Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Mirė buvęs Izraelio premjeras A. Sharonas

ELTA2015.09.08 13:45

Eidamas 86-uosius metus šeštadienį mirė buvęs Izraelio novatoriškas generolas ir ministras pirmininkas Arielis Sharonas, kuris paskutinius aštuonerius metus buvo paniręs į komą, pranešė jo šeima ir vyriausybė, kuria remiasi „Reuters“ ir BBC.

Eidamas 86-uosius metus šeštadienį mirė buvęs Izraelio novatoriškas generolas ir ministras pirmininkas Arielis Sharonas, kuris paskutinius aštuonerius metus buvo paniręs į komą, pranešė jo šeima ir vyriausybė, kuria remiasi „Reuters“ ir BBC.

A. Sharono sūnus Giladas Šebos medicinos centre netoli Tel Avivo, kur buvo gydomas jo tėvas, pranešė, jog užgeso buvusio premjero gyvybė.

Ligoninės medikai prognozavo, jog neišvengiamai artėja A. Sharono mirtis po to, kai praėjusią savaitę stipriai pablogėjo jo būklė. A. Sharonui sutriko kelių organų, įskaitant inkstus, veikla.

A. Sharonas komos būsenos buvo nuo 2006 metų. 2005 metais jis, tada dar ėjęs Izraelio premjero pareigas, buvo paguldytas į ligoninę po mikroinsulto, tačiau po dviejų dienų buvo išrašytas iš gydymo įstaigos ir grįžo į darbą. Mažiau nei po mėnesio, t. y. 2006 metų sausio 4 dieną, jis patyrė dar vieną širdies smūgį, po kurio paniro į komą.

Izraelio vyriausybės nariai ir opozicija gedi griežto lyderio, kuris paliko savo pėdsakus regione dėl karinės invazijos, žydų gyvenviečių statybų okupuotose teritorijose ir šokiravusio, vienašališkai priimto sprendimo išvesti Izraelio karius ir naujakurius iš Gazos ruožo 2005 metais. Eidamas ministro pirmininko pareigas, A. Sharonas valdė vienu neramiausių laikotarpių Izraelio ir palestiniečių istorijoje, per palestiniečių sukilimą, kuris prasidėjo po 2000 metais žlugusių taikos derybų ir po to ėjusio griežto Izraelio kariuomenės atsako. Daugumai izraeliečių A. Sharonas yra didvyriškas karys, vadovavęs lemiamoms kampanijoms 1967 ir 1973 metų karuose.

Pareikšdamas pagarbą Izraelio ministras pirmininkas Benjamin Netanyahu teigė, kad „jo atminimas amžinai liks šalies širdyje“.

„Izraelis šiandien neteko brangaus žmogaus, puikaus lyderio ir drąsaus kariautojo“, – teigė strateginių reikalų ministras Yuvalas Steinitzas.

Kol kas palestiniečių prezidentas Mahmoudas Abbasas, su kuriuo A. Sharono partijos „Likud“ įpėdinis B. Netanyahu dalyvauja JAV remiamiose taikos derybose, nekomentavo A. Sharono netekties.

Tuo metu Gazoje palestiniečių islamistų judėjimas „Hamas“, kuriam nušvito politinė sėkmė po Izaelio pajėgų atitraukimo, apsidžiaugė naujienomis.

„Dabar mes esame labiau užtikrinti dėl pergalės anapilin išėjus šiam tironui, – sakė „Hamas“ atstovas Samis Abu Zurhis, kurio judėjimas siekia sužlugdyti žydų valstybę. – Mūsų žmonės šiandien pajuto didelį džiaugsmą dėl šio nusikaltėlio mirties, kurio rankos suteptos mūsų žmonių ir lyderių krauju“.