Pasaulyje

2014.05.04 17:24

Ukraina plečia antiteroristinę operaciją, Odesoje prorusiški kovotojai puola milicijos būstinę

BNS, ELTA2014.05.04 17:24

Ukraina sekmadienį pažadėjo išplėsti savo „antiteroristinę“ operaciją prieš prorusiškus sukilėlius, krizės krečiamoje šalyje antrą dieną tęsiantis nacionaliniam gedului po kruvinų susirėmimų, pareikalavusių daugiau nei 50 žmonių gyvybių.

Ukraina sekmadienį pažadėjo išplėsti savo „antiteroristinę“ operaciją prieš prorusiškus sukilėlius, krizės krečiamoje šalyje antrą dieną tęsiantis nacionaliniam gedului po kruvinų susirėmimų, pareikalavusių daugiau nei 50 žmonių gyvybių.

17.24 val. Odesoje prorusiški kovotojai puola milicijos būstinę

Ukrainos pietiniame Odesos uostamiestyje apie 3 tūkst. prorusiškų aktyvistų sekmadienį pradėjo atakuoti milicijos būstinę, praėjus dviem dienoms po tragiškų susirėmimų, pareikalavusių 42 žmonių gyvybių.

Vienas ten esantis naujienų agentūros AFP reporteris sakė, kad minia skandavo „Fašistai!“, šturmuodami pastatą ir reikalaudami paleisti dalį aktyvistų, suimtų per ankstesnes riaušes.

Protestuotojai, kurių dalis buvo ginkluoti lazdomis, svaidė akmenis į pastato langus.

Siekdama nuraminti minią, milicija paleido vieną iš suimtų prorusiškų aktyvistų, kurį minia pasitiko šūksniais „Šaunuoliai!“

Savo ruožtu naujienų agentūros „Interfax“ korespondentas sakė, kad protestuotojai iš pradžių nesėkmingai mėgino įsiveržti į milicijos pastatą pro užpakalines duris. Po to jie nukėlė įvažiavimo į tą kompleksą vartus ir mėgino veržtis į būstinę.

Juos stengiasi atremti šalmuoti riaušių milicijos pareigūnai, prisidengdami skydais.

Vaizdingas Juodosios jūros uostamiestis Odesa, turintis per milijoną gyventojų, dar nėra atsigavęs po penktadienį vykusių susirėmimų tarp prorusiškų aktyvistų ir provakarietiškos Kijevo vyriausybės šalininkų, kuriuos vainikavo didžiulis gaisras Profsąjungų rūmuose, nusinešęs 38 žmonių gyvybes.

16.30 val. Odesoje prorusiški aktyvistai apsupo milicijos būstinę, reikalaudami paleisti suimtuosius

Šimtai prorusiškų aktyvistų sekmadienį apsupo milicijos būstinę pietiniame Odesos uostamiestyje, reikalaudami paleisti savo bendražygius, suimtus po penktadienį vykusių riaušių ir gaisro, nusinešusių daugiau nei 40 žmonių gyvybių.

„Jie tiesiog stovi ir šaukia, reikalaudami, kad paleistume sulaikytuosius“, – sakė srities milicijos atstovas.

Pasak jo, apie 170 žmonių buvo sulaikyti po to, kai prorusiški aktyvistai penktadienį susirėmė su Ukrainos vienybės šalininkais, bet vėliau apie 50 iš jų buvo paleisti.

15.18 val. A. Jaceniukas: smurtas Odesoje – dalis „Rusijos plano sugriauti Ukrainą“

Pražūtingi susirėmimai ir gaisras Odesoje, per kuriuos žuvo 42 žmonės, buvo „dalis Rusijos sumanyto plano sugriauti Ukrainą“, sekmadienį pareiškė šalies premjeras Arsenijus Jaceniukas.

Reuters/Scanpix nuotr.

„Rusija siekė atkartoti Odesoje tai, kas vyksta šalies rytuose“, – A. Jaceniukas sakė per spaudos konferenciją, lankydamasis tame pietiniame uostamiestyje, praėjus dviem dienoms po smurto pliūpsnio.

Po prorusiškų aktyvistų ir provakarietiškos Kijevo vyriausybės šalininkų susirėmimų, per kuriuos žuvo keturi žmonės, įsiplieskė didžiulis, 38 žmonių gyvybių pareikalavęs gaisras, kai vietos Profsąjungų rūmai, kuriame buvo pasislėpę dalis simpatizuojančių Maskvai, buvo apmėtyti Molotovo kokteiliais, pasakojo įvykių liudininkai.

Abiejų stovyklų priešprieša netikėtai sukėlė Odesoje tokį patį smurto prasiveržimą, koks pastaruosius du mėnesius krečia Ukrainos rytinį regioną. Kijevas kaltina Maskvą kurstant neramumus, per kuriuos sukilėliai perėmė kontrolę daugiau nei 12 rytinių miestų.

„Tai, kas įvyko Odesoje, buvo dalis Rusijos Federacijos plano sugriauti Ukrainą ir jos valstybingumą, – sakė A. Jaceniukas. – Rusija siuntė čionai žmones, kad būtų sukeltas chaosas.“

Premjeras ragino visus ukrainiečius susivienyti ir užmiršti tarpusavio nesutarimus, „kad nesuteiktų Maskvos remiamiems teroristams galimybės priešinti mūsų žmones“.

„Tai tragedija ne vien Odesai, – pabrėžė jis. – Tai tragedija visai Ukrainai.“

A. Jaceniukas sakė įpareigojęs prokurorus „surasti visus kurstytojus, visus organizatorius ir visus tuos, kurie, vadovaujami Rusijos, pradėjo mirtiną puolimą prieš Ukrainą ir Odesą“.

Jis taip pat sakė, jog Odesos milicijos vadovai buvo atleisti iš pareigų dėl nesugebėjimo užkirsti kelio susirėmimams ir žmonių žūtims. Juos pakeis nauji pareigūnai, žadėjo premjeras.

A. Jaceniuko vizitas Juodosios jūros uostamiestyje įvyko antrąją ir paskutinę nacionalinio gedulo, paskelbto dėl aukų Odesoje ir šalies rytuose, dieną.

Odesa yra svarbus didmiestis, esantis tarp kovą Rusijos aneksuoto Krymo pusiasalio ir Moldovos separatistinio Padniestrės regiono, kuriame Rusija yra dislokavusi ginkluotus taikdarius. Didėja susirūpinimas, kad Rusija galbūt siekia perimti kontrolę didžiulėje Ukrainos teritorijos dalyje – nuo Padniestrės iki rytinių šalies regionų.

13.54 val. Donecko separatistai ruošiasi referendumui

„Donecko respublikos“ separatistų lyderiai situaciją Donecko mieste apibūdina kaip „ramią“ ir, nepaisydami vyriausybės vykdomos karinės operacijos, toliau ruošiasi referendumui dėl regiono ateities.

„Donecko mieste ramu. Kijevo pareigūnai mums daugiau negrasino, – ITAR-TASS korespondentams sakė separatistų atstovas Denisas Pušilinas. – Nuosekliai ruošiamės būsimam referendumui, kuris vyks gegužės 11 dieną. Formuojame rinkimų apygardas, komitetus, spausdiname biuletenius“.

D. Pušilino teigimu, būsimame referendume gyventojų bus klausiama „Ar jūs remiate Donecko liaudies respublikos nepriklausomybę?“. Į klausimą bus galima atsakyti „Taip“ arba „Ne“.

Separatistų atstovas korespondentams tvirtino labiau susirūpinęs padėtimi Kramatorsko mieste, kur šiuo metu vyksta Ukrainos kariuomenės vykdoma „antiteroristinė operacija“.

Naujienos apie situaciją Kramatorske prieštaringa: Ukrainos žiniasklaida skelbia, jog saugumo tarnybų pareigūnai išstūmė separatistus, rusų „Rossija-24“ televizijos kanalas skelbia, kad „federalizacijos šalininkai“ ir toliau išlaiko Slovjansko, Kramatorsko, Konstantinovkos ir Andrejevkos miestų kontrolę.

13.25 val. Ukrainos vyriausybę konsultuoja CŽV ir FTB agentai, teigia Vokietijos laikraštis

Dešimtys JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) ir Federalinio tyrimų biuro (FTB) specialistų patarinėja Ukrainos vyriausybei, sekmadienį paskelbė vienas Vokietijos laikraštis.

Reuters/Scanpix nuotr.

Remdamasis neįvardytais šaltiniais Vokietijos saugumo tarnybose, sekmadieninis laikraštis „Bild am Sonntag“ nurodė, kad CŽV ir FTB agentai padeda Kijevui kovoti su prorusiškų jėgų sukilimu rytų Ukrainoje ir atkurti veiksmingą saugumo aparatą.

Pranešime nurodoma, kad tie agentai tiesiogiai nedalyvauja operacijose prieš prorusiškus kovotojus. „Jų veikla apribota sostine Kijevu“, – rašo „Bild am Sonntag“.

FTB agentai taip pat padeda Kijevo vyriausybei kovoti su organizuotu nusikalstamumu, sakoma straipsnyje.

Be to, grupė finansų specialistų padeda ieškoti turto, priklausančio nuverstam Ukrainos prezidentui Viktorui Janukovyčiui.

Laikinoji Kijevo vyriausybė į valdžią atėjo vasario pabaigoje po tris mėnesius vykusių gatvės protestų, privertusių Kremliaus palaikomą V. Janukovyčių pabėgti į Rusiją.

Pastarosiomis dienomis vykę įnirtingi susirėmimai tarp Ukrainos saugumo pajėgų ir prorusiškų separatistų šalies rytuose pareikalavo daugiau nei 50 žmonių gyvybių.

Praeitą mėnesį Baltieji rūmai patvirtino, kad CŽV direktorius Johnas Brennanas lankėsi Kijeve per savo įprastą kelionę po Europą. Tą žingsnį griežtai smerkė Maskva, laikanti Kijevo vyriausybę neteisėta.

13.11 val. Ukrainos premjeras vyksta į tragiškų neramumų sukrėstą Odesą

Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas sekmadienį išvyko į gedintį Juodosios jūros uostamiestį Odesą, kurioje įnirtingi susirėmimai tarp Kijevo vyriausybės šalininkų ir prorusiškų kovotojų nusinešė 42 žmonių gyvybes.

Vyriausybės vadovas per šį vizitą planuoja „susitikti su Odesos srities socialinio (sektoriaus), politikos, kultūros ir ekonomikos lyderiais“, sakoma jo biuro paskelbtame pranešime.

Numatoma, kad vėliau sekmadienį jis surengs spaudos konferenciją.

Daugiau nei milijoną gyventojų turintis pietinis miestas dar neatsigavo po šiurpių įvykių penktadienį, kai per gaisrą Profsąjungų rūmuose, įsiplieskusį per susirėmimus gatvėse, žuvo 38 žmonės.

Gaisrą sukėlė promaskvietiški ir Kijevo vyriausybę palaikantys demonstrantai, svaidę Molotovo kokteilius po to, kai keturi žmonės žuvo per priešingų stovyklų susirėmimus.

Anksčiau sekmadienį A. Jaceniukas pažadėjo atlikti „visokeriopą, išsamų ir nepriklausomą tyrimą“ dėl tos tragedijos, o vyriausybė paskelbė dviejų dienų gedulą.

Premjeras dėl žmonių žūties kaltino saugumo pajėgas.

„Tos saugumo pajėgos yra neveiksmingos, jos pažeidinėjo įstatymus“, – jis sakė Didžiosios Britanijos nacionaliniam transliuotojui BBC.

„Prokuratūra aiškinsis dėl kiekvieno – pradedant milicijos viršininku, jo pavaduotojais, baigiant kiekvienu konkrečiu milicininku“, – pridūrė jis.

Tačiau A. Jaceniukas dėl smurto „išprovokavimo“ kaltino prorusiškus demonstrantus.

Vyriausybė anksčiau pripažino, kad jos saugumo pajėgos yra „bejėgės“ neleisti prorusiškiems kovotojams užiminėti vyriausybinių pastatų rytiniuose miestuose.

Jau daugiau nei tuzinas miestų ir miestelių yra kontroliuojami sukilėlių, o Vakarų šalių palaikoma vyriausybė Kijeve pradėjo „antiteroristinę“ operaciją, siekdama juos susigrąžinti.

12.17 val. Ukraina plečia antiteroristinę operaciją prieš prorusiškus sukilėlius

Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos vadovas Andrijus Parubijus sakė, kad ginkluotosios pajėgos „išplės aktyviąją operacijos fazę kituose miestuose, kuriuose ekstremistai ir teroristai vykdo neteisėtus veiksmus“.

Naujienų agentūros AFP žurnalistai, esantys netoli rytinio Kostiantynivkos miesto, kuriame sukilėliai balandžio 28 dieną užėmė vietos administracijos pastatą, matė vieną paliktą ir sudegintą prorusiškų pajėgų sargybos postą, taip pat barikadas, paskubomis renčiamas miesto centre.

Kovotojai, budintys prie barikadų ir ginantys administracijos pastatą, sakė AFP, kad praeitą naktį kautynės vyko prie vietos televizijos bokšto.

Šeštadienį įnirtingi susišaudymai vyko keliose vietose aplink sukilėlių tvirtovę Slovjanską, kur vyriausybinės pajėgos šturmavo kovotojų ginamus sargybos postus, siekdamos sustiprinti apsiausties žiedą aplink miestą, tapusį prorusiško ginkluoto pasipriešinimo židiniu.

Reuters/Scanpix nuotr.

Slovjansko centre sekmadienio rytą buvo gana ramu, tačiau žmonės skundėsi, jog vis sunkiau gauti pagrindinių maisto produktų apsiaustame 160 tūkst. gyventojų turinčiame mieste.

Tuo tarpu vaizdingą Juodosios jūros uostamiestį Odesą vėl krėtė smurtas, provakarietiškos Kijevo vyriausybės šalininkams ruošiantis surengti naujas eitynes, nors baiminamasi, kad jas vėl gali pulti prorusiški kovotojai.

Tas miestas dar neatsigavęs po penktadienį vykusio šiurpaus smurto, kai per kruvinus susirėmimus tarp abiejų stovyklų buvo padegti vietos Profsąjungų rūmai, kuriuose žuvo 38 žmonės – daugiausiai uždusę nuo dūmų arba mėgindami išsigelbėti, šokdami per langus.

Tuo tarpu Kryme, kurį kovą aneksavo Rusija, vyko susirėmimai tarp milicijos ir apie 2 tūkst. vietos totorių, palaikančių Kijevo vyriausybę ir protestuojančių prieš Maskvos atsisakymą įleisti į pusiasalį jų lyderį Mustafą Cemilevą.

11.35 val. A. Jaceniukas: susitaikymas – vienintelė galimybė išgelbėti Ukrainą

Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas pareiškė, kad krizė Ukrainoje gali būti išspręsta tik susitaikymu ir visų problemų taikiu sureguliavimu.

„Penktadieniniai įvykiai Odesoje kiekvienam turėtų tapti signalu, jog susitaikymas ir taika yra vienintelis būdas išgelbėti Ukrainą, padaryti ją klestinčia Europos valstybe“, – jis sakė šeštadienį spaudos konferencijoje, surengtoje šiaurinio Boryspilio miesto oro uoste, po susitikimo su Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) kariniais inspektoriais, kuriuos paleido prorusiški separatistai.

Gegužės 2 dieną per įnirtingus provakarietiškos Kijevo vyriausybės šalininkų ir priešininkų susirėmimus pietiniame Odesos uostamiestyje ir gaisrą Profsąjungų rūmuose žuvo 46 žmonės, o dar 88 sužeistieji paguldyti į ligonines.

A.Jaceniukas taip pat sakė, kad būtina išvaduoti tris Ukrainos saugumo tarnybos (SBU) specialiųjų pajėgų dalinio „Alfa“ narius, kurie tebelaikomi įkaitais Slovjanske.

„Specialiųjų pajėgų dalinio „Alfa“ pareigūnai tebelaikomi nelaisvėje, o per savo susitikimą su SBU vadovybe ketvirtadienio vakarą paraginau ... nedelsiant grąžinti tuos vyrus į Kijevą – saugius ir sveikus“, – pažymėjo premjeras.

Tie trys kariai buvo sučiupti netoli Slovjansko esančiame Horlivkos mieste balandžio 26 dieną. Jie buvo pasiųsti suimti vieno Rusijos piliečio, įtariamo Horlivkos miesto tarybos nario Volodymyro Rybako nužudymu.

11.34 val. Ukrainos premjeras dėl Odesos riaušių kaltina saugumo tarnybas

Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas dėl Odesos riaušių ir gaisro kaltina šalies miliciją ir kitas saugumo tarnybas, nesugebėjusias užkirsti kelio aukoms, praneša BBC.

AFP/Scanpix nuotr.

„Asmeniškai manau, kad dėl nelaimės kalti saugumo tarnybų pareigūnai, nesiėmę griežtų priemonių neramumams sustabdyti, – pareiškė A. Jaceniukas, pridūręs, jog dėl riaušių provokavimo atsakingi prorusiškai nusiteikę protestuotojai. – Jie pradėjo tikrą karą (...) Ukrainos nepriklausomybei sunaikinti“.

Korespondentų paklaustas apie situaciją rytinėse Ukrainos provincijose, premjeras tikino turintis vilties dėl sėkmingos karinės operacijos pabaigos.

„Visiškai kontrolės nepraradome (...), daug kas priklausys nuo vietinių gyventojų, jų paramos taikai ir saugumui“, – sakė A. Jaceniukas.

Europos Sąjungai (ES) šeštadienį paraginus atlikti nepriklausomą Odesos riaušių ir gaisro tyrimą, Ukrainos ministras pirmininkas pažadėjo „pilną, išsamią ir nešališką“ įvykių analizę. Penktadieni pietų Ukrainos mieste kilus muštynėms tarp nacionalistų ir prorusiškai nusiteikusių asmenų, žuvo 42 žmonės. Iš jų 38 Maskvos rėmėjai žuvo Odesos profesinių sąjungų rūmuose kilusio gaisro metu.

11.11 val. Ukrainos nacionalinė gvardija atkovojo televizijos bokštą Kramatorske

Ukrainos vyriausybės pajėgos, tęsiančios „antiteroristinę operaciją“ šalies rytuose, atkovojo iš prorusiškų separatistų televizijos bokštą Kramatorsko mieste, pranešė vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas.

Sekmadienį ryte jis paraše socialiniame tinkle „Facebook“, kad televizijos bokštą užėmė Nacionalinė gvardija ir reguliariosios pajėgos.

„Operacijos aktyvioji fazė tęsėsi paryčiais. Nesiliaujame“, – rašė jis.

Anksčiau jis pranešė, kad keli vyriausybinių pajėgų pareigūnai buvo sužeisti per kautynes dėl Kramatorsko televizijos bokšto.

10.29 val. Ukrainos kariuomenė apsupo Slovjanską

Ukrainos kariuomenės daliniai apsupo prorusiškų separatistų užimtą Slovjansko miestą, gyventojai baiminasi galimo šturmo, praneša BBC.

Reuters/Scanpix nuotr.

Įvykio vietoje esantys BBC korespondentai praneša, jog vyriausybės pajėgos visiškai atkirto Slovjanską, tačiau šiuo metu visą dėmesį skiria vyriausybinių pastatų atgavimui mažesniuose miesteliuose. Šeštadienį miesto apylinkėse per pavienius susišaudymus žuvo keletas žmonių, Ukrainos gynybos ministerijos atstovai pranešė apie vieną išardytą kelio kontrolės postą. Pačiame Slovjanske tvyro didžiulė įtampa ir baimė, vietiniai gyventojai su nerimu laukia galimo kariuomenės įsiveržimo.

Tuo tarpu Ukrainos prezidento Oleksandro Turčynovo pradėta „antiteroristinė operacija“ tęsiasi. Naktį iš šeštadienio į sekmadienį šūviai aidėjo Konstantinovkoje ir Mariupolyje, Kramatorske vyriausybės pajėgos atsiėmė milicijos, televizijos ir Ukrainos saugumo tarnybos (UST) pastatų kontrolę. Dėl Odesoje žuvusių prorusiškų protestuotojų Mariupolio Maskvos rėmėjai padegė mieste sukrautas barikadas, taip pat sudegino „PrivatBank“ skyrių.

Dėl pastarųjų dienų neramumų Ukrainoje Maskva kreipėsi į JAV, prašydama spausti Kijevą nutraukti karinę operaciją, dėl kurios „visa šalis rizikuoja įsitraukti į brolžudišką karą“. Vašingtonas savo ruožtu paragino Rusiją nustoti remti separatistinius judėjimus Donecko srityje ir pagrasino naujomis sankcijomis, jei Maskva nekeis savo užsienio politikos kurso Ukrainos atžvilgiu.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.