Pasaulyje

2013.12.02 11:49

Protestai Ukrainoje nesiliauja: tūkstantinė minia reikalauja valstybės galvų atsakomybės

BNS, lrytas.lt2013.12.02 11:49

ES šalininkų protestai prieš Ukrainos prezidentą Viktorą Janukovyčių sekmadienį pasiekė kulminaciją. Kijeve protestai virto riaušėmis. Specialieji milicijos daliniai „Berkut“ į minią mėtė šviesą ir garsą skleidžiančias granatas bei ašarinių dujų balionėlius, o demonstrantai milicininkus apmėtė akmenimis, strypais. „Berkut“ pajėgos pašalino demonstrantus nuo prezidentūros. Ši operacija tetruko dvi tris minutes. Per ją keliolika demonstrantų patyrė rimtas traumas. Vienas jų pats nepajėgė pasikelti nuo žemės.

ES šalininkų protestai prieš Ukrainos prezidentą Viktorą Janukovyčių sekmadienį pasiekė kulminaciją. Kijeve protestai virto riaušėmis. Specialieji milicijos daliniai „Berkut“ į minią mėtė šviesą ir garsą skleidžiančias granatas bei ašarinių dujų balionėlius, o demonstrantai milicininkus apmėtė akmenimis, strypais. „Berkut“ pajėgos pašalino demonstrantus nuo prezidentūros. Ši operacija tetruko dvi tris minutes. Per ją keliolika demonstrantų patyrė rimtas traumas. Vienas jų pats nepajėgė pasikelti nuo žemės.

Prie prezidentūros, anot Kijeve esančios žurnalistės Oksanos Čopovskajos, budėjo greitosios pagalbos automobiliai, tačiau jie pagalbą suteikė vietoje.

Kaip rašo newsru.com, specialiosios pajėgos ašarinių dujų demonstrantams negailėjo.

Premjeras: padėtis kontroliuojama

Ukrainos ministro pirmininko Mykolos Azarovo atstovas spaudai sekmadienį pareiškė, kad padėtis Kijeve kontroliuojama, ir pažymėjo, jog žmonės turi teisę rengti taikius mitingus.

„Tai, kas nepažeidžia teisės ir taikinga, yra legalu. Kas peržengia teisės ribas, turi būti pažabota“, – naujienų agentūrai „Interfax“ sakė Vitalijus Lukjanenka.

Paklaustas, ar padėtis Kijeve kontroliuojama, jis atsakė teigiamai. „Suprantama, kad taip“, – sakė V. Lukjanenka.

Jis pridūrė, kad vyriausybės vadovas M.Azarovas pirmadienį, kaip numatyta, susitiks su ministrais, o trečiadienį pirmininkaus kabineto sesijai.

Opozicijos aktyvistas kreipėsi į demonstrantus, susirinkusius aikštėje priešais prezidento administracijos pastatą Kijevo centre, ir paragino juos grįžti į Nepriklausomybės aikštę bei nepasiduoti provokacijoms, pranešė „Interfax“ korespondentas.

"Kijevo centre yra 500 tūkstančiai adekvačių žmonių ir 200 radikalų. Nepasiduokite jų provokacijoms“, – sakė jis.

Kai kurie demonstrantai jau palieka aikštę, bet kiti nesitraukia ir skanduoja šūkius.

Pateko į Kijevo tarybos pastatą

Kijevo Nepriklausomybės aikštėje ir Kreščatike vykstančios protesto akcijos dalyviai pateko į miesto tarybos pastatą, pranešė „Hromadske TV“.

Šiuo metu Kijevo miesto valstybinės administracijos salėje yra maždaug 100 žmonių.

„Jeigu kils kažkokių klausimų dėl valstybinių įstaigų užgrobimo, pabrėžiu: tai Kijevo tarybos patalpos, bendruomeninė nuosavybė, todėl kiekvienas kijevietis, ... laikantis konstitucijos ir Ukrainos įstatymų, jeigu gatvėje šalta, tai valstybė ir valdžia privalo aprūpinti šiltu maistu, gėrimu, (užtikrinti) žmonių poilsį“, – pareiškė visuomenės veikėjas, partijos „Naujoji jėga“ lyderis Jurijus Zbitnevas.

„Mes suprantame, kad situacija ypatinga, forsmažorinė ir kvaziteisinė, todėl šiandien mes prisiimame atsakomybę, kad šitoje salėje ir šitoje patalpoje būtų tvarka, įstatymų ir konstitucijos laikymasis“, - pridūrė jis.

Opozicinės partijos „Laisvė“ narys Jurijus Levčenka paragino žmones elgtis padoriai, neiti į kitas patalpas ir būti Kijevo miesto administracijos aktų salėje.

„Hromadske TV “ taip pat praneša, kad akcijos dalyviai pateko į Profesinių sąjungų rūmus aikštėje.

Specialieji policijos daliniai „Berkut“ į minią lauke mėto šviesą ir garsą skleidžiančias granatas bei ašarinių dujų balionėlius, o demonstrantai policininkus apmėto akmenimis. Po susidūrimų su demonstrantais prie prezidento administracijos pastato hospitalizuota 15 milicininkų, pranešė šaltinis Ukrainos sostinės teisėsaugos institucijose.

Kijeve protestuotojai iš aikštės išvaikyti guminių lazdų smūgiais ir ašarinėmis dujomis

Kaip rašo newsru.com, specialiosios pajėgos ašarinių dujų demonstrantams negailėjo.

Vėl veržiasi į prezidentūrą

Ukrainos žiniasklaida praneša, kad prie Ukrainos prezidento administracijos pastato atsinaujino demonstrantų susidūrimai su milicija.

Pasak pranešimų, komunalinių tarnybų ratinis traktorius, kurį anksčiau buvo panaudoję kaukėti jaunuoliai, vėl pradėjo judėti į teisėsaugos pareigūnus, saugojančius prezidento administracijos pastatą.

Demonstrantai į milicininkus mėto plytas ir strypus. Be to, prieš pareigūnus vėl buvo panaudotos ašarinės dujos ir garsiniai užtaisai.

Kol kas nė vienas politikas neatėjo į šią vietą, nors susidūrimai vyksta jau daugiau kaip pusantros valandos.

Vienas aktyvistas su kauke pareiškė ukrainiečių televizijai: "Mes žinome, kad ten nėra Janukovyčiaus, bet tai (prezidento administracijos pastatas) simbolis ir jis turi būti mūsų".

Per susidūrimus garsinė granata pataikė vienam jaunuoliui į nugarą ir jis nukrito. Netrukus jį išvežė greitoji pagalba.

Šaltinis teisėsaugos institucijose praneša, kad milicija kol kas nevartoja jėgos.

Bandė įsiveržti į prezidentūrą

Ukrainos sostinėje Kijeve grupė po kaukėmis veidus slepiančių jaunuolių buldozeriu bandė prasiveržti pro policijos pajėgas, saugančias šalies prezidentūrą. Prie pastato buvo girdėti sproginėjančios petardos. Lenta.ru skelbia, kad policininkai kol kas nesiima atvirai priešintis pastatą šturmuojantiems asmenims.

Prezidentūrą saugo specialieji policijos daliniai „Berkut“.

Kaip lrytas.lt sakė Kijeve dirbanti žurnalistė Oksana Čopovskaja, tokių provokatorių buvo apie 40–50. Juos sulaikė patys demonstracijoje dalyvavę žmonės ir perdavė juos policijai. „Dabar prie prezidento administracijos ramu“, – sakė O.Čopovskaja.

Tuo pačiu metu Kijevo Nepriklausomybės aikštėje vyksta masinė integracijos į Europos Sąjungą šalininkų demonstracija. Skirtingais duomenimis, čia susirinkę nuo kelių dešimčių tūkstančių iki pusės milijono žmonių.

Ukrainos opozicijos lyderis Vitalis Klyčko mitinge reikalavo atsistatydinti prezidento Viktoro Janukovyčiaus ir ministrų kabineto.

„Tai – revoliucija“

Masinės protesto akcijos Ukrainoje jau peraugo į revoliuciją, Kijeve pareiškė judėjimo „Trečioji Ukrainos respublika“ lyderis, buvęs šalies vidaus reikalų vadovas Jurijus Lucenko.

„Mūsų planas suprantamas: tai jau ne mitingas, ne akcija. Tai – revoliucija“, – sakė jis, kalbėdamas susirinkusiesiems Nepriklausomybės maidane.

Mitingo dalyviams ėmus skanduoti: „Revoliucija“, J.Lucenka pažymėjo, kad šiandien Ukrainoje pilietinė visuomenė ir politikai užbaigia tai, kas nebuvo padaryta per masines protesto akcijas 1991 ir 2004 metais.

„Šiandien čia miršta USSR. Tai jos laidotuvės“, – sakė jis, turėdamas galvoje Ukrainos Sovietinę Socialistinę Respubliką.

Užėmė Nepriklausomybės aikštę

Kiek anksčiau į Nepriklausomybės aikštę atėję protestuotojai pašalino metalinius barjerus, kurie buvo sustatyti aplink naujametinės eglės vietą, ir nepaisydami teismo uždraudimo Užėmė planuoja mitingą.

Dalis milicininkų, kurie stovėjo su skydais, pasitraukė.

Nepriklausomybės aikštėje vis dar stovi komunalinių tarnybų technika, liko išimta dalis perklojamo grindinio. Tačiau patys komunalininkai taip pat sėdo į mašinas ir išvažiavo.

Protestuotojų kolonos toliau traukia į aikštę. Akcijos dalyviai „okupavo“ joje likusią komunalininkų techniką.

Kaip praneša korespondentai, uniformuotų teisėsaugos pareigūnų aikštėje nematyti. Tuo tarpu prie Spalio rūmų yra susirinkę Kijevo milicijos vadovai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.