captcha

Jūsų klausimas priimtas

Fronto linija Ukrainoje: šūviai ir „Grad“ salvės netyla

Trapios paliaubos Ukrainos pietryčiuose ir dabar lydimos ugnimi. Šūviai ir sistemų „Grad“ salvės netyla, o Ukrainos pajėgas vietomis skiria toks menkas atstumas, kad priešingų pusių vyrai plotą tarp savo pozicijų galėtų panaudoti draugiškoms futbolo rungtynėms – ir žiūrovams vietos liktų nedaug. Žinoma, futbolo ten niekas nežaidžia.
Reuters/Scanpix nuotr.
Reuters/Scanpix nuotr.

Trapios paliaubos Ukrainos pietryčiuose ir dabar lydimos ugnimi. Šūviai ir sistemų „Grad“ salvės netyla, o Ukrainos pajėgas vietomis skiria toks menkas atstumas, kad priešingų pusių vyrai plotą tarp savo pozicijų galėtų panaudoti draugiškoms futbolo rungtynėms – ir žiūrovams vietos liktų nedaug. Žinoma, futbolo ten niekas nežaidžia.

Ir nepaisant netylančių pabūklų, žmonės pietryčių Ukrainos gyvenvietėse niekur kraustytis neketina. Jie gyvena savo rutinoje, nepaisydami kone kasnakt virš galvų švilpiančių „Grad“ raketų. Tokiais įspūdžiais iš fronto linijos su DELFI pasidalijo žinomas režisierius, Ukrainos kariuomenei paramą renkančio judėjimo „Blue/Yellow“ įkūrėjas Jonas Ohmanas.

Naktį leido drebant žemei

J. Ohmanas neseniai grįžo iš Ukrainos. Donecko ir kitų susirėmimų krečiamų miestų apylinkėse jis tiekė Lietuvoje surinktą paramą Ukrainos kariams. Tarp aktyvistų aplankytų karštųjų taškų – ir Donecko oro uostas, kurio gynėjai įgijo grėsmingą „kiborgų“ pravardę. Ir nors šiuo metu šūviai pritilę, vyrai bet kada pasiruošę griebtis ginklų ir pateisinti savo reputaciją.

„Kovos parengtyje jie visą laiką. Bet kada gali kažkas įvykti. (…) Labai daug gandų: šiandien, rytoj puls“, – DELFI teigė J. Ohmanas.

Oro uosto apylinkės tebėra fronto linija. Vietomis atstumas tarp Ukrainos karių ir separatistų toks nedidelis, kad priešingų pusių kovotojai galėtų per porą minučių susitikti pusiaukelėje ir prie kavos aptarti neseniai įvykusių Rados rinkimų rezultatus. Galėtų, bet, žinoma, neaptarinėja. Fronto linijoje abi pusės ir toliau kalbasi tik viena kalba – ugnimi.

„Pora šimtų metrų. Tiesiog matai tas pozicijas. Nuo poros šimtų metrų iki kilometro. Ten pat viskas. Ir artilerija už kelių kilometrų stovi, kas artilerijai yra labai arti. (…) Mano įspūdis buvo toks, kad ir ukrainiečiai, ir separatistai pakankamai pavargę, nualinti karo veiksmų. Kol kas nei tie, nei tie neturi pakankamai jėgų ką nors padaryti rimčiau. Bet kad ten prasidės vėl – aš neabejoju“, – tęsė režisierius.

Anot jo, separatistai ir paliaubų metu nevengia atidengti ugnį. Esą jie tai ypač mėgsta naktį – tada į darbą paprastai paleidžiamos mirtį sėjančios „Grad“ sistemos. Jų paleistos raketos skriejo ir virš DELFI pašnekovo galvos.

„Mus apšaudė „Gradais“. Buvome vienoje bazėje, ir nakties metu apšaudė“, – prisiminė J. Ohmanas. Anot jo, susidarė įspūdis, kad „Grad“ raketos krenta šiek tiek už Ukrainos pajėgų pozicijos – žemė drebėjo, bet ne taip smarkiai, kad būtų galima rimtai baimintis taiklaus smūgio.

O Ukrainos kariams vis dar trūksta naktinio matymo prietaisų – tai viena iš priežasčių, dėl ko ginkluotosios pajėgos negali rimčiau pasipriešinti naktiniams antpuoliams.

Anot naujienų agentūros BNS, Ukrainos rytuose per kovas su separatistais žuvo septyni kariai.

O kai kam gyvenimas teka sava vaga

J. Ohmanas neslėpė nuostabos dėl civilių pietryčių Ukrainos gyventojų, gyvenimas net prie fronto linijos, panašu, didesnės baimės nekelia.

„Žmonės ten ramiausiai gyvena“, – rodydamas nuotraukas iš prie pat fronto linijos esančios Pervomajsko gyvenvietės, sakė J. Ohmanas.

Pašnekovą ypač liūdina vietos gyventojų nuostatos: esą jie nemato didesnio skirtumo, kas valdžioje – ar Petro Porošenkos šalininkai, ar Donecko ir Luhansko „respublikų“ separatistai.

„Žmonės iš Donecko ir Luhansko „liaudies respublikų“ važiuoja pasiimti pensijų į Ukrainos kontroliuojamas teritorijas. Tada jie ukrainiečiai. (…) Jie yra žmonės, kurie tikrai balsavo už „Novorosiją“, bet pensiją nori gauti ukrainietišką. Labai keisti momentai. (…) Gyventojai visiškai sovietiniai – jaučiasi, kad ten niekas nepasikeitė. Bendras įspūdis – kaip tarpinė zona. Kas ateis su savo kariais – tas ir teisus. Mačiau, kad tie žmonės yra iš gyvenimo išmokę: kas stiprus, tas teisus“, – sakė J. Ohmanas.

Keičiasi Ukrainos karių poreikiai

„Blue/Yellow“ nuo savo veiklos pradžios Ukrainos kariams jau pristatė apie 10 tonų paramos iš Lietuvos. Parama įvairi – nuo drabužių ir šokolado iki brangių medikamentų ar šalmų. Anot J. Ohmano, bendradarbiaujant su kariniais daliniais ryškėja pagrindiniai jų poreikiai. Didžiausia aktualija dabar – karių aprūpinimas žiemai.

„Žiema artėja, tai jaučiasi. Jie labiausiai prašo šiltų drabužių, miegmaišių, gerų palapinių. Paskutiniu metu pradėjo prašyti krosnelių – kad būtų galima šildytis“, – vardijo J. Ohmanas.

Pasak jo, dalis poreikių jau patenkinta – šalmų Ukrainos kariams iš esmės užtenka, jie taip pat prašo nebesiųsti maisto, nes juo kariuomenę pakankamai gerai aprūpina Kijevas. Dar vienas prašymas – gyvybės ir mirties klausimas. Tiesiogine prasme. Fronte esantiems Ukrainos kariams reikia naktinio matymo prietaisų, dėl kurių stokos separatistai gali gana lengvai vykdyti antpuolius tamsiu paros metu. Ne ką mažesnė aktualija – kokybiška avalynė.

„Blue/Yellow“ neseniai gavo oficialią padėką iš savanorių bataliono „Aidar“, pietryčių Ukrainoje iškovojusio ne vieną svarbią pergalę. Anot J. Ohmano, Ukrainos kariai Lietuvos vardą taria su gilia pagarba. Lietuva fronte traktuojama kaip viena labiausiai Ukrainą palaikančių valstybių, o kariai su šypsena maunasi iš Vilniaus atkeliavusias kepures su Vytimi.

„Lietuvos vardas ten turi itin gerą skambesį“, – teigė J. Ohmanas. Vakarų pozicija, anot jo, Ukrainoje sutinkama su nusivylimu – kariai didžiųjų Vakarų valstybių laikysenoje pirmiausiai mato abejingumą jų ir kitų žmonių kraujui.

Jei norite paremti Ukrainos karius ar prisidėti prie paramos rinkimo, galite susisiekti su „Blue/Yellow“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.
Šaltinis www.delfi.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...