Pasaulyje

2014.02.01 15:20

L. Linkevičius: negalima sakyti, kad padėtis Ukrainoje normalizuojasi

BNS2014.02.01 15:20

Nėra pagrindo teigti, kad padėtis Ukrainoje normalizuojasi, sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Nėra pagrindo teigti, kad padėtis Ukrainoje normalizuojasi, sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Tokią išvadą ministras padarė 50-ojoje Miuncheno saugumo konferencijoje šeštadienį situaciją Ukrainoje aptaręs su šios šalies įtakingu verslininku ir politiku Petru Porošenka.

„Supratau, kad tikrai negalima sakyti, kad normalizuotusi, nes kiekvieną dieną apie 10–15 žmonių yra suimami, tie patys grasinimai tęsiasi“, – BNS šeštadienį teigė ministras.

„Jeigu iš jautrių miesto (Kijevo –BNS) vietų nebus atitrauktos saugumo pajėgos, jeigu nebus paleisti visi areštuoti žmones kurių ne tik, kad nepaleidžia, bet ir dar daugiau tų areštų yra, bus labai sunku atkurti bent minimalų tą dialogą, kuris šiandien yra būtinas“, –  sakė L. Linkevičius.     

„Jiems labai reikia labai aiškios pozicijos tarptautinės bendruomenės dėl to, kad priverstų Ukrainos valdžią konstruktyviai kalbėtis ir įsiklausyti į žmonių balsą – iki tol to nebuvo“, – pridūrė L. Linkevičius.

Ministras pabrėžė, kad iš įvairių pasisakymų konferencijoje yra aišku, kad tarptautinė bendruomenė palaiko Ukrainos žmonių siekį dėl integracijos į ES .

Pasak L. Linkevičiaus, pusės amžiaus jubiliejų švenčiančiame žymiausiame pasaulio saugumo politikos forume Ukrainos klausimui skiriama daug dėmesio.

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry, anot L.Linkevičiaus, konferencijoje pareiškė, kad „tiek JAV, tiek ES yra kartu su UKrainos žmonėmis“.

Europos Sąjungos prezidentas Hermanas Van Rompuy, pasak L.Linkevičiaus, „tiesiog tiesiai“ pasakė, kad būtina įsiklausyti į žmonių balsą Ukrainoje.

„Pasak jo, didžiausias mūsų patrauklumas kaip mes, europiečiai, gyvename, turėtų būti kaip ir skatinantis veiksnys toms šalims, kurios siekia asocijuoti save arčiau Europos. Jis yra įsitikinęs, cituoju prezidentą, kad Ukrainos ateitis priklauso Europos Sąjungai. Tai iš karto sukėlė Rusijos reakciją“, – teigė L. Linkevičius.

Jis informavo, kad Europos Sąjungos šalių užsienio reikalų ministrų, užsienio reikalų įgaliotinės Ketrinos Ešton susitikimas su Ukrainos opozicijos atstovais gali įvykti dar šeštadienį. „Planavome pusryčius sekmadienį, bet gal patogiau šįvakar būtų visiems susėsti“, – sakė ministras.

Į Miuncheno konferenciją atvyko keli Ukrainos opozicijos lyderiai – buvęs pasaulio bokso čempionas Vitalijus Klyčko, dabar vadovaujantis partijai UDAR („Smūgis“), Arsenijus Jaceniukas, opoziciją palaikantis verslo magnatas P.P orošenka.

Pasak L. Liknevičiaus, Miuncheno saugumo konferencijoje vyksta „nepaprastai gyva“ diskusija transatlantinio bendradarbiavimo klausimais: „Kadangi konferencija jubiliejinė, tai sulaukia dar daugiau dėmesio ir daug aukštų svečių“.

„Įdomi pačių vokiečių pozicija... Prezidentas Joachimas Gauckas pabrėžė, kad Vokietija neturėtų dangstytis savo jautria praeitimi. Ji turėtų būti aktyvesnė užsienio politikoje. Panašia gaida kalbėjo apie šalies didesnį aktyvą ateityje kalbėdamas ir vokiečių užsienio reikalų ministras Frankas Walteris Steinmeier. Jautėsi tam tikras dar neatsakytų klausimų yra tarp Vokietijos ir Rytų valstybių kalbant apie duomenų apsaugą – buvo toks dialogas ir norėtųsi matyti daugiau kažko“, – sakė L. Linkevičius.

Pasak ministro, JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry vylėsi, kad 2014 metai taptų „transatlantines lyderystės renesansu“ ir dar kartą pabrėžė, kad „tas vieningos, laisvos, taikios Europos kūrimas, apie kurį kalbama, dar neįvykęs“.

Konferencijoje Miunchene bus aptarti aktualiausi globalaus ir regioninio saugumo iššūkiai (Sirija, Iranas, Artimieji Rytai), Europos svarba, transatlantinis bendradarbiavimas, energetinis ir kibernetinis saugumas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.