captcha

Jūsų klausimas priimtas

JK teismas: J. Assange`as gali būti išduotas Švedijai

„WikiLeaks“ įkūrėjas Julianas Assange`as gali būti išduotas Švedijai, kur kaltinamas seksualiniais nusikaltimais, trečiadienį nusprendė Didžiosios Britanijos Aukščiausiasis teismas.
 
EPA-ELTA nuotr.
EPA-ELTA nuotr.

„WikiLeaks“ įkūrėjas Julianas Assange`as gali būti išduotas Švedijai, kur kaltinamas seksualiniais nusikaltimais, trečiadienį nusprendė Aukščiausiasis teismas.

„Prašymas išduoti J. Assange`ą buvo teisėtas, tad jo skundas yra atmetamas“, – teigė teismo vadovas teisėjas Nicholas Phillipsas.

 Septynių teisėjų nuomonės išsiskyrė: penki buvo „už“, du – „prieš“. Tačiau dauguma nusprendė, kad Švedijos prokuroras yra teisminė valdžia, taigi jai leidžiama išduoti arešto orderį J. Assange`ui, kad jis būtų apklaustas dėl kaltinimų padarius seksualinį nusikaltimą.

 Visa J. Assange`o byla rėmėsi tvirtinimu, kad jam Europos prokuroro išduotas arešto orderis „negalioja“, nes jo neišdavė teisėjas.

Tačiau J. Assange`o advokatė Dinah Rose paprašė teisėjo atnaujinti bylą remiantis tuo, kad nuosprendyje kalbama apie medžiagą, kuri teismo posėdžių metu nebuvo minima.

Teisėjas prašymą patenkino ir davė 14 dienų, per kurias J. Assange`o advokatai gali kreiptis dėl bylos atnaujinimo.

40 metų australas J. Assange`as trečiadienį teisme nepasirodė. Anot jo rėmėjo Johno Pilgerio, jis „įstrigo eismo kamštyje“.

J. Assange`as, supykdęs Vašingtoną po to, kai savo interneto puslapyje paskelbė daug slaptų valstybinių ir karinių dokumentų, priešinasi deportacijai nuo pat 2010 metų gruodžio, kai buvo Londone suimtas pagal Europos arešto orderį.

Aukščiausiasis teismas, kaip numato Jungtinės Karalystės teisė, yra aukščiausia apeliacinė institucija. Prieš tai du žemesnieji teismai nusprendė, kad jis turėtų būti nusiųstas į Švediją apklausai, kur dvi „WikiLeaks“ savanorės jį kaltina išprievartavimu ir lytiniu užpuolimu.

Tačiau J. Assange`as, kuris 540 dienų gyvena namų arešte, dar turi galimybę skųstis Europos Žmogaus Teisių Teismui, jei jo advokatams nepavyks pasiekti, kad byla būtų atnaujinta Britanijoje.

J. Assange`as neneigia, kad jis Švedijoje su dviem moterimis turėjo lytinių santykių, tačiau tvirtina, kad tai vyko buvo abiejų partnerių sutikimu.

Jis tvirtina, kad už siekio išduoti jį Švedijai slypi politiniais motyvai.

Švedijos pareigūnai prieš teismo posėdį teigė, kad jei skundas bus patenkintas, tai gali sukelti tikrą sumaištį efektyvioje Europos arešto orderių sistemoje, o tai gali turėti pasekmių visame žemyne.

„Švedijoje arešto orderius išduoda prokurorai. Štai ir viskas“, – teigė Švedijos prokuratūros atstovė Karin Rosander.

Buvęs programišius J. Assange`as tvirtina, kad jį išdavus Švedijai, jis galiausiai atsidurs Jungtinėse Valstijose, kur JAV kariui Bradley Manningui gresia karo lauko teismas už tai, kad jis perdavė dokumentus „WikiLeaks“.

Žemesnysis Britanijos teismas J. Assange`o ekstradicijai pritarė dar 2011 metų vasarį. Lapkritį Aukštesnysis teismas atmetė apeliaciją, tačiau J. Assange`as turėjo galimybę kreiptis į Aukščiausiąjį teismą.  

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close