Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Kodėl Maskvai prireikė Slovjansko?

DELFI.lt2015.09.08 13:45

Aplinkui Ukrainos Slovjansko miestą nėra nei ginklų gamyklų, nei karinių bazių, nei nepamainomų transporto mazgų ar geopolitiniu požiūriu strategiškai svarbių objektų.

Aplinkui Ukrainos Slovjansko miestą nėra nei ginklų gamyklų, nei karinių bazių, nei nepamainomų transporto mazgų ar geopolitiniu požiūriu strategiškai svarbių objektų.

Tačiau, remiantis Karališkojo jungtinio gynybos studijų instituto (RUSI) ataskaita, miestas laikomas „jėgų balanso ir susilaikymo žaidimo, galinčio pastūmėti Maskvą pradėti atvirą įsiveržimą į Ukrainą, epicentru“, skelbia „The Financial Times“.

Netoliese Slovjansko yra objektas, kuris, kaip teigia karybos specialistai, gali paaiškinti, kodėl miestas toks svarbus – tai slaptas šaunamųjų ginklų sandėlis. „Iki 5 mln. vienetų šaunamųjų ginklų – nuo paprastų automatinių šautuvų iki kulkosvaidžių – buvo išslapstyta buvusios druskos kasyklos šachtose, esančiose po miestu. Taip buvo daroma šaltojo karo metais, siekiant apginkluoti žmones karinės intervencijos iš užsienio atveju“, – teigiama straipsnyje.

Kaip teigia analitikai ir žvalgybos specialistai, su kuriais teko bendrauti „The Financial Times“ žurnalistams, Rusijos kariuomenės vyresnieji labai rimtai vertina šį faktą, baimindamiesi, jog Kijevas pabandys paslėptais ginklais aprūpinti paprastus žmones. Faktas, jog yra ginklų, kurie gana lengvai pareitų į paprastų žmonių rankas, prišaukė konflikto balkanizacijos šmėklą, žurnalistams pareiškė vienas pašnekovas iš Europos diplomatinės aplinkos.

„Faktas, jog vietiniai Maskvos šalininkai žinojo apie egzistuojančią ginklų slėptuvę ir užėmė pozicijas visai netoliese tos vietos bei dabar blokuoja prieigą pašaliniams, demonstruoja išankstinį bei gerai suplanuotą pasirengimą kariniame lygmenyje neatiduoti šio objekto“, – teigiama straipsnyje.

Tačiau, kaip skelbia „The Financial Times“, šiuo metu pagrindinis klausimas skamba taip – ar pavyks Maskvai išlaikyti separatistų grupuočių kontrolę, kurių aktyvius veiksmus ji pati ir išprovokavo?

„Pradėjo aktyviai veikti nekontroliuojamos jėgos. Daug jokios patirties neturinių jaunų žmonių su ginklais rankose stovi priešais kitus nepatyrusius ginkluotus jaunus žmones... Tai ne kas kita, o poilsis ant parako statinės“, – teigia Tarptautinio strateginių tyrimų instituto specialistas Samuelis Sharapas.