captcha

Jūsų klausimas priimtas

Kanados premjeras: išpuolis tik sustiprins mūsų pasiryžimą kovoti

Kanados premjeras sako, kad išpuolis Otavoje, per kurį vienas karys nušautas ir dar trys žmonės sužeisti, neįbaugins kanadiečių. Stephenas Harperis pabrėžia, kad šis įvykis tik sustiprins Kanados pasiryžimą kovoti su terorizmu.
AFP/Scanpix nuotr.
AFP/Scanpix nuotr.

Kanados premjeras sako, kad išpuolis Otavoje, per kurį vienas karys nušautas ir dar trys žmonės sužeisti, neįbaugins kanadiečių. Stephenas Harperis pabrėžia, kad šis įvykis tik sustiprins Kanados pasiryžimą kovoti su terorizmu.

„Kanada niekada nebus įbauginta, ir tai kaip tik privers stiprinti pastangas imtis visų reikalingų žingsnių grėsmėms nustatyti ir su jomis kovoti bei užtikrinti Kanados saugumą. Šis išpuolis taip pat sustiprins pasiryžimą ir pastangas kartu su sąjungininkais kovoti su teroristų organizacijomis, kurios žiauriai elgiasi su žmonėmis kitose šalyse ir tikisi savo žiaurumą sėti kitur“, – įsitikinęs premjeras.

Tuo metu Otavoje vėl atidarytos centrinės miesto dalys, išskyrus parlamento pastatą.

Užpuolikas – 32-ejų metų kanadietis Michaelas Zehafas-Bibeau – jau anksčiau buvo laikomas didelės rizikos įtariamuoju, iš jo buvo paimtas pasas, kad vyras neišvyktų kovoti į užsienį.

Jis vakar Otavoje prie karo memorialo nušovė karį ir įsiveržė į šalia esantį parlamento pastatą, kur pats buvo nukautas.

Išpuolis įvyko praėjus kelioms valandoms po to, kai Kanada padidino terorizmo grėsmės pavojų. Toks sprendimas priimtas, kai pirmadienį per kitą išpuolį į islamą atsivertęs žmogus nužudė kareivį.

Kanada anksčiau šį mėnesį paskelbė planuojanti prisidėti prie tarptautinės koalicijos antskrydžių prieš grupuotę „Islamo valstybė“ Irake.

Kaip vyko išpuoliai?

Šaulys pradėjo šaudyti apie 10 val. ryto vietos laiku prie Karo memorialo, esančio šalia parlamento. Ten paleidęs kelis šūvius ir sužeidęs karį nubėgo į parlamentą. AP cituoja liudininką, buvusį šalia įvykio vietos: „Aš pažvelgiau pro langą ir pamačiau šaulį – juodai apsirengusį vyrą, kuris nosį ir burną dengė skara, ant jo galvos taip pat kažkas buvo. Jis laikė šautuvą ir du kartus iššovė į karį prie kenotafo.“

Žuvęs karys – 24-erių  puskarininkis Nathanas Cirillo.

„Reuters“ agentūrai kitas liudininkas sakė, kad užpuolikas vilkėjo juodą švarką, mėlynas kelnes, turėjo dvivamzdį šautuvą. Bėgdamas nuo memorialo jis perlipo tvorą ir grasindamas ginklu atėmė automobilį. Vairuotojas nenukentėjo. Tuomet užpuolikas nuvažiavo prie centrinio parlamento pastato ir įsiveržė į jį. Liudininkai teigia, kad iš parlamento buvo girdėti visa serija šūvių.

Vienas liudininkų, Marcas-Andre Viau, naujienų agentūrai AFP sakė matęs, kaip šaukiančių policininkų vejamas vyras įbėgo į centrinį parlamento bloką, ir iš to pastato pasigirdo dar „10, 15, gal 20 šūvių“ iš, matyt, automatinio ginklo. „Reuters“ kalbintas liudininkas minėjo 30 šūvių.

Šaulys atsidūrė visai netoli kabineto, kuriame premjeras S. Harperis susitiko su Konservatorių partijos nariais. Pasak liudininkų, vyras šį kabinetą prabėgo, tuomet buvo nukautas parlamento komplekso apsaugos vadovo Kevino Vickerso – visai šalia įėjimo į biblioteką.

Kai nuaidėjo šūviai, dauguma parlamentarų buvo dvejose salėse, pro kurias prabėgo šaulys. Politikams buvo pasakyta užsibarikaduoti ir pasitraukti nuo langų. Iš šių salių ir aplinkinių kabinetų paskelbtose nuotraukose matyti, kaip durys buvo užstatytos kėdėmis.


Reuters/Scanpix nuotr.

Vienas parlamentaras, buvęs kabinete kartu su premjeru, sakė, kad K. Vickersas išėjo iš savo kabineto, nukovė užpuoliką, tuomet nedelsiant nubėgo atgal į kabinetą daugiau šovinių ir grįžo į įvykio vietą. „Buvo jausmas, kad niekas nežino, ar tai buvo vienas asmuo, ar išpuolyje galėjo dalyvauti keliese“, – sakė parlamentaras.

Į ligoninę buvo išvežti trys sužeisti žmonės. Jie jau išrašyti ir paleisti gydytis namuose.

Kaip šauliui pavyko patekti į parlamento pastatą?

Po išpuolio milžiniškos kritikos susilaukė policija ir saugumo tarnybos – šaulys sugebėjo su ginklu įbėgti pro neužrakintas pagrindines parlamento pagrindinio pastato duris.

„Jis mus užklupo netikėtai... Jeigu būtume žinoję, kad jis bėga šia linkme, būtume sugebėję jį sulaikyti“, – spaudos konferencijoje aiškino policijos atstovas.

Palyginus su Kapitolijaus kalva Vašingtone, saugumas ant Parlamento kalvos Kanadoje yra ganėtinai silpnas. „Global Post“ pažymi, kad praktiškai bet kas net ir su ginklais ar sprogmenimis gali lengvai patekti į centrinį bloką – už pagrindinių durų yra tik keli sargai, tikrinantys akreditacijas.

Antras išpuolis šią savaitę

Pirmadienį buvo surengtas kitas išpuolis prieš Kanados karius Monrealyje. Į islamą atsivertęs vyras partrenkė du karius, vienas iš jų žuvo. Policija vyrą nušovė. Tai buvo pirmasis mirtinas išpuolis Kanados teritorijoje, kuris siejamas su islamo kovotojais.

Nė viena grupuotė kol kas neprisiėmė atsakomybės nei už išpuolį Otavoje, nei Monrealyje. 25-erių Martinas Rouleau, kuris tapo musulmonu praėjusiais metais, buvo vienas iš 90 žmonių, kuriuos sekė Kanados policija, nes įtarė dalyvaujant arba ketinant dalyvauti kovotojų veikloje užsienyje.

Kanados kova su „Islamo valstybe“

Kanada spalio mėnesį paskelbė prisijungianti prie JAV vadovaujamos koalicijos prieš „Islamo valstybės“ džihadistus Irake ir Sirijoje. S. Harperis pareiškė, kad trečiadienio išpuolis tik paskatins Kanadą padvigubinti savo pastangas kovojant su teroristinėmis organizacijomis ir už Kanados ribų.

Antradienį Kanadoje buvo padidintas terorizmo pavojaus lygis – nuo žemo iki vidutinio. Toks žingsnis žengtas remiantis žiniomis iš radikalių grupuočių, tokių kaip „Islamo valstybė“ ir „al-Qaeda“.

Išpuolis – prieš pat žvalgybos tarnybos sustiprinimą

Teroro aktai Otavoje ir Kvebeke surengti Kanados vyriausybei rengianti sustiprinti šalies Saugumo žvalgybos tarnybos galias. Viešojo saugumo ministras Stephenas Blaney praėjusią savaitę sakė, kad naujieji įstatymai leis tarnybai efektyviau sekti potencialius teroristus, kai jie išvyksta iš šalies, ir galiausiai juos suimti.

Šaltinis www.15min.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...