Pasaulyje

2012.11.24 11:49

ES nutraukė derybas dėl biudžeto

ELTA2012.11.24 11:49

Žlugo Briuselyje vykstančios Europos Sąjungos (ES) šalių derybos dėl biudžeto. Diplomatų duomenimis, valstybių lyderiams nepavyko susitarti dėl 2014-2020 metų biudžeto.    

Žlugo Briuselyje vykstančios Europos Sąjungos (ES) šalių derybos dėl biudžeto. Diplomatų duomenimis, valstybių lyderiams nepavyko susitarti dėl 2014-2020 metų biudžeto.

Derybos bus tęsiamos kitais metais, praneša agentūra „Reuters“.

„Kitas susitikimas greičiausiai vyks 2013 metų pradžioje, – cituojamas Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Hermanas Van Rompuy`us. – Galima sakyti, per šį sutikimą ES šalys kiek suartino savo pozicijas dėl bendrijos 2014-2020 m. biudžeto plano“.

Tuo tarpu Vokietijos kanclerė Angela Merkel per spaudos konferenciją pareiškė, kad per penktadienį Briuselyje pasibaigusį ES viršūnių susitikimą nebuvo šansų, kad bus pasiektas susitarimas dėl bendro ES biudžeto plano.

„Aš abejoju, ar ES valstybių ir vyriausybių vadovai buvo suartinę savo pozicijas tiek, kad būtų buvę galima tikėtis bendro susitarimo per šį susitikimą“, - pabrėžė ji.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas H. Van Rompėjus 17.30 val. Lietuvos laiku nutraukė susitikimo plenarinės sesijos diskusijas, kai tapo aišku, kad svarstymas priėjo aklavietę – tiek dėl biudžeto dydžio tiek dėl jo struktūros.

Ketvirtadienį ir penktadienį viršūnių susitikimo dalyviai nesėkmingai mėgino pasiekti kompromisą dėl tikslaus milijardinio biudžeto dydžio ir jo naudojimo.

Remiantis naujausiu Europos Vadovų Tarybos pirmininko Hermano Van Rompuy`aus pasiūlymu, biudžeto dydis turėjo būti 1008 mlrd. eurų. Tačiau kai kurios valstybės jį kritikavo kaip per didelį.

D. Grybauskaitė: dėl naujo ES biudžeto reikės tartis iš naujo

Europos Vadovų Taryba dėl naujo daugiamečio ES biudžeto 2014-2020 m. laikotarpiui nusprendė daryti pertrauką. Derybose dalyvavusi Prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia, kad ši pertrauka reiškia, jog dėl visko reikės tartis iš naujo.

Europai išgyvenant finansinius sunkumus daugiausiai į ES biudžetą mokančios šalys nesutiko su joms pasiūlytomis įmokomis ir siūlo dar labiau mažinti ES biudžetą. Nepavykus rasti sutarimo tarp ES šalių, Europos Komisijos ir Europos Parlamento derybos atidėtos. Europos vadovai įgaliojo ES Vadovų Tarybos Prezidentą Hermaną Van Rompuy`ų ir Europos Komisijos pirmininką Jose Manuelį Barroso parengti naują daugiamečio ES biudžeto pasiūlymą.