captcha

Jūsų klausimas priimtas

Artėja paliaubų Gazos Ruože pabaigos terminas

Izraelio ir palestiniečių derybininkai trečiadienį Kaire pradės paskutinę derybų dėl ugnies nutraukimo dieną – laikrodžių rodyklėms artėjant prie 21 val. Grinvičo (24 val. Lietuvos) laiku, kai turi baigtis 72 valandų paliaubos.
TT News Agency/Scanpix nuotr.
TT News Agency/Scanpix nuotr.

Izraelio ir palestiniečių derybininkai trečiadienį Kaire pradės paskutinę derybų dėl ugnies nutraukimo dieną – laikrodžių rodyklėms artėjant prie 21 val. Grinvičo (24 val. Lietuvos) laiku, kai turi baigtis 72 valandų paliaubos.

Iki to laiko derybininkai turi susitarti dėl nuolatinių paliaubų ar sutikti su pratęsimu, o priešingu atveju gali atsinaujinti daugiau kaip mėnesį trunkančios kruvinos kovos.

„Buvo padaryta pažanga, bet nepakankama, kad būtų pasirašytas susitarimas. Derybos bus pratęstos rytoj (trečiadienį)“, – vėlai antradienį sakė vienas palestiniečių delegacijos narys, kuris daugiau jokių detalių nepateikė.

Kaip ir ankstesnes dienas, Izraelio komanda po derybų grįžo namo, tikriausiai – konsultuotis su savo vyriausybe. Gazos Ruožo gyventojams per kovų pertrauką bandant atsigauti, derybininkai antradienį surengė antrą netiesioginių derybų ratą ir siekė rasti ilgalaikį jau penkias savaites trunkančios konfrontacijos nutraukimą.

Bet pareigūnai sakė, kad dar liko daug darbo siekiant susitarti dėl konflikto nutraukimo. Konfrontacija kilo liepos 8 dieną, kai Izraelis pradėjo karines operacijas apšaudymui raketomis iš Gazos Ruožo sustabdyti.

„Derybos yra sunkios ir varginančios“, – apie pirmadienį įvykusį pirmąjį derybų ratą, kuris truko beveik 10 valandų ir buvo vadinamas „rimtu“, sakė vienas palestiniečių pareigūnas.

Anksti antradienį vienas izraeliečių pareigūnas neteikė didelių sėkmės galimybių. „Atotrūkiai vis dar labai platūs. Pažangos derybose nebuvo“, – sakė jis.

Derybininkų komandos renkasi atskirose patalpose Egipto Generalinės žvalgybos būstinėje ir niekada nemato viena kitos, o tarpininkai kursuoja tarp jų su pasiūlymais ir kontrpasiūlymais, sakė šaltinis.

„Hamas“ nori, kad Izraelis panaikintų 2006 metais įvestą Gazos Ruožo blokadą, ir tik tada žada sustabdyti raketines atakas. Izraelis yra sakęs, kad palankesnes sąlygas Gazos Ruožo atstatymui sudarys tik tuo atveju, jei ši palestiniečių teritorija bus visiškai nuginkluota.

Vienas požymių, kad Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu susiduria su politinėmis vidaus kovomis, siekdamas prastumti kokį nors susitarimą jo sunkiai valdomai koalicijai, buvo tai, kad jis atšaukė antradieniui planuotą saugumo kabineto susitikimą.

Vietoje to jis pakvietė svarbius ministrus, daugiausia – „vanagus“, privatiems susitikimams, pranešė Izraelio žiniasklaida. Egiptas tarpininkavo dėl dabartinių trijų dienų paliaubų, kurios įsigaliojo pirmadienį 0 val. 1 min. (ir Lietuvos laiku), ir ragino konflikto šalis dėti visas pastangas, kad būtų pasiektas „visapusis ir nuolatinis ugnies nutraukimas“.

Pastangos pratęsti panašias praėjusios savaitės 72 valandų paliaubas žlugo, kai „Hamas“ atsisakė nešaudyti paliaubų terminui pasibaigus ir apkaltino Izraelį nesutinkant panaikinti blokados. Abi šalys sakė esančios pasirengusios atnaujinti karo veiksmus, jei derybos vėl žlugs.

Gazoje žuvo italų žurnalistas, trys sprogmenų ekspertai ir dar du žmonės

Italų žurnalistas, trys palestiniečiai sprogmenų ekspertai ir dar du žmonės žuvo trečiadienį Gazos Ruožo šiaurinėje dalyje, kai detonavo Izraelio raketą, kurią mėgino išardyti palestiniečių ekspertai, pranešė policijos pareigūnai Sprogimas įvyko Beit Lahijoje, Gazos Ruožo Šiaurėje, kur visą mėnesį vyko nuožmios kovos tarp Izraelio pajėgų ir palestiniečių kovotojų.

Pirmadienį prasidėjus trijų dienų paliauboms palestiniečiams atsirado galimybė ieškoti nesprogusių sprogmenų. Gazos policijos pajėgos sakė gedi netekusios trijų kolegų: sprogmenų ekspertų vietos grupės vado, jo pavaduotojo ir dar vieno pareigūno, kurie žuvo detonavus Izraelio sviediniui.

Italijos užsienio reikalų ministrė Federica Mogherini perdavė vyriausybė užuojautą žuvusio žurnalisto Simone Camilli šeimai ir pareiškė, kad jo mirtis tik dar labiau išryškina būtinybę kuo greičiau rasti ilgalaikį Artimųjų Rytų konflikto sprendimą.

„Ir vėl žurnalistas užmoka už karą, kuris vyksta gerokai per ilgai, ir jau antrą kartą per keletą mėnesių mes raudame dėl mirties žmogaus, kuris drąsiai dirbo reporteriu“, – sakoma F. Mogherini pareiškime.

Kaip pranešė agentūra „Associated Press“, videožurnalistas S. Camillis šiai JAV naujienų agentūrai dirbo nuo 2005 metų.

Izraelyje kritikuojama taktika, turinti užkirsti kelią karių pagrobimams

Izraelio kariuomenės taktika, leidžianti naudoti triuškinamą ugnį, kad užkirstų kelią savo karių pagrobimui, net jeigu tai sukelia pavojų tų karių gyvybėms, provokuoja griežtą kritiką po to, kai ją panaudojus Gazos Ruože žuvo apie 100 palestiniečių. Kariškiai panaudojo „Hanibalo procedūrą“, kai kariai, būgštaujantys, jog vienas jų karininkas buvo sučiuptas, surengė smarkų bombardavimą Gazos Ruožo pietiniame Rafaho mieste.

Dabar viena organizacija ragina kariuomenę atsisakyti tokių veiksmų, argumentuodama, kad jie sukelia nepagrįstą pavojų pagrobtiems kariams ir gali lemti civilių žūtį. Izraelio armija, kuri griežtai laikosi principo nepalikti nei vieno savo kario priešo rankose, deda didžiules pastangas užkirsti kelią izraeliečių karių pagrobimams. Iš dalies tai susiję su ankstesniais incidentais, kai pagrobtus karius tekdavo iškeisti į daugybę kalinamų palestiniečių po daug metų trukdavusių derybų.

Nauji šauktiniai mokomi, kad pamatę, jog kitas karys yra pagrobtas ir mėginamas išvežti automobiliu, jie turi apšaudyti tą mašiną ir sustabdyti pagrobėjus, net jeigu iškiltų pavojus pagrobto kario gyvybei. Ši vadinamoji Hanibalo procedūra buvo įvesta 9-o dešimtmečio viduryje tuomečio Izraelio gynybos pajėgų Šiaurinio štabo viršininko Yossi Peledo, kai islamistų judėjimo „Hizbollah“ kovotojai sučiupo du karius pietų Libane.

Tas įsakymas buvo parengtas kartu dviem kitais aukšto rango štabo karininkais – pulkininku Gabi Ashkenazi, vėliau tapusiu Izraelio kariuomenės vadu, ir pulkininku Yaakovu Amidroru, kuris neseniai baigė darbą Izraelio nacionalinio saugumo patarėjo poste.

Šios procedūros pavadinimas siejamas su senovės Kartaginos karvedžiu Hanibalu, kovojusiu su romėnais, tačiau pareigūnai teigia, kad pavadinimas buvo atsitikinai parinktas kompiuterio.

Y. Peledas atsisakė komentuoti tą procedūrą, tačiau Y. Amidroras teisino jos pagrindimą ir sakė, kad ji dažnai klaidingai interpretuojama. Kariškis teigė, kad Hanibalo procedūra suteikia jauniems karams aiškius nurodymus, kaip elgtis minėtoje situacijoje.

„Įsakymas nurodo, kad negalima žudyti kario, bet galima sukelti jam pavojų. Karys tokioje situacijoje žino, kad jam bet kokiu atveju gresia pavojus, – sakė Y. Amidroras. – Kaip tai skiriasi nuo įsakymo kariui atakuoti per apšaudymą? Tuomet irgi sukeliamas pavojus jo gyvybei. Toks karių darbas.“

Tačiau Hanibalo procedūros pritaikymas per karą Gazos Ruože supykdė kritikus, kurie teigė, jog toks žingsnis galėjo lemti daugybės palestiniečių žūtį rugpjūčio 1-ąją, kai Izraelio kariai įtarė, jog kovotojai sučiupo leitenantą Hadarą Goldiną. H.Goldinas ir du kiti izraeliečiai kariai žuvo nuo islamistų judėjimo „Hamas“ kovotojų ugnies netoli Rafaho palei Gazos Ruožo pietinę sieną su Egiptu tuojau po to, kai įsigaliojo tarptautinių derybininkų pastangomis paskelbtos paliaubos.

Kaip praneša Izraelio žiniasklaida, trijų karių kūnai buvo rasti tuojau po to, kai jie žuvo patekę į pasalą, tačiau atidžiau apžiūrėję kariai suprato, jog vienas iš jų yra „Hamas“ kovotojas, persirengęs žydų valstybės kario uniforma. Dėl to buvo įtarta, kad „Hamas“ sučiupo H.Goldiną. Nurodoma, jog būtent tuo metu buvo pritaikyta Hanibalo procedūra – Izraelis pradėjo intensyvų aviacijos ir artilerijos bombardavimą, siekdamas užblokuoti galimus pagrobėjų atsitraukimo kelius.

Tačiau vienas karininkas, nusižengdamas protokolui, įlindo į kovotojų tunelį ir rado ten H. Goldinui priklausiusių daiktų, kurie vėliau padėjo kariškiams nustatyti, kad tas leitenantas žuvo. Kariuomenė oficialiai nepatvirtino, kad dingus H.Goldinui buvo panaudota Hanibalo procedūra, tačiau keli šaltiniai, nesutikę atskleisti savo vardų, teigė, kad toks įsakymas retai duodamas tiesiogiai.

Per tą bombardavimą buvo su žeme sulygintas vienas Rafaho rajonas ir žuvo per 100 palestiniečių, nurodė Gazos Ruožo medicinos pareigūnai, kurie negalėjo pasakyti, kokią dalį aukų sudarė civiliai ir kovotojai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...