Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Po beveik pusmečio ginčų Belgija suformavo vyriausybę

BNS2015.09.08 13:45

Belgijos pagrindinės centro dešiniojo sparno partijos antradienį sutarė suformuoti valdančiąją koaliciją ir premjeru paskirti prancūzakalbį liberalą Charles'ą Michelį.

Belgijos pagrindinės centro dešiniojo sparno partijos antradienį sutarė suformuoti valdančiąją koaliciją ir premjeru paskirti prancūzakalbį liberalą Charles'ą Michelį.

Šis žingsnis užbaigs penkių mėnesių laikotarpį, kai šalis po rinkimų buvo be vyriausybės.

38 metų Ch. Michelis, kuris bus vienas jauniausių vyriausybės vadovų Europoje ir jauniausias Belgijos premjeras nuo 1840 metų, šiame poste pakeis socialistą Elio Di Rupo.

Išeitis iš politinės aklavietės buvo rasta po ne vieną mėnesį vykusių derybų, tačiau šįkart susitarimas pasiektas per kur kas trumpesnį laikotarpį nei 2010-aisiais, kai politikams prireikė net 18-os mėnesių suformuoti vyriausybę. Tąsyk Belgija pasiekė abejotinos garbės pasaulio rekordą pagal laiką, kurį šalis gyveno be vyriausybės.

Ch. Michelio vyriausybei veikiausiai teks susidurti su tomis pačiomis problemomis, kurias teko spręsti jos pirmtakėms.

Rimčiausia jų yra gilus kalbinis, politinis ir ekonominis susiskaldymas šioje federalinėje valstybėje, pasidalijusioje į flamandiškai kalbančią šiaurę, kuri yra labiau konservatyvesnė, ir labiau liberalius prancūzakalbius pietus.

Koaliciją, dėl kurios sutarta antradienį, sudarys trys konservatyvios pakraipos flamandų partijos ir prancūzakalbiams atstovaujantys Ch. Michelio liberalai.

Belgijos karalius Philippe'as, kuris atlieka svarbų konstitucinį vaidmenį, dar liepą pavedė Ch. Micheliui bei Krikščionių demokratų ir flamandų partijos (CD&V) lyderiui Krisui Peetersui suformuoti vyriausybę.

Belgijoje siekiant sumažinti įtampą tarp frankofonų ir flamandų bendruomenių, regionams per ilgą laiką buvo suteikta daugiau galių, o Flandrija, Valonija ir dvikalbis Briuselio regionas turi savo atskiras regionines vyriausybes.

Ch. Michelis į politiką pasuko sekdamas savo tėvo Louiso Michelio, buvusio ministro ir eurokomisaro, kuris daugiau nei 15 metų aktyviai veikė Belgijos politinėje arenoje, pėdomis.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt