captcha

Jūsų klausimas priimtas

Rusija ir Ukraina baigė derybas be didelio proveržio

Derybos tarp Rusijos ir Ukrainos lyderių trečiadienį veikiausiai neatnešė didelio proveržio, siekiant užbaigti negailestingas kautynes Rytų Ukrainoje, o Kremliaus vadovas Vladimiras Putinas nesureikšmino savo karių įsibrovimo į kaimyninę šalį.
AFP/Scanpix nuotr.
AFP/Scanpix nuotr.

Derybos tarp Rusijos ir Ukrainos lyderių trečiadienį veikiausiai neatnešė didelio proveržio, siekiant užbaigti negailestingas kautynes Rytų Ukrainoje, o Kremliaus vadovas Vladimiras Putinas nesureikšmino savo karių įsibrovimo į kaimyninę šalį.

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka ir V.Putinas susitiko Minske prie keturių akių po derybų maratono, kuriame dalyvavo aukšto rango Europos Sąjungos (ES) pareigūnai.

Šis susitikimas vyko padidėjus įtampai tarp Kijevo ir Maskvos, kai Rusija pirmąkart pripažino, jog jos kariai įžengė į Ukrainos teritoriją.

P. Porošenka sakė, kad tas susitikimas davė „kai kurių rezultatų“, tačiau veikiausiai nebuvo pasiekta jokių reikšmingų kompromisų, kurie padėtų užbaigti jau keturis mėnesius vykstančias kautynes tarp Kijevo vyriausybės pajėgų ir prorusiškų separatistų, išliekant nuogąstavimams, jog tas konfliktas gali peraugti į didelį karą tarp Ukrainos ir Rusijos.

Rusijos lyderis sakė esantis pasiruošęs „daryti viską“, kad padėtų taikos procesui, kai šis prasidės.

Tačiau įtampa vargu ar sumažėjo, kai V. Putinas nesureikšmino Kijevo pareiškimų, jog vyriausybės pajėgos sučiupo 10 Rusijos karių Ukrainos teritorijoje. Rusijos kariuomenės šaltiniai Maskvoje anksčiau trečiadienį tikino, kad tie kariai į kaimyninę šalį pateko „per klaidą“.

„Dar negavau ataskaitos iš Gynybos ministerijos. Tačiau sprendžiant iš to, ką girdėjau, jie patruliavo prie sienos ir galėjo atsidurti Ukrainos teritorijoje“, – V. Putinas sakė žurnalistams, pridūręs, kad Ukrainos kariai anksčiau taip pat yra įžengę į Rusiją.

„Tikiuosi, dėl šio incidento nekils jokių problemų su Ukrainos puse“, – sakė Kremliaus vadovas.

P. Porošenka pažymėjo, kad visos derybų šalys „be išimties“ pritarė Kijevo taikos planui, tačiau po susitikimo, kuriame taip pat dalyvavo Kazachstano ir Baltarusijos lyderiai, jis pareikalavo veiksmų, o ne žodžių, akcentuodamas susitarimą surengti derybas dėl sienos kontrolės ir armijos vadų pasitarimą.

„Reikalaujame ryžtingų veiksmų, kurie padėtų atnešti taiką Ukrainoje“, – sakoma prezidento pranešime.

Per jau ilgiau negu keturis mėnesius vykstančias kautynes rytų Ukrainoje žuvo per 2,2 tūkst. žmonių, o dar per 400 tūkst. gyventojų buvo priversti palikti savo namus.

Antradienį buvo paskelbta, kad Rusijos ekonomika artėja prie recesijos. Tuo patmetu buvo pranešta, kad Ukrainos valiutos kursas JAV dolerio atžvilgiu pasiekė rekordines žemumas.

Tuo metu Ukrainos rytuose tęsėsi susirėmimai. Vienas naujienų agentūros AFP žurnalistas pranešė, jog smarkus artilerijos bombardavimas vyksta viename miestelyje netoli sienos su Rusija, kur, kaip teigia Kijevas, Maskva siekia atidaryti „naują frontą“ Kijevo vyriausybės kontroliuojamoje teritorijoje.


Derybos dėl dujų?

ES ir Rusijos vadovaujamos Muitų sąjungos pareigūnai Minske taip pat aptarė prekybos klausimus, iškilusius po to, kai Ukrainos nauja provakarietiška vyriausybė birželį pasirašė istorinę asociacijos sutartį su Europos Sąjunga, kuri supykdė Maskvą.

Ankstesnio Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus atsisakymas pasirašyti tokį susitarimą su ES praeitais metais ir sprendimas grįžti prie glaudesnių ryšių su Maskvos vadovaujamu ekonominiu bloku išprovokavo didelius protestus, kurie galiausiai privertė atsistatydinti šalies vadovą ir atvėrė įvykių grandinę, per kurią Rusija aneksavo Krymo pusiasalį, o Ukrainos rytus apėmė prorusiškų jėgų sukilimas.

V. Putinas sakė, kad Rusija ir Ukraina susitarė atnaujinti derybas dėl dujų tiekimo, kai Maskva birželį uždarė sklendes, kilus aštriam ginčui su Kijevu dėl dujų kainų.

V. Putinas taip pat teigė pasiekęs „tam tikrų susitarimų“ su P. Porošenka dėl humanitarinės pagalbos gabenimo į Rytų Ukrainą. Pirmadienį Rusija paskelbė planuojanti „šią savaitę“ pasiųsti į Rytų Ukrainą dar vieną pagalbos koloną.

Paeitą penktadienį Rusija vienašališkai pasiuntę apie 230 sunkvežimių, esą gabenusių 1,8 tūkst. tonų humanitarinės pagalbos krovinių į sukilėlių kontroliuojamą Luhansko miestą, o Kijevas tą žingsnį pavadino tiesiogine invazija.

AFP/Scanpix nuotr.

Nori pasienio kontrolės

Po dvišalio susitikimo su Rusijos prezidentu Ukrainos vadovas P. Porošenka žurnalistams sakė, kad abi pusės sutiko nedelsiant pradėti konsultacijas tarp Rusijos ir Ukrainos tarnybų tam, kad šalių pasienyje būtų įvesta kontrolė ir per ją negalėtų pervažiuoti karinė technika ir smogikai.

Pasak Ukrainos vadovo, pokalbio Minske pagrindinė tema buvo taikus situacijos Rytų Ukrainoje sprendimas. „Galiu pasakyti, kad taikos planą galų gale parėmė visi be išimties“, – pranešė jis.

P. Porošenka susitikime su V. Putinu taip pat pareikalavo, kad nedelsiant būtų paleisti neteisėtai sulaikyti ukrainiečiai.

Po pokalbio su V. Putinu Ukrainos prezidentas susitiko su ES diplomatijos vadove Catherine Ashton.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.
Šaltinis www.15min.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Tema: Ukraina po prezidento rinkimų

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close