Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Rados opozicija ir dauguma kol kas nepriėjo prie bendros nuomonės dėl amnestijos įstatymo projekto

BNS2015.09.08 13:45

Opozicija ir valdančiosios daugumos atstovai Ukrainos parlamente kol kas nepriėjo prie bendros nuomonės dėl įstatymo projekto, numatančio atleisti nuo atsakomybės protesto akcijų dalyvius.

Opozicija ir valdančiosios daugumos atstovai Ukrainos parlamente kol kas nepriėjo prie bendros nuomonės dėl įstatymo projekto, numatančio atleisti nuo atsakomybės protesto akcijų dalyvius.

Tai trečiadienį pranešė valdančiosios Regionų partijos frakcijos narys Jurijus Mirošnyčenka.

„Vakar vakare buvo toks susitarimas: šiandien dar dirba ir derybininkų grupė, ir ekspertai, kad būtų parengtas bendras įstatymo projekto variantas, kuris būtų priimtinas ir opozicijai, ir daugumos atstovams“, – sakė deputatas žurnalistams parlamento kuluaruose.

J. Mirošnyčenka paaiškino, kad opozicija reikalauja skelbti besąlygišką sulaikytų aktyvistų amnestiją, o valdančioji dauguma prašo sąlygos, kad priėmus įstatymą būtų atlaisvinami užimti administraciniai pastatai.

Jis pridūrė, kad opozicija išreiškė pasirengimą pirmame etape atlaisvinti kai kuriuos pastatus, konkrečiai – vietos savivaldos ir vykdomosios valdžios institucijas.

„Tačiau jie nemano, kad realu atlaisvinti Profsąjungų namus ir Spalio rūmus, taip pat nemano, jog realu dabar atlaisvinti Kreščiatiko gatvę. Dėl šios priežasties jie pasiūlė išbraukti iš sąrašo kai kuriuos objektus“, – sakė parlamentaras.

J. Mirošnyčenka pažymėjo, kad abi pusės mėgins rasti bendrą sprendimą, tačiau jei to nepavyks padaryti, parlamento svarstymui bus pateikti du – ir opozicijos, ir daugumos – parengti įstatymo projektai. Bus priimtas tas projektas, kuris gaus daugiau deputatų balsų.

Jungtinės Valstijos taip pat atidžiai stebi padėtį: viceprezidentas Joe Bidenas kalbėjosi telefonu su V. Janukovyčiumi, o prezidentas Barackas Obama išreiškė palaikymą protestuotojams savo metiniame pranešime „Apie Sąjungos padėtį“.

Dešimtys aktyvistų buvo suimti nuo pirmųjų susirėmimų sausio 19 dieną. Per šiuos neramumus žuvo jau trys protestuotojai.

Saugumo pajėgos tvirtina nesančios kaltos dėl tų žmonių žūties, bet aktyvistai šiuos pareiškimus vertina nepatikliai.

Protestus varžantys įstatymai buvo atšaukti dramatišką dieną, per kurią taip pat atsistatydino V. Janukovyčiui ištikimas premjeras Mykola Azarovas ir visas jo ministrų kabinetas, siekiant sumažinti įtampą gatvėse.

Vyriausybės vadovo pareigas laikinai perims pirmasis premjero pavaduotojas Serhijus Arbuzovas, kuris taip pat yra artimas V. Janukovyčiui. Kai kurie analitikai kelia prielaidą, kad į premjero postą gali iškilti opoziciją palaikantis verslo magnatas Petro Porošenka.

Šios nuolaidos buvo didžiausios iš tų, kurias iki šiol padarė valdžia, mėgindama apraminti protestuotojus, jau ilgiau nei du mėnesius okupavusius gatves ir kai kuriuos vyriausybinius pastatus Kijevo centre. Tačiau opozicija leido suprasti norinti daugiau.

M. Azarovo atsistatydinimas „yra labai svarbus žingsnis – deja, pavėluotas“, opozicinės partijos „Batkivščyna“ (Tėvynė) lyderis Arsenijus Jaceniukas antradienį sakė televizijai „5 kanal“.

Tuo tarpu partijos UDAR („Smūgis“) vadovas ir buvęs pasaulio bokso čempionas Vitalijus Klyčko pareiškė: „Azarovas turėjo atsistatydinti prieš du mėnesius... Dabar logiškas žingsnis turėtų būti Viktoro Janukovyčiaus atsistatydinimas.“

Kalinama ekspremjerė Julija Tymošenko, kurią opozicija laiko V. Janukovyčiaus politinio keršto auka, sakė, kad antradienį padarytos nuolaidos buvo „pirmas tikras rezultatas, kurį davė į gatves išėjusių žmonių kova“.

Tačiau ji pridūrė: „To negana. Nesustokite!“

Ukrainos žiniasklaida citavo valdančiosios Regionų partijos deputatus, kurie sakė, kad gali būti svarstoma galimybė grįžti prie 2004 metais priimtų konstitucijos nuostatų, suteikiančių prezidentui mažiau galių.

Buvusi Regionų partijos atstovė Aukščiausioje Radoje Ina Bohoslovska, kuri perėjo į opozicijos pusę įsiplieskus šiai krizei, sakė „5 kanal“ suprantantis, kad valdžia negalėjo susitarti dėl nepaprastosios padėties įvedimo, nes tam priešinosi vyriausybę palaikantys verslo magnatai Rinatas Achmetovas ir Serhijus Tihipka.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.