Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Pasaulis ruošiasi dar kartą pagerbti Normandijos desanto operacijos didvyrius

BNS2015.09.08 13:45

Praėjus jau 70 metų, mažėjantis „D dienos“ desanto veteranų būrys vėl vyksta į Normandijos paplūdimius, bet daugeliui jų ši kelionė bus paskutinė.

Praėjus jau 70 metų, mažėjantis „D dienos“ desanto veteranų būrys vėl vyksta į Normandijos paplūdimius, bet daugeliui jų ši kelionė bus paskutinė.

Tuo metu daugelis jų buvo per jauni, kad galėtų nusipirkti butelį alaus. Per septynis dešimtmečius jie paseno, bet neužmiršo siaubo ir didvyriškumo, žymėjusio tas 24 valandas, kurios buvo tarp kitų lemiamų momentų Antrajame pasauliniame kare ir ištisos kartos istorijoje.

„Visi buvo persigandę!“ – tokiu prisiminimu daugelis dalijosi per ašaringus susitikimus prieš „Ilgiausios dienos“ metines penktadienį.

Kai kurie iš jų šoko su į tamsa iš transporto lėktuvų, skrendančių taip žemai, jog parašiutai vos spėdavo išsiskleisti prieš desantininkams nusileidžiant ant smėlėtos žemės šiaurės Prancūzijoje.

Kiti buvo priversti bristi į krantą iš tolokai nuo kranto įstrigusių desanto valčių, matydami, kaip jų ginklo draugus skina vokiečių kulkosvaidžių ugnis.

Daugelį veteranų, vykstančių į Normandiją šią savaitę, iki šiol persekioja skaudūs prisiminimai, giliai įsirėžę į jų sielą dar tuomet, kai niekas nebuvo girdėjęs apie potrauminio streso sutrikimą.

Jauniausiems iš jų greitai sukaks 90 metų. Akivaizdu, kad tik labai mažai šių veteranų tebėra gyvi, minint didžiausios kada nors surengtos jūrų desanto operacijos 80-ąsias metines.

Didžiojoje Britanijoje veikianti Normandijos veteranų asociacija yra viena iš kelių organizacijų, paskelbusių, kad nutrauks veiklą po šiųmetinių ceremonijų, kuriose dalyvaus iškiliausi pasaulio lyderiai, tarp jų ir Britanijos karalienės Elizabeth II  bei JAV prezidentas Barackas Obama.

Dėl krizės Ukrainoje, kuri, galima sakyti, yra dalis problemų, neišspręstų per Antrąjį pasaulinį karą, žiniasklaidos dėmesys neišvengiamai kryps ne vien į veteranus, bet ir diplomatinius manevrus, susijusius su Rusijos prezidento Vladimiro Putino vizitu.

Laivų, lėktuvų ir desantininkų pasirodymai

Tačiau visa tai neužkirs kelio ceremonijų dalyviams deramai pagerbti atidavusius savo gyvybes mūšio lauke, kad užtikrintų sąjungininkų pajėgų įsiveržimo į nacių okupuotą Europą sėkmę ir galiausiai – pergalę prieš hitlerizmą.

Iš daugiau nei 156 tūkst. karių, pasiųstų į Prancūziją laivais arba numestų su parašiutais 1944 m. birželio 6-ąją, beveik 4,5 tūkst. jau buvo žuvę tai dienai baigiantis.

Ketvirtadienį laivų flotilė išplauks iš Didžiosios Britanijos pagrindinio karinių jūrų pajėgų uosto Portsmuto, prisimenant jūrų desanto operaciją, kurioje dalyvavo beveik 7 000 laivų.

Jeigu orai bus palankūs, tą pačią dieną bus surengtas masinis parašiutininkų desantas Ranvilyje – pirmajame išvaduotame kaime. Toje Prancūzijos dalyje, ištikimai saugančioje Antrojo pasaulinio karo kovų atminimą, taip pat skraidys įvairūs istoriniai ir šiuolaikiniai karo lėktuvai, vyks mūšių inscenizacijos, atminimo ceremonijos ir karinės procesijos.

Kovą Rusijos įvykdyta Krymo aneksija smarkiai pablogino Vakarų santykius su Maskva, tačiau viliamasi, kad sprendimas neatšaukti kvietimo V. Putinui dalyvauti atminimo ceremonijose gali paskatinti didesnį tarpusavio supratimą.

Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas, Prancūzijos prezidentas Francois Hollande`as ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel žadėjo susitikti su V. Putinu penktadienį vyksiančios pagrindinės atminimo ceremonijos kuluaruose. Rusijos lyderis taip pat spaudžiamas susitikti su išrinktuoju Ukrainos prezidentu Petro Porošenka.

Sovietų Sąjunga per Antrąjį pasaulinį karą sudėjo milžinišką auką, todėl Vakarų šalims būtų buvę labai keblu atšaukti kvietimą V. Putinui į renginius, kuriuose prisimenamas puolimas, iš dalies inicijuotas sovietinio diktatoriaus Josifo Stalino, spaudusio sąjungininkus atidaryti naują frontą, kuris turėjo sumažinti nacistinės Vokietijos pajėgų spaudimą Raudonajai armijai rytuose.

Nors Normandijos ir Prancūzijos išvadavimo kampanija truko dar daug mėnesių, sėkminga sąjungininkų desanto operacija suteikė Sovietų Sąjungai vilties, kad nacizmą pavyks greitai sutriuškinti.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.