Pasaulyje

2014.01.22 21:23

V. Klyčko paskelbė ultimatumą

DELFI.lt, BNS ir 15min.lt2014.01.22 21:23

V. Janukovyčiui paskelbtame ultimatume reikalaujama, kad opozicijos reikalavimai būtų įvykdyti per 24 val. 

V. Janukovyčiui paskelbtame ultimatume reikalaujama, kad opozicijos reikalavimai būtų įvykdyti per 24 val. 

Ukrainos opozicijos lyderiai trečiadienį pareiškė, kad derybos su prezidentu Viktoru Janukovyčiumi neatnešė jokių konkrečių rezultatų, ir paragino protestuojančius žmones pasirengti prieš policijos puolimą.

Vienas lyderių, bokso čempionas Vitalijus Klyčko, tūkstantinei miniai Nepriklausomybės aikštėje sakė, kad per tris valandas derybų iš V.Janukovyčiaus nesulaukta jokio teigiamo atsakymo į jų reikalavimus.

„Šiandien jie (milicija) rengiasi išvaryti mus iš Maidano, – kalbėjo V.Klyčko ir paragino likti bei ginti aikštę. – Mes turime padaryti viską, kad neleistume jiems išvaryti mus“.

„Rytoj, jeigu prezidentas neatsakys...., tada mes pradėsime puolimą“, – pažymėjo jis, protestuotojams triukšmingai pritariant jam.

Kitas opozicijos lyderis, partijos „Batkivščyna“ (Tėvynė) vadovas Arsenijus Jaceniukas, pareiškė, kad prezidentas turi 24 valandas sprendimui priimti dėl protesto akcijų dalyvių reikalavimų.

„Mums yra du keliai: pirmas – sustabdyti kraujo liejimą... ir išsaugoti gyvybę kiekvienam žmogui, kuris yra Maidane ir Ukrainoje. Šiam keliui mums liko 24 valandos“, – pasakė jis trečiadienį vakare Maidane nuo scenos.

„Jeigu šito kelio nebus, pasakysiu pats sau – aš su gėda negyvensiu“, – pridūrė A.Jaceniukas.

Rastas negyvas aktyvistas

Laisvosios Europos radijas praneša, kad rastas negyvas opozicijos aktyvistas Jurijus Verbickis. Jo kūną giminės atpažino morge.

J. Verbickis su vienu iš opozicijos lyderių Igoriu Lucenko buvo pagrobtas ankstų antradienio rytą, tačiau I. Lucenko vėliau atsirado. Jis tuomet sakė nežinantis apie draugo likimą, tačiau nuogastavo dėl jo gyvybės – jo teigimu, pagrobėjai su J. Verbickiu elgėsi žymiai blogiau.

Ukrainos žiniasklaida trečiadienį pranešė, kad miške netoli Kijevo buvo rasti du kūnai. Abu jie – su kankinimo žymėmis, o burnos buvo užklijuotos lipnia juosta. Vietos policija pranešė, kad buvo rastas tik vienas kūnas.

Automaidano puslapyje „Facebook“ atsirado užrašas, kad J. Verbickis buvo kankinamas ir mirė kaip didvyris.

Kp.ua rašo, kad pranešimą apie kūną policija gavo trečiadienio rytą. Medžiotojai jiems sakė, kad kūnas buvo paliktas miške naktį – išvakarėse jie važiavo pro tą pačią vietą, tačiau lavono nepastebėjo. Pirminiais duomenimis, J. Verbickio mirties priežastis – hipotermija. Kp.ua šaltinis teigia, kad vyrui buvo sulaužyti šonkauliai

Liaudies Rada

Kijeve sudaryta Ukrainos Liaudies Rada (Narodna Rada Ukrainy), kurioje dalyvauja liaudies deputatai iš opozicijos.

Frakcijos UDAR liaudies deputatė Iryna Heraščenko trečiadienį savo paskyroje tinkle „Facebook“ parašė, kad steigiamajam Liaudies Rados susirinkimui vadovavo „vyriausiasis amžiumi Ukrainos liaudies deputatas Oleksandras Ševčenka (frakcijos „Svoboda“ narys)“.

„Vieningai balsuojame už Ukrainos Liaudies Rados paskelbimą; už vietinių liaudies tarybų sudarymą; už municipalinės milicijos sudarymą; už visos Ukrainos liaudies balsavimo dėl nepasitikėjimo Janukovyčiumi ir Aukščiausiosios Rados diskreditavimą parengimą“, – parašė I. Heraščenko.

Liaudies Rada taip pat priėmė sprendimą kurti vietines Liaudies Radas, pranešama partijos „Batkivščyna“ (Tėvynė) tinklalapyje. Šias struktūras esą turi formuoti vietinių tarybų nariai, atstovaujantys opozicijos partijoms.

Kijeve susirinkę opozicijos deputatai taip pat kalbėjo apie „liaudies rinkimų komisijos“ ir atitinkamų vietinių „liaudies rinkimų komisijų“ steigimą.

Stato barikadas

Ukrainos protestuotojai stato antrą barikadų eilę ir sniegu stiprina jau esančias. Instituto gatvėje barikados siekia net penkis metrus, o prie jų budi dvigubai daugiau žmonių.

Hruševskio gatvėje protestuotojai uždegė ilgus laužus iš padangų, kuriuos mėgina gesinti milicija. 

Skelbiamas augantis aukų skaičius

Skirtingų informacinių šaltinių duomenimis, skelbiami įvairi informacija apie žuvusius. Yra oficialiai nepatvirtintų žinių, kad mirė jau 5 žmonės, kitur minimi 4. Skelbiama, kad sužeista mažiausiai 400 žmonių.

Skelbiama, kad nužudytas anksčiau dingęs aktyvistas

Opozicijos aktyvistas Jurijus Berbickis, kuris vakar mįslingomis aplinkybėmis dingo iš ligoninės, yra negyvas, praneša news.liga.net. Teigiama, kad žuvusiojo tapatybę atpažino jo brolis. Kūnas rastas Borispolio rajono miške, Kijevo srityje

Vyko derybos

Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius trečiadienį susitiko derėtis su trimis pagrindiniais opozicijos lyderiais, Kijeve toliau vykstant protestuotojų ir saugumo pajėgų susirėmimams, pranešė prezidentūra.

Drauge su įtakingu nacionalinio saugumo tarybos sekretoriumi Andrijumi Kliujevu V. Janukovyčius susitiko su opozicijos politiku frakcijos „Baktivščyna“ (Tėvynė) lyderiu Arsenijumi Jaceniuku, pasaulio bokso čempionu, partijos UDAR frakcijos vadovu Vitalijumi Klyčko ir ultranacionalistu, frakcijos „Svoboda“ (Laisvė) lyderiu Olehu Tiahnyboku.

Pokalbyje taip pat dalyvavo prezidento patarėjas Andrijus Portnovas bei teisingumo ministrė Jelena Lukaš.

Ukrainos opozicijos lyderiai iš prezidento administracijos pastato išėjo be komentarų

Ukrainos parlamento opozicijos frakcijų lyderiai tylėdami išėjo iš prezidento administracijos pastato, kur ilgiau kaip tris valandas truko susitikimas su politinės krizės sureguliavimo darbo grupe, vadovaujama Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretoriau Andrijaus Kliujevo.

Pasak naujienų agentūros „Interfax-Ukraina“ reporterio, partijos UDAR lyderis Vitalijus Klyčko ir „Batkivščyna“ (Tėvynė) vadovas Arsenijus Jaceniukas, išėję iš prezidentūros, atsisakė bendrauti su žiniasklaidos atstovais – tik mestelėjo kelis žodžius, kad visa informacija bus paskelbta „liaudies večėje“.

„Galėsime tai pasakyti Liaudies taryboje“, – pasakė V.Klyčko.

Anot prezidento spaudos tarnybos, baigėsi pirmasis šių derybų etapas.

Tuo metu radikalieji protestų prieš vyriausybę dalyviai Kijeve trečiadienį pareiškė ketiną formuoti lygiagretes valdžios struktūras.

Euromaidano aktyvistas, buvęs liaudies deputatas Tarasas Steckivas mitinge paskelbė, kad Nepriklausomybės aikštėje protestuojantys žmonės trečiadienį vakare suformuos „laikinąją revoliucinę vyriausybę, kuri prisieks ištikimybę Ukrainos liaudžiai“.

„Janukovyčius peržengė ribą“, – sakė T. Steckivas.

Tuo metu piliečių judėjimas „Spilna sprava“ (Bendras reikalas) pareiškė ketinantis kurti „nacionalinę gvardiją“, į kurią turėtų pereiti visi protestuojančius palaikantys jėgos struktūrų pareigūnai.

„Mes kuriame nacionalinę gvardiją. Čia turi pereiti visi sąžiningi teisėsaugininkai, kariai ir Ukrainos saugumo tarnybos pareigūnai, ir kiti piliečiai“, – sakė šio judėjimo lyderis Oleksandras Danyliukas trečiadienį savo kalboje Maidane Kijeve.

Žuvo trys žmonės

Kijeve per protestuotojų susirėmimus su saugumo pajėgomis trečiadienį buvo nušauti du aktyvistai, pranešė Generalinė prokuratūra.

Tai pirmosios aukos nuo pat protestų Ukrainoje pradžios prieš du mėnesius.

Prokurorai sakė, kad vieno aktyvisto lavonas su šautinėmis žaizdomis galvoje ir krūtinėje buvo rastas bibliotekoje, kuria aktyvistai naudojasi kaip ligonine. Netrukus po to buvo patvirtinta, kad rastas kitas lavonas su šautinėmis žaizdomis, priduriama pareiškime.

Protestuotojai tvirtino, kad aktyvistus nušovė milicijos snaiperiai, bet prokurorai to nepatvirtino.

Tuo tarpu protestų judėjimo medicinos centras pranešė, kad trečias aktyvistas žuvo nukritęs nuo 13 metrų aukščio futbolo stadiono „Dynamo Kyiv“ paradinių vartų kolonados viršaus. Stadionas yra netoli tos vietos, kur vyko protestai.

Pranešta antrojo žuvusio protestuotojo tapatybė. Tai – baltarusis Michailas Žizvevskis. 

Medikų teigimu, anksčiau pranešta trečioji auka visgi išgyveno. Naktį nuo kolonados nukritęs vyras šiuo metu yra gydomas sostinės ligoninėje

Ukrainos valdžia išplėtė sąrašą priemonių, kurias leidžiama naudoti pareigūnams.

Ministrų kabinetas paskelbė, kad „siekdami užtikrinti viešąją tvarką“ milicininkai nuo šiol gali naudoti dūmines ir garsines granatas. Taip pat – vandens patrankas.

Ukrainoje nuo šūvių į krūtinę žuvęs Baltarusijos pilietis jau aštuonerius metus buvo ieškomas savo gimtinėje, skelbia kp.ua.

25-erių Michailas Žizvevskis savo namus Gomelyje staiga paliko 2005 metų rugsėjį, o 2012 metais paskelbtas ieškomu. Baltarusijos milicija stengėsi ieškoti jaunuolio ir kaimyninėje Ukrainoje, tačiau nesėkmingai. 

M. Žizvevskis Ukrainoje prisijungė prie nacionalistinės organizacijos UNA-UNSO.

Baltarusija kol kas informacijos apie žuvusį jos pilietį nekomentuoja. Jos užsienio reikalų ministras sakė, kad informacija yra tikrinama.