Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Vengrijos žydai grumiasi su kylančia antisemitizmo banga

BNS2015.09.08 13:45

Vengrijos žydų bendruomenė, kuri yra viena didžiausių Europoje, grumiasi su kylančia antisemitizmo banga, rodo pastarojo meto tyrimai, nors Europa nepamiršo prieš 75 metus buvusių Krištolinės nakties pogromų.

Vengrijos žydų bendruomenė, kuri yra viena didžiausių Europoje, grumiasi su kylančia antisemitizmo banga, rodo pastarojo meto tyrimai, nors Europa nepamiršo prieš 75 metus buvusių Krištolinės nakties pogromų.

Penktadienį paskelbtoje Europos Sąjungos (ES) pagrindinių teisių agentūros (FRA) ataskaitoje sakoma, kad antisemitizmas per pastaruosius penkerius metus padidėjo visoje Europoje ir kad prie to prisideda socialinė žiniasklaida bei dalijimosi failais svetainės.

Tačiau Vengrijoje, Prancūzijoje ir Belgijoje užfiksuotas didžiausias antisemitizmo lygis žiniasklaidoje ir politiniame gyvenime, taip pat – vandalizmo ir atviro priešiškumo gatvėse lygis.

Ataskaita buvo paskelbta prieš Krištolinės nakties, kai naciai 1938 metais visoje Vokietijoje siaubė žydų namus, kompanijas ir sinagogas, metines, kurios bus minimos šį savaitgalį.

„Vyresni žydai, išgyvenusieji Holokaustą ir jų vaikai bijo... Vyresni žmonės tikrai nesijaučia laisvai“, – sakė Vengrijos žydų laikraščio „Szombat“ redaktorius Janosas Gado.

Izraelio imigracijos agentūros skyrius Vengrijoje gauna rekordiškai daug paraiškų, pridūrė jis.

„Dauguma žmonių neemigruos, jei situacija nepablogės, bet apie emigraciją dabar tikrai kalbama“, – sakė J.Gado, kurio pavardė, drauge su kitų garsių žydų, buvo minima kraštutinių dešiniųjų tinklalapiuose.

Vengrijos žydė Rahel Veisz, dviejų vaikų motina, AFP sakė: „Dažnai sėdžiu taksi ar kavinėje ir staiga nugirstu, kaip žydai valdo šalį ir panašiai“.

Andraso Kovacso iš Budapešto centrinės Europos universiteto tyrimas parodė, kad 24 proc. žmonių Vengrijoje 2011 metais turėjo antisemitinių išankstinių nusistatymų. Ankstesnius 20 metų šis skaičius būdavo 10-15 procentų.

A.Kovacsas dėl to labiausiai kaltina atvirai antisemitinę partiją „Jobbik“, kuri 2010 metų rinkimuose laimėjo 17 proc. balsų. Vienas jos deputatų parlamente net ragino „nacionalinio saugumo sumetimais“ sudaryti žydų sąrašą.

Vengrijoje, kuri per Holokaustą neteko maždaug 600 tūkst. žydų, dabar gyvena 120 tūkst. žydų bendruomenė.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.