Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Separatistai pažeidžia paliaubas ir apšaudo Ukrainos karius

15min.lt2015.09.08 13:45

Kremliaus remiami separatistai ir iš Rusijos atvykę kariai nesilaiko susitarimo nutraukti ugnį Rytų Ukrainoje. Karinių-politinių studijų centro vadovas Dmitrijus Tymčukas teigia, kad jau penktadienio vakare jie apšaudė Ukrainos karius, rašo naujienų agentūra „Unian“. O užsienio žiniasklaida tvirtina, kad abi pusės laikosi pažado nutraukti ugnį.

Kremliaus remiami separatistai ir iš Rusijos atvykę kariai nesilaiko susitarimo nutraukti ugnį Rytų Ukrainoje. Karinių-politinių studijų centro vadovas Dmitrijus Tymčukas teigia, kad jau penktadienio vakare jie apšaudė Ukrainos karius, rašo naujienų agentūra „Unian“. O užsienio žiniasklaida tvirtina, kad abi pusės laikosi pažado nutraukti ugnį. 

„Rusijos kariai ir separatistai tęsia atakas ir apšaudymus prieš Ukrainos karius“, – paskelbė jis šeštadienio ryte. Pasak D. Tymčuko, nuo penktadienio 18 val., kai įsigaliojo paliaubos, iki ryto priešas surengė kelis mėginimus pulti Ukrainos pajėgas Donecko oro uoste. Per jas smogikai naudojo raketsvaidžius ir liepsnosvaidžius.

Ukrainos pajėgos po 18 val. taip pat buvo apšaudytos Popasnoje, Krasnogorovkoje, Zolotėje ir Novotroicke.

D. Tymčukas pažymi, kad Ukrainos pusė visiškai laikosi susitarimo ir ugnį atidengė tik gindamasi nuo užpuolikų.

Penktadienio vakare separatistai surengė spaudos konferenciją, kurioje paskelbė apie Ukrainos karių tariamus paliaubų pažeidimus. Tačiau jiems teko pripažinti, kad pranešimas buvo iš anksto parengtas – dar prieš įsigaliojant paliauboms.

Ukrainos kariškiai kaltina separatistus paliaubų pažeidimu

Ukrainos gynybos pareigūnas šeštadienį apkaltino maištininkus paliaubų pažeidimu.

„Mes užfiksavome virtinę provokacijų iš teroristų pusės. Jie šaudė į mūsų antiteroristinius dalinius 28 kartus penktadienį, 10 jų buvo po paliaubų paskelbimo“, – sakė žurnalistams Nacionalinės saugumo ir gynybos tarybos atstovas Andrijus Lysenka ir pridūrė, kad vyriausybinės pajėgos paliaubų laikosi.

„Antiteroristinės operacijos pajėgos, griežtai laikydamosi vyriausiojo karo vado įsakymo, palaiko ugnies nutraukimo režimą“, – nurodė jis.

Ukrainos kariai nesitrauks iš savo pozicijų

Ukrainos prezidentas P. Porošenka patikino, kad Ukrainos pajėgos nesitrauks iš savo pozicijų Rytų Ukrainoje, skelbia espreso.tv. Tai kaip vieną iš sąlygų buvo paskelbęs Rusijos vadovas Vladimiras Putinas savo „taikos plane“.

P. Porošenka pažymėjo, kad ukrainiečiai nesitrauks, nes tai yra jų teritorija. Šalies vadovas pridūrė, kad kai jis buvo išrinktas prezidentu, teroristai kontroliavo dideles žemes Ukrainos Rytuose. Dabar iš jų atkovota jau du trečdaliai teritorijos.

Užsienio žiniasklaida: paliaubų laikomasi

Ukraina ir prorusiški separatistai šeštadienį, atrodo, laikosi paliaubų, kurios gali pažaboti penkis mėnesius nesiliovusį kraujo liejimą, skelbia AFP.

Naujienų agentūros AFP žurnalistai, esantys netoli naujausių karštųjų taškų Ukrainos rytuose, sakė, kad dar penktadienio rytą vykę įnirtingi susirėmimai liovėsi, kai abi pusės įsakė nutraukti ugnį nuo 15 val. Grinvičo (18 val. Lietuvos) laiku.

Rusijos kariai užminavo Mariupolį

Atsitraukdami iš Mariupolio Rusijos kariai užminavo teritoriją prie Širokino. Tai pranešė savanorių bataliono „Azov“ vienas iš vadų Zacharas Lavrentjevas.

Savo „Facebook“ profilyje jis perspėjo gyventojus nesiartinti prie šių vietų. Z. Lavrentjevas taip pat pažymėjo, kad tokios minos, kurias paliko rusai, yra uždraustos Ukrainos teritorijoje. „V. Putinas ir jo kariai tam, kad pasiektų savo tikslą, yra pasirengę Donecko sritį paversti pragaru ilgiems metams“, – parašė jis.

Šis minų tipas Ukrainoje uždraustas 2011 m. Tokie sprogmenys buvo plačiai naudojami kare Afganistane. Dėl savo neįprastos formos jos traukia vaikus, kurie mano, kad tai – žaislas, pažymi naujienų agentūra „Unian“.

P. Porošenka: esu pasiryžęs už Ukrainą atiduoti gyvybę

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka duodamas interviu BBC televizijai penktadienio vakare sakė, kad dėl savo šalies jis paaukotų gyvybę.

„Esu pasirengęs kautis dėl savo šalies ir net dėl jos mirti. Galiu patikinti, kad taip pat galvoja daug žmonių Ukrainoje“, – sakė Ukrainos vadovas. Jis pabrėžė, kad ir jis, ir visa šalies valdžia daro viską, kad šalyje būtų sugrąžinta taika. 

Penktadienio vakare P. Porošenkos žmona Marina taip pat atskleidė, kad vyriausias jų sūnus Aleksejus dalyvauja operacijoje šalies Rytuose.