Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Nuo ES sutarties nusigręžusi Ukraina kaltinama neišnaudojusi galimybės

BNS2015.09.08 13:45

Ukrainą penktadienį užliejo kaltinimų lavina iš Vakarų nusileidus Rusijos spaudimui ir nepasinaudojus istorine galimybe, kai šalies vyriausybė atsisakė planų pasirašyti svarbų susitarimą dėl glaudesnių ryšių su Europos Sąjunga.

Ukrainą penktadienį užliejo kaltinimų lavina iš Vakarų nusileidus Rusijos spaudimui ir nepasinaudojus istorine galimybe, kai šalies vyriausybė atsisakė planų pasirašyti svarbų susitarimą dėl glaudesnių ryšių su Europos Sąjunga.

Šimtai už eurointegraciją pasisakančių ukrainiečių ketvirtadienį vėlai vakare suplūdo Nepriklausomybės aikštėje Kijeve pareikšti protesto prieš šį vyriausybės sprendimą, o opozicijos lyderiai pakvietė visuomenę susirinkti į didžiulį protesto mitingą sekmadienį. Organizatoriai viliasi, kad jame dalyvaus apie 100 tūkst. žmonių.

Ukrainos ministrų kabinetas ketvirtadienį netikėtai paskelbė, jog sustabdo pasirengimą Asociacijos sutarties su Europos Sąjunga (ES) pasirašymui. Šį dokumentą, kuris būtų leidęs šaliai ištrūkti iš Rusijos orbitos, ketinta pasirašyti per Rytų partnerystės viršūnių susitikimą Vilniuje lapkričio 28–29 dienomis.

Vyriausybė šį sprendimą paskelbė po to, kai Aukščiausiajai Radai nepavyko priimti įstatymo projekto, kuris būtų atvėręs kelią įkalintai buvusiai šalies premjerei ir senai dabartinio valstybės vadovo Viktoro Janukovyčiaus politinei priešininkei Julijai Tymošenko išvykti gydytis į Vokietiją.

ES lyderiai J. Tymošenko paleidimą buvo įvardiję kaip vieną svarbiausių sąlygų Kijevui, kad būtų pasirašyta Asociacijos sutartis.

„Tai neišnaudota galimybė“, – pareiškė Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Williamas Hague`as.

Tuo tarpu ES diplomatijos vadovė Catherine Ashton sakė, kad „tai nusivylimas ne tik Europos Sąjungai, bet ir Ukrainos žmonėms“.

JAV valstybės departamentas savo ruožtu išreiškė apgailestavimą dėl Kijevo žingsnio, pareiškęs, jog dar buvo „pakankamai laiko“ išspręsti likusius klausimus iki viršūnių susitikimo.

Ukrainos vyriausybė pareiškė, jog priimti sprendimą sustabdyti pasirengimą viršūnių susitikimui Vilniuje ją paskatino nacionalinio saugumo interesai, susiję su problemomis dėl prekybos su Rusija.

Ministras pirmininkas Mykola Azarovas penktadienį kalbėdamas parlamente dar kartą patikino, kad šis sprendimas motyvuotas tik ekonominių interesų ir nekeičia Ukrainos eurointegracinės strategijos.

„Sprendimas buvo sunkus, bet jis buvo vienintelis galimas esant tokiai ekonominei situacijai“, – sakė M. Azarovas, kurio žodžius palydėjo garsūs opozicijos įstatymų leidėjų šūksniai: „Gėda!“

Opozicijos parlamentarai skubiai inicijavo balsavimą dėl nepasitikėjimo M. Azarovo kabinetu.

Pasak premjero, „paskutiniu lašu“ tapo griežtos Tarptautinio valiutos fondo (TVF) sąlygos dėl finansinės pagalbos, kuri būtina sunkumų prislėgtai šalies ekonomikai, pratęsimo.

Maskva, siekianti, kad Ukraina prisidėti prie Muitų sąjungos, kuriai jau priklauso Baltarusija, Kazachstanas ir Rusija, ne kartą užsiminė apie galimas atsakomąsias ekonomines priemones, jei Kijevas pasirašys susitarimą su ES.

Anksčiau šį mėnesį prezidentas V. Janukovyčius buvo nuvykęs į Maskvą slaptų derybų su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu. Apie jų pokalbį nebuvo pateikta beveik jokios oficialios informacijos.

Ketvirtadienį vakare Nepriklausomybės aikštėje susirinkę protestuotojai mojavo Ukrainos ir ES vėliavomis. Policija juos atidžiai stebėjo, bet nesikišo. Kelios dešimtys protestuotojų liko aikštėje iki paryčių.

„Viktoras Janukovyčius: svajonės nužudymas“, – skelbė antraštė opoziciniame naujienų tinklalapyje „Ukrainska Pravda“.

„Dar vakar Ukraina stovėjo prie šio tikslo slenksčio“, – rašoma tinklalapyje.

J. Tymošenko remianti opozicija, kuri kaltina V. Janukovyčių tėvynės išdavimu ir nori pradėti jo apkaltą, tikisi sekmadienį į mitingą sukviesti 100 tūkst. žmonių.

„Drauge mes turime įrodyti, kad Ukraina bus Europoje ir mes būsime demokratinė valstybė. Kartu mes pakeisime šį režimą“, – sakė opozicinės partijos UDAR (Ukrainos demokratinis aljansas už reformas) vadovas, buvęs pasaulio profesionalų bokso sunkaus svorio čempionas Viltalijus Klyčko.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.