Pasaulyje

2014.05.25 19:46

21 ES šalyje vyksta rinkimai į Europos Parlamentą

ELTA2014.05.25 19:46

Sekmadienį 21 Europos Sąjungos (ES) šalyje, įskaitant Lietuvą, vyksta rinkimai į Europos Parlamentą. Septyniose valstybėse – Didžiojoje Britanijoje, Nyderlanduose, Airijoje, Latvijoje, Čekijoje, Slovakijoje ir Maltoje – balsavimas jau įvyko.

Sekmadienį 21 Europos Sąjungos (ES) šalyje, įskaitant Lietuvą, vyksta rinkimai į Europos Parlamentą. Septyniose valstybėse – Didžiojoje Britanijoje, Nyderlanduose, Airijoje, Latvijoje, Čekijoje, Slovakijoje ir Maltoje – balsavimas jau įvyko.

Iš viso balsavimo teisę turi 400 mln. europiečių visose 28 ES šalyse. Jie nulems, kam atiteks 751 Europarlamento mandatas. Tai yra 15 mažiau nei iki šiol. Parlamentas renkamas penkeriems metams.

Nekantriai laukiama, kaip rinkimuose pasirodys radikalios dešiniosios, populistinės ir euroskeptiškos partijos. Pirmųjų oficialių rezultatų tikimasi vėlų vakarą, kai Italijoje 23.00 val. vietos laiku užsidarys paskutinieji rinkimų punktai.

Baiminamasi, kad šį kartą prie balsadėžių ateis dar mažiau žmonių nei 2009-aisiais, Tada rinkimuose dalyvavo tik 43 proc. visų ES rinkėjų.

Airijoje, kur rinkėjų aktyvumas, beje, siekė apie 50 proc., gyventojai nubaudė vyriausybę. Premjero Enda Kenny konservatyvi partija „Fine-Gael“ surinko tik 22 proc. balsų, kartu valdantys socialdemokratai – tik 6 proc. Tai yra ženklūs nuostoliai, palyginti su ankstesniais rinkimais. Tuo tarpu gerų rezultatų pasiekė nepriklausomi kandidatai. Savo pozicijas pagerino ir kairės pakraipos „Sinn Fein“ partija.

Latvijoje aiškią pergalę iškovojo vyriausybės vadovės Laimdotos Straujumos proeuropietiškas „Vienybės blokas“, rodo balsavusių rinkėjų apklausos. Prieš rinkimus favoritu laikytas opozicinis „Harmonijos centras“ liko antras.

Latvijoje savo pilietinę pareigą atliko tik 30 proc. rinkėjų – gerokai mažiau nei per rinkimus prieš penkerius metus, kai balsavo 53,7 proc. piliečių.

Čekijoje po rinkimų apylinkių uždarymo pradėta ieškoti mažo rinkėjų aktyvumo priežasčių. Beveik pusė čekų (48 proc.) rinkimai pasirodė neįdomūs, nes esą nieko nekeičia, šeštadienį pranešė Čekijos televizija, remdamasi „Focus“ instituto apklausa. Čia pergalė prognozuojama proeuropietiškoms jėgoms.

Nyderlanduose netikėtai aiškų pralaimėjimą patyrė dešinysis populistas ir euroskeptikas Geertas Wildersas. Šalyje, remiantis balsavusių rinkėjų apklausa, pirmauja proeuropietiškos jėgos – kairieji liberalai D66 ir konservatoriai.

Tuo tarpu Didžiojoje Britanijoje savo balsų skaičių ženkliai pagausino dešinioji populistinė Nepriklausomybės partija UKIP, siekianti išstojimo iš ES. Britų įstatymai draudžia skelbti Europarlamento rinkimuose balsavusių rinkėjų apklausas, kol sekmadienį visoje ES neužsidarys visos balsavimo apylinkės. Minėtos prognozės remiasi kartu vykusių vietos valdžios rinkimų rezultatais. Jai remiantis, savo pozicijas šiek tiek pagerino ir opozicijoje esantys leiboristai. Premjero David Cameron konservatoriai ir jų koalicijos partneriai liberaldemokratai patyrė didelių nuostolių.