captcha

Jūsų klausimas priimtas

Popiežius didžiulės minios akivaizdoje kanonizavo pirmąjį Šri Lankos šventąjį

Popiežius Pranciškus trečiadienį per mišias Kolombe, į kurias susirinko šimtai tūkstančių tikinčiųjų, kanonizavo pirmąjį Šri Lankos šventąjį, Indijoje gimusį misionierių Juozapą Vazą, kurio kanonizavimo buvo siekiama 300 metų.
AFP/Scanpix nuotr.
AFP/Scanpix nuotr.

Popiežius Pranciškus trečiadienį per mišias Kolombe, į kurias susirinko šimtai tūkstančių tikinčiųjų, kanonizavo pirmąjį Šri Lankos šventąjį, Indijoje gimusį misionierių Juozapą Vazą, kurio kanonizavimo buvo siekiama 300 metų.

Kanonizacijos mišių po atviru dangumi pradžioje popiežiui paskelbus Juozapą Vazą šventuoju, ėmė aidėti varpai, o minia pratrūko plojimais. J. Vazas buvo XVII amžiaus misionierius iš Goa, kuris Šri Lankoje atgaivino Katalikų Bažnyčią tais laikais, kai olandų kolonistai, kalvinistai, persekiojo katalikus.

Popiežius, kuris antradienį pavargo pradėjęs vizitą kepinant saulei, trečiadienį atrodė atsipalaidavęs. Stovėdamas žaižaruojančio vandenyno ir besiritančių bangų fone jis miniai, susirinkusiai promenadoje prie jūros, pasakė, kad J. Vazas buvo religinės tolerancijos, kuri yra svarbi ir Šri Lankai, pavyzdys.

„Šventasis Juozapas parodo mums religinių skirtumų peržengimo taikos vardan svarbą“, – sakė Pranciškus savo homilijoje, kuri buvo sakoma angliškai ir kuri susirinkusiesiems buvo verčiama į sinhalų ir tamilų kalbas.

Tokia žinia yra aktuali šaliai, bandančiai atsigauti po ilgo karo tarp daugiausia budistų sinhalų ir hinduistų tamilų.

„Kaip mus moko šv. Juozapo Vazo gyvenimas, nuoširdus Dievo garbinimas duoda ne diskriminacijos, neapykantos ir smurto vaisius, o pagarbos gyvybės šventumui, pagarbos kitų orumui ir laisvei ir atsidavusio įsipareigojimo dėl visų gerovės vaisius“, – sakė pontifikas.

J. Vazas, kuris slapta atvyko į Šri Lanką ir buvo sučiuptas kaip įtariamas šnipas, gimė 1651 metais Indijos Goa regione, kuris tada buvo portugalų kolonija.

Būdamas 36-erių metų amžiaus, jis, išgirdęs apie olandų vykdomus persekiojimus ir apsimetęs elgeta, išvyko į pietus, į šalį, kuri tada buvo padalyta į karalystes, ir daug metų užsiėmė sielovada saugomas vieno budistų karaliaus.

Daugiau kaip pusė milijono žmonių susirinko į popiežiaus mišias parke „Galle Face Green“, kuriame driekiasi didelė pieva ir kur mišioms buvo pastatyta didelė scena; kai kurie jų geriausias vietas užsiėmė iš vakaro ir čia praleido naktį po atviru dangumi.

Popiežius, kurios po sunkios pirmosios vizito Azijoje dienos atrodė pailsėjęs, atvyko gerokai iš anksto, kad turėtų galimybę pasisveikinti su minia. Jis buvo išlipęs iš savo „papamobilio“ pabučiuoti ligonių ir neįgaliųjų.

AFP/Scanpix nuotr.

Tai tapo didžiausio dėmesio sulaukusiu renginiu šioje vietoje nuo 2009 metų, kai tuometinis prezidentas Mahinda Rajapaksa vadovavo pergalės paradui po karo pabaigos.

Daugelis atėjusiųjų turėjo mylimų žmonių, kurie negalėjo dalyvauti, nuotraukas. Tarp jų buvo 54 metų Srimathi Fernando, kurios vyras sveiksta po infarkto.

„Atėjau anksti, kad užsiimčiau vietą priekyje, kad galėčiau parodyti šią nuotrauką Šventajam Tėvui ir gauti palaiminimą jam“, – sakė ji.

Ragina susitaikyti

Pirmadienį Pranciškus ragino Šri Lanką, kurios dauguma gyventojų yra budistai, atskleisti tiesą apie savo ilgą pilietinį karą ir suartinti religines bendruomenes.

Pranciškus, kuris lėtai kalbėjo angliškai, sakė, kad krikščionys turėtų sekti J. Vazo pavyzdžiu ir siekti taikos, teisingumo ir susitaikymo Šri Lankoje.

J. Vazos pakėlimas į altorių iliustruoja Pranciškaus dalykišką prieigą dėl kanonizavimo, siekiant patenkinti tikinčiųjų poreikius dėl naujų šventų figūrų, ypač – tose pasaulio dalyse, kur Katalikų Bažnyčia dar auga.

Pranciškus yra apėjęs Bažnyčios taisykles ir nepaisęs nuostatos, pagal kurią kanonizacijai reikia antro kandidatui į šventuosius priskiriamo stebuklo.

Tik maždaug 6–7 proc. Šri Lankos gyventojų, kurių iš viso yra 20 mln., yra katalikai, bet ši religija yra laikoma vienijančia jėga, nes ją išpažįsta ir tamilai, ir gyventojų daugumą sudarantys sinhalai. Budistų šioje saloje yra dešimtkart daugiau nei katalikų.

„Mums tikrai reikia tokių žmonių kaip jis, kad būtų užtikrinta taika ir darna šioje šalyje“, – kalbėdama apie popiežių sakė viena moteris, prisistačiusi Fathimos vardu ir vilkėjusi tradicinius musulmoniškus drabužius. Maždaug 10 proc. Šri Lankos gyventojų išpažįsta islamą.

AFP/Scanpix nuotr.Po mišių Pranciškus turi sraigtasparniu nuskristi į vieną šventovę salos šiaurėje esančiame Madhaus mieste, kuri per karą buvo apšaudyta artilerijos sviediniais.

J. Vazą beatifikavo popiežius Jonas Paulius II, prieš 20 metų lankydamasis Šri Lankoje.

Madhaus Dievo Motinos šventovėje – katalikų maldininkų traukos centre, kuriame lankosi ir kitų tikėjimų žmonės, – Pranciškus pasimels. Tai bus pirmas popiežių apsilankymas toje šiaurinėje tamilų teritorijoje, kurią nuniokojo 25 metus trukęs Šri Lankos pilietinis karas, kilęs tamilams reikalaujant nepriklausomos valstybės dėl to, ką jie laiko [vykstančia] sinhalų daugumos vykdomą diskriminaciją.

Tikimasi, kad Pranciškus dar kartą paragins siekti susitaikymo tarp sinhalų ir tamilų, tarp skirtingas religijas išpažįstančių žmonių, kad būtų užgydytos karo žaizdos.

Popiežiaus vizitas Šri Lankoje buvo surengtas vos po penkių mėnesių, kai jis apsilankė Pietų Korėjoje, ir tai rodo, kokią didžiulę reikšmę Vatikanas priskiria Azijai ir jos potencialui kalbant apie didesnį tikinčiųjų skaičių.

Ketvirtadienį Pranciškus išskris į Filipinus, kur jo nekantriai laukiama jau kelis mėnesius. Popiežius dominuoja šios šalies naujienose, jo vizitas yra sukėlęs tikrą atitinkamos prekybos karštligę.

Tai – jau antras Pranciškaus vizitas Azijoje siekiant sustiprinti Katalikų Bažnyčios pozicijas besivystančiose šalyse. Ši pontifiko kelionė bendrai truks savaitę.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...