captcha

Jūsų klausimas priimtas

ES ministrai sankcijų Rusijai negriežtins

Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai pirmadienį aptars padėtį Ukrainoje, bet neaišku, ar imsis griežtinti sankcijas Rusijai.
Reuters/Scanpix nuotr.
Reuters/Scanpix nuotr.

Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai pirmadienį aptars padėtį Ukrainoje, bet neaišku, ar imsis griežtinti sankcijas Rusijai.

Sutarti dėl griežtinimo tikriausiai nepavyks. Nebent gali būti šiek tiek išplėstas juodasis sąrašas, nors padėtis rytų Ukrainoje tik blogėja, o savaitgalį Didžiojo dvidešimtuko susitikime Australijoje Vakarų lyderiams su Rusijos prezidentu sutarti dėl poslinkių nepavyko.

Niekas jau ir nebekreipia dėmesio, kad Rusija Rytų Ukrainoje elgiasi, kaip nori. Antai Luhanske iškraunama dar viena vilkstinė, įvažiavusi be Ukrainos leidimo. Rusija tai vadina humanitarine pagalba. Ukraina sako, kad separatistų kovotojams taip atvežama amunicija, o išvežamos anglys ir turtas.

Bet ES ministrai pirmadienį sankcijų tikriausiai negriežtins, nors dauguma pripažįsta, kad Minsko paliaubos žlugusios. Diplomatai cituojami, kad ir dabartinės sankcijos skaudžiai kanda, todėl naujų bus imtasi tik nelikus kitos išeities. Naujoms priemonėms vargu ar pritartų visos šalys.

Tiesa, net tokios skeptiškos kaip Vengrija tikina, kad už tarptautinės teisės pažeidimus bausti reikia. „Mes patenkinti, kad ES vieninga, ir visada prisijungsime prie bendros ES pozicijos“, – teigia Vengrijos užsienio reikalų ministras Peteris Szijjarto.

Australijoje Europos lyderiai perspėjo Vladimirą Putiną, kad santykiai gali dar pablogėti, jei jis nesiims priemonių mažinti įtampą, bet ir jie žadėjo nebent plėsti juodąjį asmenų sąrašą, o ne gilinti ekonomines sankcijas, pavyzdžiui, į itin jautrų dujų sektorių.

„Šiuo metu dienotvarkėje yra naujų asmenų įrašymas. O šiaip mes visi iš Europos pusės siekiame viską spręsti diplomatiniu būdu, nes akivaizdu, kad ši geopolitinė įtampa, apimanti ir santykius su Rusija, neprisideda prie ekonomikos augimo“, – sako Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

Anot Didžiosios Britanijos ministro pirmininko Davido Camerono, V. Putinas mato, kad yra kryžkelėje: „Jei ir toliau destabilizuos Ukrainą, bus naujų sankcijų, naujų priemonių, o Europos šalių bei Amerikos santykiai su Rusija bus visai kitokie. Bet jis žino, kad gali pasirinkti ir kitą kelią.“

Iš Didžiojo dvidešimtuko V. Putinas išskrido anksčiau aiškindamas, kad nori išsimiegoti prieš darbą šiandien, ir tikindamas, kad krizė Ukrainoje nesunkiai išsprendžiama. Bet kiek anksčiau Vokietijos visuomeninei televizijai jis sakė, kad neleis Kijevui įveikti separatistų: „Norite, kad Ukrainos centrinė valdžia visus ten sunaikintų, visus savo politinius priešininkus ir oponentus? Jūs to norite? Mes to nenorime. Ir neleisime.“

V. Putinas taip pat sakė norintis kuo greičiau pagerinti santykius su Vakarais ir net neprašantis Ukrainos anksčiau grąžinti milijardinę paskolą, kad ši nebankrutuotų. Bet Rusijos analitikai sako, kad, kai Australijoje vėl pamatė Vakarų nenorą nusileisti, ir pats poziciją gali nebent griežtinti.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...