captcha

Jūsų klausimas priimtas

J. Kerry: perėmėme Maskvos pokalbius

Jungtinės Valstijos turi įrodymų, kad Rusijos vyriausybė Maskvoje yra pasiuntusi į Ukrainos rytus savo šnipų tinklą, nes JAV vyriausybė turi jų pokalbių įrašus, penktadienį per posėdį už uždarų durų sakė JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry.
AFP/Scanpix nuotr.
AFP/Scanpix nuotr.

Jungtinės Valstijos turi įrodymų, kad Rusijos vyriausybė Maskvoje yra pasiuntusi į Ukrainos rytus savo šnipų tinklą, nes JAV vyriausybė turi jų pokalbių įrašus, penktadienį per posėdį už uždarų durų sakė JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry.

„Žvalgyba įrašė žvalgybos operatyvininkų pokalbius, kuriuose jie gauna nurodymus iš Maskvos. Kiekvienas gali pastebėti akcentų, idiomų, kalbos skirtumą. Mes tiksliai žinome, kas duoda šiuos nurodymus, mes žinome, iš kur jie ateina“, – sakė J. Kerry per privatų Trišalės komisijos susitikimą Vašingtone.

„The Daily Beast“ gavo J. Kerry komentarų įrašą.

J. Kerry konkrečių Rusijos pareigūnų, girdimų įraše, neįvardijo. Tačiau jis tvirtino, kad perimti pokalbiai yra įrodymas, jog Rusija sąmoningai kursto neramumus Ukrainos rytuose – ir meluoja apie tai Jungtinėms Valstijoms bei visuomenei.

„Tai ne atsitiktinumas, kad kai kurie iš tų pačių atpažintų žmonių reiškėsi Kryme ir Gruzijoje, o dabar veikia Ukrainos rytuose, – sakė J. Kerry. – Tai įžeidžia kiekvieno žmogaus protą, nekalbant apie mūsų supratimą, kaip reikėtų elgtis XXI amžiuje. Tai banditizmas, tai niekšiškų valstybių elgesys. Tai pats blogiausias elgesio pobūdis“.

JAV Valstybės departamento ir Nacionalinės žvalgybos direktorato atstovai į prašymus pakomentuoti šiuos pranešimus neatsiliepė. Tačiau antradienį Valstybės departamento atstovas spaudai Jenas Psaki pažymėjo, kad J. Kerry penktadienį savo komentaruose kalbėjo apie Ukrainos žvalgybą, ir pridūrė, kad „The Daily Beast“ publikacija yra paremta „neteisingu charakterizavimu“. Tačiau J. Kerry savo komentaruose niekur neminėjo Ukrainos žvalgybos.

J. Kerry jau anksčiau yra sakęs, kad Rusijos žvalgybos pareigūnai yra riaušių Ukrainos rytuose bei vyriausybinių pastatų užgrobimo „katalizatoriai“. Tačiau penktadienį per privatų susitikimą jis atskleidė, kodėl jis ir JAV žvalgybos bendruomenė yra tuo įsitikinę.

Jeigu JAV žvalgybos agentūros perėmė Rusijos destabilizavimo operacijų įrodymus, kaip tvirtina J. Kerry, tai reiškia, kad Nacionalinės saugumo agentūros kodų šifruotojai ir sekliai bei platesnės Amerikos ginkluotosios pajėgos įveikė Rusijos pastangas nuslėpti savo karinę komunikaciją.

Kovo mėnesį „The Wall Street Journal“ buvo pranešęs, kad JAV agentūros nustebo, jog nepastebėjo jokių ženklų, kad Rusija vasario pabaigoje ruošėsi įsiveržti į Krymą. Tai reiškė, kad rusams pavyko duoti tokius nurodymus, Jungtinėms Valstijoms nieko apie tai nesužinojus.

Pranešimai apie perimtus pokalbius taip pat pasirodė tuo metu, kai pačioje Ukrainoje atsirado daugiau įrodymų, jog provokacijas, sukilimus ir kitus veiksmus, kuriais siekiama suskaldyti šalį, rengia Rusija. Pirmadienį, balandžio 28 dieną, Ukrainos saugumo tarnyba pareiškė sučiupusi separatistų savavališkai paskirtą Slovjansko mero pavaduotoją, kuris su grynaisiais pinigais ir šifravimo įranga grįžo į Ukrainą iš Maskvos.

Praėjusį mėnesį „The Daily Beast“ pranešė apie pirmuosius ženklus, rodančius, kad Rusija ruošiasi invazijai į Ukrainą, atkreipdama dėmesį, jog rytiniuose Ukrainos miestuose buvo sulaikyti šnipinėjimu įtariami asmenys.

Jungtinių Valstijų vadavietė Europoje, sekdama elektroninio bendravimo srautą iš Rusijos, daugiausia naudojasi žvalgybiniu lėktuvu „RC-135 Rivet Joint“. Šie orlaiviai – „Boeing 707“ modelio variantai – yra aprūpinti pažangiais jutikliais ir signalų perėmimo paketais. Kitas lėktuvas, kurį JAV karinis jūrų laivynas naudoja tokiai komunikacijai sekti, yra EP3, kylantis iš JAV karinio jūrų laivyno stočių Ispanijos Rotos mieste ir Italijos Sigonelos mieste. Būtent tokį žvalgybos lėktuvą nutupdė Kinijos kariuomenė George`o W. Busho administracijos pradžioje 2001 metais.

Rusai taip pat klausosi Ukrainos bei Vakarų pareigūnų pokalbių. JAV žvalgybos agentūros mano, kad Rusija perėmė virtinę pokalbių telefonu, kurie buvo nutekinti į internetą ir pasirodė Rusijos valstybinėje žiniasklaidoje. Tradiciškai rusai savo priešininkų šnipinėjimui naudoja savo žvalgybos ir ankstyvojo perspėjimo lėktuvą „Beriev A-50“.

J. Kerry įtakingų pasaulio lyderių grupei iš anksto pranešė, kad Baracko Obamos administracija į savo sankcijų sąrašus įtrauks naują Rusijos pareigūnų, verslininkų ir institucijų grupę. Jis pristatė naujas detales apie administracijos planuojamą ekonominį puolimą prieš Rusijos ekonomikos sektorius, kurio bus imtasi tik tuo atveju, jei Vladimiras Putinas nuspręs surengti pataus masto invaziją į Ukrainos rytus.

„Nesu įsitikinęs, kad jis jau nusprendė peržengti sieną su savo kariais, nes tuomet nekyla abejonių, kad ant stalo bus padėtos sankcijos prieš energetikos, bankų, finansų, technologijų, ginklų sektorius, – sakė J. Kerry. – Mėginame rasti būdą, kaip taikyti sankcijas prieš sektorius, kad jos turėtų minimalų poveikį Europai, Kanadai bei Jungtinėms Valstijoms, ir maksimalų poveikį Rusijai. Manome, kad yra būdas taikyti šias sankcijas su skalpeliu, o ne su kūju“.

J. Kerry pažymėjo tikintis, kad V. Putino aplinkos stovykloje kyla nesutarimų ir kad V. Putinas dabar jaučia spaudimą atsižadėti savo agresyvaus kišimosi politikos Ukrainos atžvilgiu.

Šaltinis www.delfi.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...