Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Ukrainoje maištininkai ESBO misijos narius vadina NATO šnipais

BNS2015.09.08 13:45

Prorusiški maištininkai, laikantys grupę Europos saugumo ir bendradarbiavimo (ESBO) stebėtojų Ukrainos rytuose, šeštadienį apkaltino juos, kad jie esą „NATO šnipai“ ir pažadėjo jų nepaleisti.

Prorusiški maištininkai, laikantys grupę Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojų Ukrainos rytuose, šeštadienį apkaltino juos, esą jie yra „NATO šnipai“, ir pažadėjo jų nepaleisti.

„Vakar mes suėmėme kelis NATO šnipus, [...] jie bus išmainyti į įkalintus mūsiškius. Nematau kito būdo jiems išvaduoti“, – žurnalistams sakė Denisas Pušilinas, kuris yra Donecko respublika pasiskelbusių maištininkų vadas.

D. Pušilinas kalbėjo priešais saugumo tarnybos SBU pastatą maištininkų užimtame Slovjanske, kur laikoma ESBO komanda.

Šio miesto meru pasiskelbęs Viačeslavas Ponomariovas Rusijos televizijoms taip pat sakė, kad minimi ESBO nariai yra laikomi „NATO šalių žvalgybos karininkais“.

„Buvo sulaikyti kariškiai iš Danijos, Vokietijos, Lenkijos, Čekijos Respublikos, Bulgarijos, galvoju, ir iš kažkur kitur, dabar taip staiga negaliu prisiminti“, – sako jis viename reportaže, kuris buvo parodytas iš Maskvos.

„Manome, kad ESBO misija neimplikuoja kariškių, kurie nekliudomi atvyksta į mūsų teritoriją ir tyrinėja mūsų objektus, dalyvavimo“, – sakė jis.

„Dėl tokios delegacijos sudėties mums kilo klausimų. Anksčiau aš buvau susitikęs su ESBO atstovais, vyko normalus dalykinis pokalbis. Bet tada sudėtis buvo visiškai kitokia. Dabar buvo kažkokie kariškiai, panašesni į žvalgybininkus“, – pasakojo V. Ponomariovas. Pasak jo, delegacija buvo sustabdyta prie vieno iš mieste įrengtų patikrinimo postų.

Slovjanskas tapo įtampos tarp prorusiškų protestuotojų ir Ukrainos valdžios epicentru rytinėje šalies dalyje, kur promaskvietiški maištininkai užėmė virtinę miestų.

Vėlai penktadienį Vokietijos gynybos ministrė Ursula von der Leyen patvirtino, kad prorusiški separatistai sulaikė 13 misijos narių, tarp jų – stebėtojus, jų vertėją ir vairuotoją. Keturi tos komandos nariai yra vokiečiai, tarp jų – trys kariškiai.

Švedijos užsienio reikalų ministras Carlas Bildtas „Twitter“ parašė, kad vienas iš tų ESBO narių yra švedas.

Šeštadienį pareigūnai Berlyne sakė, jog Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas-Walteris Steinmeieris paskambino Rusijos užsienio reikalų ministrui Sergejui Lavrovui ir pareikalavo Maskvos panaudoti savo įtaką, kad ta grupė būtų „tuojau pat paleista“.

„Naudojame visas savo turimas priemones siekdami [...] užtikrinti, kad jie galėtų tęsti savo misiją“, – sakoma Užsienio reikalų ministerijos pareiškime.

Jame priduriama, kad ministerija dėl šios situacijos taip pat palaikė kontaktus su „Rusijos aukšto rango diplomatais“ Berlyne.

ESBO grupės sulaikymas išprovokavo tarptautinį pasmerkimą, JAV valstybės departamento atstovė Jen Psaki tvirtino, kad „yra stiprus ryšys tarp Rusijos ir šių separatistų“.

Vidaus reikalų ministerija Kijeve pranešė, kad ESBO stebėtojai buvo sustabdyti prie maištininkų patikrinimo posto, kai penktadienį bandė įvažiuoti į Slovjanską, ir kad jie buvo nuvežti į Saugumo tarnybos pastatą.

ESBO būstinė Vienoje sakė, kad jokie stebėtojai jos pagrindinėje misijoje Ukrainoje nėra dingę.

Tačiau ESBO paaiškino, kad Ukrainoje yra ir mažesnė, neginkluota ESBO karinio tikrinimo misija, kuriai vadovauja vokiečiai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.