Pasaulyje

2013.10.14 11:53

Jau svarstoma, ką daryti su Sirijos karo nusikaltėliais

BNS2013.10.14 11:53

Siekiant padėti sukrėstiems žmonėms atkurti savo šalį ir užgydyti žaizdas, kai Sirijoje pagaliau nutils ginklai ir liausis žudynės, vienu iš svarbiausių uždavinių taps pastangos patraukti atsakomybės kaltuosius dėl jau ne vienerius metus vykstančių žiaurumų.

Siekiant padėti sukrėstiems žmonėms atkurti savo šalį ir užgydyti žaizdas, kai Sirijoje pagaliau nutils ginklai ir liausis žudynės, vienu iš svarbiausių uždavinių taps pastangos patraukti atsakomybės kaltuosius dėl jau ne vienerius metus vykstančių žiaurumų.

Nors kol kas nesimato pabaigos sekinančiame kare, nusinešusiame jau apie 110 tūkst. žmonių gyvybių, grupė tarptautinių teisėjų ir ekspertų jau darbuojasi, kad suteiktų nukentėjusiems balsą specialiame tribunole.

„Tai dar niekada nebuvo daroma“, – sakė Davidas Crane`as, vadovavęs projektui, kurio tikslas – parengti 30 puslapių projektą, numatantį potencialaus Sirijos žiaurumų nusikaltimų tyrimo nepaprastojo tribunolo įkūrimą, išsamiai apibrėžiant jo struktūrą.

D. Crane`as yra vienas iš Specialiojo teismo Siera Leonei įkūrėjų ir jo vyriausiasis prokuroras, prisidėjęs prie to, kad būtų nuteistas buvęs Liberijos prezidentas Charlesas Tayloras. Jis surinko 12 teisės ekspertų, kurie siekia suteikti „atskaitos tašką“ diskusijoms.

„Paprastai tarptautinė bendruomenė tiesiog sėdi ir laukia, o kai randamas politinis sprendinys ir žudynės liaujasi, visi puola galvoti, ką daryti, – D. Crane`as sakė naujienų agentūrai AFP. – Pamaniau: „Pasiruoškime ir imkimės spręsti šį reikalą.“

Bendradarbiaudama su Sirijos opozicija, nevyriausybinėmis organizacijomis ir JAV Sirakūzų universiteto, kuriame D. Crane'as užima profesoriaus postą, darbuotojais, prokuroro suburta komanda suregistravo žiaurumus, įvykdytus Sirijoje nuo pilietinio karo pradžios 2011-ųjų kovą.

Siaubingų incidentų katalogą sudaro trys tomai, tačiau sąrašas tebepildomas.

Preliminarūs kaltinimai jau parengti Sirijos prezidentui Basharui al Assadui ir jo „svarbiausių parankinių dešimtukui“, sakė D. Crane`as, pridūręs, kad į sąrašą pateko ir kai kurie opozicijos sukilėlių vadai bei užsieniečiai kovotojai.

Jie nepateikė detalių apie tuos kaltinimus, sakydamas, jog dėl jų formuluotės turės spręsti šio tribunolo, jeigu jis bus įkurtas, vyriausiasis prokuroras.

Pradiniame pilietinio karo etape apie 90 proc. žiaurumų įvykdė režimo pajėgos, tačiau, pagal D. Crane`o vertinimą, dabartinė padėtis yra „maždaug 50 ir 50“ procentų.

„Iš pradžių tai buvo pilietinis karas – kruvinas ir probleminis, tačiau dabar jis tapo asmeniniu. Ir jis tapo dar kruvinesniu – juo ilgiau visa tai vyks, juo mažiau tikėtina, kad bus taikus perėjimas“, – aiškino D.Crane`as.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

20180218

Įkelk naujieną

Nuotraukos
Nuotraukos
Kelkite nuotraukas tiesiai iš kompiuterio arba spauskite pridėti nuotrauką/as
Nuorodos į audiovizualinę informaciją
Autorius