko susitarimus“.

Kritikai sako, jog tokia pozicija pavojingai priartėja prie nebylaus pripažinimo, jog nieko nebeįmanoma padaryti, kad Ukraina atgautų Krymą, kurį Kremliaus šeimininkas Vladimiras Putinas pavadino Rusijai šventa teritorija, tuo pačiu iškeliant perspektyvą, kad gali būti pasiekta tam tikra pažanga rytų Ukrainoje.

Pirmadienį F.Mogherini tvirtino, kad ES yra vieninga sankcijų klausimu.

„Tie, kas tikėjosi susiskaldymo, šiandien liks truputį nusivylę“, – sakė ji.

ES narės jau seniai reiškia skirtingas nuomones dėl sankcijų politikos: kelios valstybės, palaikančios su Rusija svarbius prekybos ir politinius ryšius, tarp jų Vokietija ir Italija, nebuvo linkusios sugriežtinti sankcijas po to, kai buvo numuštas MH17 laineris.

Visos tos priemonės buvo paskelbtos metų laikotarpiui, todėl greitai ateis laikas peržiūrėti anksčiausiai – praeitų metų kovą – įvestų sankcijų paketą ir spręsti, kaip ES turėtų elgtis toliau.

Rugsėjį Minske pasirašyti susitarimai atvėrė galimybę paskelbti paliaubas ir atitraukti dalį karinių pajėgų iš fronto zonos, bet jie nesustabdė susirėmimų konflikte, nuo pernai balandžio jau nusinešusiame apie 4,8 tūkst. žmonių gyvybių.

Abi konflikto pusės kaltina viena kitą tų susitarimų nevykdymu, o praeitą savaitgalį įsiplieskė naujos įnirtingos kautynės dėl Donecko oro uosto kontrolės.

ES šalių vyriausybėms prieš pirmadienį įvykusį ministrų susitikimą pateiktas dokumentas buvo nutekintas žiniasklaidai ir dar labiau įaudrino F.Mogherini kritikus. Buvusi Italijos užsienio reikalų ministrė dar prieš jos paskyrimą vadovauti Bendrijos diplomatiniam korpusui buvo kaltinama pernelyg švelniu požiūriu Maskvos atžvilgiu.

„Šiuo metu nesame nusiteikę keisti požiūrio“, – sakė vienas diplomatinis šaltinis prieš pirmadienio susitikimą, sakydamas, kad „nebuvo labai naudinga“, jog F.Mogherini pateiktas dokumentas buvo nutekintas.

V. Ušackas: esame situacijos Ukrainoje įkaitai

ES ambasadorius Maskvoje Vygaudas Ušackas Rusijos žiniasklaidai pareiškė, kad atšaukti sankcijų nėra pagrindo.

„Deja, liekame konflikto Ukrainoje ir fakto, kad Rusija neteisėtai aneksavo Krymą, įkaitai“, – pirmadienį pareiškė jis, duodamas inteviu Rusijos televizijai „Rossija 24“.

Lietuvos diplomatas aiškino, kad Europos požiūris dėl sankcijų liks toks pats, „jeigu padėtis radikaliai nepasikeis, jei nebus užtikrintas saugumas rytų Ukrainoje, jeigu nebus atitrauktos pajėgos ir jeigu nebus gerbiamas teritorinis vientisumas“.

„Šiuo metu atšaukti sankcijas nėra pagrindo “, – pabrėžė V. Ušackas.

D. Grybauskaitės patarėja: švelninti santykius su Rusija nėra pagrindų

Situacija Ukrainoje rodo, kad švelninti santykius su Rusija ar diskutuoti apie sankcijų atšaukimą šiuo metu nėra jokios galimybės, sako vyriausioji prezidentės patarėja užsienio politikos klausimais Jovita Neliupšienė.

„Darosi akivaizdu, kad vyksta Rusijos karas prieš Ukrainą: patvirtinti atvejai, kai žūsta Rusijos reguliariosios kariuomenės kariuomenės kariai, todėl išsisukinėjimui ir nuolaidžiavimui seniai nebėra vietos. Džiugu, kad vakar vykusioje Europos Sąjungos užsienio reikalų taryboje, kurioje dalyvavo mūsų užsienio reikalų ministras, diskusijoje atsispindėjo tos nuotaikos, kad dabartinė situacija aiškiai rodo, kad nėra jokios galimybės grįžti prie buvusios situacijos, prie bandymo įtraukti ar kažkaip suvilioti Rusiją“, – Žinių radijui antradienį sakė J. Neliupšienė.

Pasak jos, švelninti diskusijų toną su Rusija nėra pagrindų – jis išliks griežtas.

„Panašu, kad sankcijos atšaukimas irgi šiuo metu yra negalimas, matyt, jis negalimas bus ir artimiausiais mėnesiais“, – sako prezidentės patarėja.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...