Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Naujos sankcijos Rusijai: vienas smūgis iš ES, kitas – iš JAV

BNS, 15min.lt, ELTA2015.09.08 13:45

Europos Sąjunga (ES) penktadienį įvedė naujas sankcijas Maskvai dėl jos vaidmens Ukrainoje, įskaitant finansavimo apribojimus kai kurioms Rusijos valstybinėms kompanijoms ir įtakingų rusų politikų turto įšaldymą, nepaisydama Rusijos perspėjimų imtis asimetriškų atsakomųjų žingsnių. Apie papildomas sankcijas pranešė ir JAV.

Europos Sąjunga (ES) penktadienį įvedė naujas sankcijas Maskvai dėl jos vaidmens Ukrainoje, įskaitant finansavimo apribojimus kai kurioms Rusijos valstybinėms kompanijoms ir įtakingų rusų politikų turto įšaldymą, nepaisydama Rusijos perspėjimų imtis asimetriškų atsakomųjų žingsnių. Apie papildomas sankcijas pranešė ir JAV.

Tarp baudžiamųjų priemonių, apie kurias paskelbta ES oficialiame leidinyje, yra kelionių suvaržymai ir turto įšaldymas, kurių imtasi prieš Rusijos valstybės Dūmos vicepirmininką Igorį Lebedevą, skandalingą nacionalistų politiką Vladimirą Žirinovskį ir virtinę Ukrainos rytuose veikiančių prorusiškų separatistų lyderių.

V. Žirinovskis „aktyviai rėmė Rusijos ginkluotųjų pajėgų panaudojimą Ukrainoje bei aneksuojant Krymą (ir)... aktyviai pasisakė už Ukrainos skilimą“, pažymima sankcijų dokumente.

Analogiškų sankcijų taikiniu tapo ir Sergejus Čemezovas, artimas prezidento Vladimiro Putino bendražygis nuo darbo KGB Dresdeno skyriuje laikų, kuris yra valstybinės korporacijos „Rostech“, užsiimančios civilinės bei karinės paskirties produkcijos gamyba ir eksportu, generalinis direktorius. Šiai korporacijai priklauso ir ginklų tiekėja „Rosoboroneksport“ bei įmonė, planuojanti statyti Kryme jėgaines.

Iš viso į ES „juodąjį sąrašą“ asmenų, kuriems taikomi kelionių suvaržymai ir turto įšaldymas, įtrauktos 24 naujos pavardės. Sankcijos įsigaliojo iš karto po to, kai buvo paskelbtos ES oficialiame leidinyje.

„Atsižvelgdama į situacijos rimtumą (Europos Vadovų) Taryba mano esant tinkama imtis tolesnių ribojančių priemonių atsakant į Rusijos veiksmus destabilizuojant situaciją Ukrainoje“, – sakoma sankcijų dokumente.

Tačiau ES taip pat ištiesė alyvos šakelę Maskvai, pareiškusi, kad gana greitai gali atšaukti kai kurias ar net visas sankcijas, jei Rusija laikysis trapių paliaubų Ukrainoje ir gerbs taikos planą.

Jungtinės Valstijos pranešė, kad vėliau penktadienį paskelbs savo naujų sankcijų Maskvai sąrašą.

Sankcijų imtasi prieš didžiąsias Rusijos naftos įmones, gynybos kompanijas bei valstybės kontroliuojamus bankus, kurie neteko galimybės gauti finansavimą Europos rinkose.

Naujomis baudžiamosiomis priemonėmis smogta Rusijos naftos milžinėms „Rosneft“ ir „Transneft“ bei dujų monopolininkės „Gazprom“ naftos padaliniui.

ES sankcijos nėra nukreiptos prieš Rusijos dujų sektorių, konkrečiau, prieš valstybės valdomą milžinę „Gazprom“, kuri yra didžiausia pasaulyje dujų gamintoja ir pagrindinė dujų tiekėja Europai.

Sankcijų taikiniu taip pat tapo Jungtinė orlaivių statybos korporacija (OAK), vienijanti didžiausias Rusijos orlaivių statybos įmones ir gaminanti naikintuvus MiG bei „Suchoj“, tankus gaminanti „Uralvagonzavod“ ir sraigtasparnių gamintoja „Oboronprom“.

Smogta ir ginkluotės gamyba užsiimančiam koncernui „Kalašnikov“, legendinių automatų AK–47, kurie plačiai naudojami visame pasaulyje, gamintojui. Koncernas įtrauktas į sąrašą kompanijų, kurioms ES valstybės negali parduoti technologijų, galimų naudoti kariniais tikslais.

Taip pat dar sugriežtinti finansiniai apribojimai Rusijos valstybiniams bankams, kuriems užkirstas kelias ES finansų rinkose platinti ilgesnės nei 30 dienų trukmės skolos vertybinius popierius. Anksčiau ši trukmė buvo 90 dienų.

ES kelis kartus atidėjo naujų sankcijų įvedimą, išsiskyrus valstybių narių nuomonėms dėl to, ar jos turėtų būti skelbiamos Ukrainos konflikto šalims tebesilaikant paliaubų. Vis dėlto ketvirtadienį galiausia buvo priimtas sprendimas imtis naujų baudžiamųjų priemonių prieš Rusiją.

P. Porošenka: sankcijos parodo Europos solidarumą su Ukraina

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Hermanas Van Rompuy pažymėjo, kad sankcijos gali būti atšauktos, kai rugsėjo pabaigoje bus įvertinta, kaip laikomasi ugnies nutraukimo Rytų Ukrainoje.

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pareiškė, kad naujos ES sankcijos parodo Europos solidarumo su jo šalimi mastą.

„Niekada iki šiol nesu jautęs tokio solidarumo“, – sakė P. Porošenka per spaudos konferenciją Kijeve, taip pat primindamas apie pažadus paremti, kuriuos Kijevas gavo per NATO viršūnių susitikimą Velse praėjusią savaitę.

„Jaučiuosi esąs visavertis Europos šeimos narys“, – pabrėžė prezidentas.

Rusija atsakys

Rusija pranešė rengianti atsakomąsias priemones.

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Aleksandras Lukaševičius naujas baudžiamąsias priemones pavadino „visiškai nedraugišku žingsniu“.

Prezidento Vladimiro Putino patarėjas Andrejus Belousovas sakė naujienų agentūrai „RIA Novosti“, kad Rusija gali taikyti apribojimus panaudotų automobilių bei pramoninių prekių iš ES importui.

Rusijos ginklų eksportuotoja: ES sankcijos nesukels problemų

Rusijos valstybinės ginklų eksportuotojos „Rosoboronexport“ vadovo pavaduotojas penktadienį pareiškė, kad naujas Europos Sąjungos (ES) sankcijų paketas neturės didelio poveikio bendrovės veiklai, skelbia „RIA Novosti“.

„(...) nesitikime, kad pardavimai patirs didelį smūgį. Užsienio klientai naudoja ginkluotės ir įrangos tipus, kurie yra visiškai rusų gamybos. Sankcijos mūsų nepaveiks“, – sakė „Rosoboronexport“ generalinio direktoriaus pavaduotojas Sergejus Goreslavskis.

JAV paskelbė naujas sankcijas Rusijai dėl Ukrainos

Jungtinės Amerikos Valstijos penktadienį paskelbė papildomas sankcijas Rusijai – jos paveiks naftos ir gynybos pramonę, apribos pagrindinių Rusijos bankų prieigą prie JAV skolinimosi ir akcijų rinkų, šitaip siekiant bausti Rusiją dėl jos intervencijos į Ukrainą.

Šios sankcijos, kuriomis pirmą kartą taikomasi į Rusijos banką „Sberbank“, paskelbimo laiku sutampa su Europos Sąjungos ekonominėmis bausmėmis, kuriomis ribojamas kai kurių Rusijos valstybinių įstaigų finansavimas ir įšaldomas vadovaujančių Rusijos politikų turtas.

Naujosios JAV sankcijos labiau suverš finansinę kilpą šešiems Rusijos bankams, tarp kurių yra ir didžiausias pagal turtą Rusijos bankas „Sberbank“. Taip pat uždrausta JAV asmenims ir bendrovėms finansų rinkose platinti ilgesnės nei 30 dienų trukmės skolos vertybinius popierius.

Vašingtonas įveda griežtą kontrolę verslui, turinčiam reikalų ne tik su „Sberbank“, bet ir VTB, „Gazprombank“, VEB ir „Rosselkhozbank“; taip pat su naftos vamzdynus eksploatuojančia „Transneft“, energetikos firmomis „Lukoil“, „Gazprom“, „Gazprom Neft“ ir „Surgutneftegas“.

Sankcijų sąraše yra valstybinė gynybos technologijų grupė „Rostec“ bei dar penkios valstybinės gynybos sektoriaus bendrovės.

Pasak vieno JAV pareigūno, sankcijomis siekiama paveikti penkias Rusijos naftos bendroves, kad būtų sutrukdyta vykdyti naftos gavybos Arktyje ar skalūnų dujų žvalgybos projektus.

„Jomis siekiama iš esmės uždaryti tokio tipo naftos telkinių žvalgybą ir naftos gavybą, nutraukus tiekti Rusijos bendrovėms tam reikalingas priemones, technologijas, servisą“, – sakė naujienų agentūrai „Reuters“ šis pareigūnas.

S. Naryškinas: JAV sankcijos „neturi nieko bendra su realybe“

Rusijos Valstybės Dūmos pirmininkas penktadienį pasmerkė naujas JAV sankcijas Maskvai, pavadinęs jas baudžiamosiomis priemonėmis, kurios „nesusijusios su realybe“.

„Sankcijos, kurias paskelbė prezidentas Barackas Obama, nesusijusios su realybe“, – sakė Dūmos pirmininkas Sergejus Naryškinas, kurį citavo Rusijos naujienų agentūros.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.