captcha

Jūsų klausimas priimtas

Įkaitų drama Sidnėjuje baigėsi, yra žuvusiųjų, tarp kurių ir užpuolikas

Pirmadienį mažiausiai vienas žmogus Sidnėjaus kavinėje įkaitais paėmė apie dvidešimt žmonių. Po 6 valandų iš kavinės pavyko pasprukti penkiems įkaitams. Manoma, kad užpuolikas – susijęs su džihadistais. Jo priversti įkaitai prie vitrinos laikė juodą vėliavą su baltais arabiškais rašmenimis, pareigūnų jis pareikalavo gauti jam „Islamo valstybės“ vėliavą ir leisti pasikalbėti su Australijos premjeru.
AFP/Scanpix nuotr.
AFP/Scanpix nuotr.

Pirmadienį mažiausiai vienas žmogus Sidnėjaus kavinėje įkaitais paėmė apie dvidešimt žmonių. Po 6 valandų iš kavinės pavyko pasprukti penkiems įkaitams. Manoma, kad užpuolikas – susijęs su džihadistais. Jo priversti įkaitai prie vitrinos laikė juodą vėliavą su baltais arabiškais rašmenimis, pareigūnų jis pareikalavo gauti jam „Islamo valstybės“ vėliavą ir leisti pasikalbėti su Australijos premjeru. Praėjus 16 valandų nuo įkaitų dramos pradžios pabėgti pavyko dar grupelei įkaitų, tuomet policija pradėjo šturmą.

21.30 val. Trys žuvusieji, keturi sužeisti

BBC naujienų svetainė praneša, kad policijai šturmavus kavinę žuvo 34 metų vyras ir 38 metų moteris. Jie buvo nuvežti į ligoninę, vėliau paskelbta apie jų mirtį. Žuvo ir penkiasdešimtmetis užpuolikas – pabėgėlis iš Irano, kuris Australijoje buvo gavęs prieglobstį ir kaltinamas keliais nusikaltimais.

Sužeisti dar keturi žmonės. Trys patyrė gyvybei nepavojingus sužeidimus – tarp jų ir vienas policijos pareigūnas. Viena moteris patyrė šautinį sužalojimą į petį.

19.00 val. Užpuolikas nukautas

Australijos žiniasklaida skelbia, kad įkaitais kavinės lankytojus paėmęs vyras – nukautas. Tai patvirtino Australijos policijos pareigūnai.

17.41 val. Įkaitų drama baigėsi

Australijos TV kanalas „9 news“ praneša, kad, policijos duomenimis, įkaitų drama baigėsi. Patvirtinta, kad du žmonės žuvo, dar keli buvo sužeisti.

17.28 val. Policija šturmuoja kavinę

Praėjus beveik 16 valandų nuo įkaitų dramos pradžios Australijos policija nusprendė šturmuoti kavinę. Šiuo metu pranešama apie garsius sprogimus ir šūvių garsus įvykio vietoje, praneša itv.com. Mažiausiai du įkaitai buvo sužeisti.

Policija nusprendė šturmuoti „Lindt“ kavinę po to, kai iš jos neseniai pavyko ištrūkti penkiems arba šešiems įkaitams.

Liudininkai matė, kaip iš kavinės policijos pareigūnai išveda verkiančią moterį. 

16.33 val. Leista paviešinti užpuoliko tapatybę

Sidnėjaus pareigūnai žiniasklaidai leido paviešinti asmens, paėmusio įkaitus kavinėje, tapatybę.  Tai – 49-erių pabėgėlis iš Irano Manas Monis, save pasiskelbęs šeichu.

Šeichas Manas Haronas Monisas gimė Irane, o į Australiją pabėgo 1996 m. Jis sulaukė didelio žiniasklaidos dėmesio jau anksčiau, kuomet sėjo neapykantą šalyje prisidengdamas „kova už taiką“. Šis asmuo siuntė neapykantos kupinus laiškus Afganistane žuvusių Australijos karių šeimoms.

Manas Monisas, „9 News Australia“ nuotr.

2009 m. lapkritį islamistas teisme aiškino esantis kovotojas už taiką. Teismas jam buvo skyręs 300 valandų viešųjų darbų bausmę.

2013 m. lapkritį jis buvo apkaltintas savo buvusios žmonos Noleenos Pal žmogžudystės organizavimu. Moteris buvo subadyta ir padegta. Tiesa, pakankamo kiekio įrodymų dėl S.M.H.Moniso bendradarbiavimo organizuot žmogžudystę nebuvo pateikta.

Galiausiai 2014 m. balandį jis buvo apkaltintas dėl seksualinio smurto prieš septynias moteris. Vyriškis tuo metu dirbo „dvasiniu gydytoju“ ir aiškino, kad yra astrologijos, numerologijos, meditacijos ir juodosios magijos ekspertas.

Spalį jam buvo pateikta dar 40 kaltinimų dėl seksualinio priekabiavimo.

Gruodžio pradžioje socialiniame tinkle pabėgėlis iš Irano pareiškė, kad ankščiau atmesdavo islamo autoritetų viršenybę, tačiau dabar jau save gali vadinti musulmonu.

14.55 val. Paskelbta vaizdo medžiaga su įkaitais

„Youtube“ paskelbtos keturios filmuotos medžiagos, kuriose, manoma, yra kavinėje laikomi įkaitai. Jie prieš kamerą atkartoja tą pačią kalbą – perduoda užpuoliko reikalavimus.

Įvykdžius pirmąjį – kuo skubiau į kavinę atgabenti IS vėliavą – esą bus paleistas vienas įkaitas. Antrasis – visos televizijos turi transliuoti naujienas iš įvykio vietos ir paskelbti, kad tai – ataka prieš Australiją dėl IS. Trečiasis – suteikti galimybę tiesiogiai pasikalbėti su premjeru. Tuomet esą bus paleisti dar penki įkaitai.

Filmuotoje medžiagoje įkaitė perduoda užpuoliko žodžius, kad aplink kavinę yra padėtos trys bombos, ir jeigu reikalavimai nebus kuo greičiau išpildyti, jos bus susprogdintos.

Netrukus po medžiagų paskelbimo, jos buvo pašalintos iš „Youtube“. Žiniasklaida paskelbė, kad policija paprašė jos vaizdų neviešinti.

Du pabėgę įkaitai – ligoninėje

Du iš penkių įkaitų, kuriems pavyko pasprukti iš kavinės, nugabenti į ligoninę. Vienam reikėjo medikų pagalbos dėl su ne įkaitų situacija susijusių sveikatos problemų, kitas patyrė šoką.

CNN aiškina, kad penki įkaitai nebuvo paleisti, o jiems pavyko pabėgti nuo užpuoliko. Jiems ištrūkus buvo matyti, kaip ekstremistas yra akivaizdžiai susinervinęs ir rėkia ant kitų įkaitų.

Užpuolikas – žinomas policijai

Asmuo, įkaitais laikantis žmones kavinėje, yra žinomas policijai. Kelios Australijos žiniasklaidos priemonės „Twitter“ tinkle pranešė žinančios jo tapatybę, tačiau policijos prašymu jos neviešins.

Daugiau kaip 40 Australijos musulmonų grupių smerkia išpuolį

Daugiau kaip 40 Australijos musulmonų grupių pirmadienį bendrai pasmerkė išpuolį Sidnėjaus kavinėje, kur buvo paimta įkaitų ir iškabinta islamistų vėliava.

„Atmetame bet kokį bandymą atimti nekaltą bet kokios žmogiškos būtybės gyvybę ar sukelti baimę ir siaubą jų širdyse“, – sakoma pareiškime, kuriame priduriama, kad incidentas Sidnėjuje yra niekingas aktas.

Socialiniame tinkle „Twitter" plinta žymė #illridewith – ne musulmonai siūlo pavėžėti musulmonus nemokamai, taip stengdamiesi išsklaidyti bet kokias sąsajas tarp pagrobėjo ir islamo religijos.

Užgeso šviesos

Policijos komisaras Andrew Scipione`as spaudos konferencijos metu patvirtino, kad kol kas, pareigūnų turimomis žiniomis, nė vienas iš laikomų įkaitų nėra sužeistas. Tiesa, vienas iš pasprukusių įkaitų buvo nugabentas į ligoninę dėl sutrikusio širdies darbo. A.Scipione`as taip pat patvirtino, kad su pagrobėju užmegztas ryšys, tačiau apie jo motyvus, reikalavimus įkaitų skaičių komisaras teigė nekalbėsiąs, mat tai gali pakenkti patiems įkaitams.

Pastate, kur pagrobėjas laiko keliolika įkaitų, užgeso šviesos. Spėjama, kad taip pareigūnai bando psichologiškai paveikti pagrobėją, o gal net ir ruošiasi šturmui. Šiuo metu Sidnėjuje jau vakaras.

Teigiama, kad įkaitų pagrobėjas yra gerai žinomas policijai ir vietos žiniasklaidai.

Džihadistų vėliava – „skydas“ nuo snaiperių

„Channel 7“ teigimu, dauguma įkaitų kavinėje suvaryti į vieną į kampą. Keli iš jų verčiami laikyti juodą vėliavą su arabišku užrašu prie lango, blokuodami vaizdą snaiperiams. 

Pranešimai, kad gali būti sprogmenų

Australijos „Network Ten“ skelbia kalbėję su dviem įkaitais. Jie esą sakė, kad užpuolikas teigė padėjęs keturias bombas, iš kurių dvi yra kavinėje.

Jis esą taip pat reikalauja pokalbio su Australijos premjeru Tony Abbottu ir IS vėliavos.

Policija atsisakė komentuoti šią informaciją.

Užpuolikas prašo „Islamo valstybės“ vėliavos

Sidnėjaus musulmonų bendruomenės atstovas Australijos „Fairfax“ sakė, kad įkaitus laikantis asmuo pareigūnų paprašė jam gauti IS vėliavą. Jeigu policija tai padarys, jis žada paleisti keletą įkaitų.

Jo teigimu, dabar desperatiškai mėginama surasti vėliavą – kol kas visi ją turintys žmonės atsisakė ją duoti. „Jie mano, kad policija mėgina juos taip susekti“, – aiškino jis.

Vyro manymu, užpuolikas vėliavos prašyti gali nebūtinai tam, kad išreikštų paramą IS. Priešingai – esą jis gali priklausyti „Jabhat Al-Nusra“ grupei, kuri nekenčia IS, ir tuomet sudeginti gautą vėliavą kaip protesto ženklą.

Pabėgti pavyko penkiems įkaitams

Rajoną, kuriame įsikūrę pagrindiniai verslo objektai, apsupę šimtai policijos pareigūnų, iš pastatų evakuojami žmonės. Policija praneša, kad pavyko užmegzti kontaktą su pagrobėju. 

Pranešama, kad vyriškis turi juodą vėliavą su arabiškais užrašais, todėl manoma, kad jis gali priklausyti islamistams.

Šaltinis www.15min.lt Šaltinis www.lrytas.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...