Pasaulyje

2015.09.08 13:45

JAV: cheminio ginklo panaudojimas Sirijoje – neginčytinas, B. Obama ruošia atsaką

DELFI.lt2015.09.08 13:45

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) sekretorius Johnas Kerry pirmadienį oficialiai pareiškė, kad prieš Sirijos piliečius buvo naudojamas cheminis ginklas.

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) sekretorius Johnas Kerry pirmadienį oficialiai pareiškė, kad prieš Sirijos piliečius buvo naudojamas cheminis ginklas.

Pasak jo, filmuota medžiaga iš Sirijos yra reali, įtikinanti ir neginčijamai patvirtina, kad Sirijoje įvykdyta cheminė ataka.

J. Kerry teigimu, prezidentas Barackas Obama svarsto apie atsaką šaliai.

J. Kerry šį pareiškimą padarė praėjus vos kelioms valandoms po to, kai Jungtinių Tautų (JT) inspektoriai buvo apšaudyti netoli Sirijos sostinės Damasko.

„Tai, ką matėme praėjusią savaitę Sirijoje, turėtų šokiruoti visą pasaulį. Tai ignoruoja bet kokį moralės kodeksą“, – kalbėjo J. Jerry.

„Nesuklyskite, prezidentas B. Obama mano, kad tie, kurie panaudojo vieną žiauriausių pasaulyje ginklų prieš labiausiai pažeidžiamus žmones, turi prisiimti atsakomybę“, – tęsė JAV pareigūnas.

Pasak jo, JAV administracija turi papildomos informacijos apie ataką, kuri bus paviešinta per artimiausias dienas.

JAV valstybės sekretoriaus teigimu, tai, kad Sirija vėlavo įsileisti JT ekspertus, buvo ženklas, kad vyriausybė turėjo ką slėpti.

„Jie ir toliau vykdė atakas, kad sunaikintų įrodymus. Tai nėra neturinčios ką slėpti vyriausybės elgesys. Režimo sprendimas įsileisti JT yra pavėluotas“, – sakė J. Kerry.

Aiškinasi inspektoriai

JT inspektoriai turi išsiaiškinti, ar cheminis ginklas tikrai buvo panaudotas.

Ekspertų teigimu, ar buvo panaudotas cheminis ginklas, galima nustatyti ir praėjus kelioms dienoms po jo panaudojimo. Net praėjus penkioms dienoms po nervus paralyžiuojančių dujų zarino atakos šansai nustatyti, ar jos iš tikrųjų būta, yra geri, sakė toksikologas Alastairas Hay iš Lydso universiteto Didžiojoje Britanijoje. Cheminės medžiagos pėdsakų esą išlieka "žemėje, detonavusiuose sprogmenyse ar kūno skysčiuose, pavyzdžiui, kraujyje ar šlapime". Jei žmogus apsinuodijęs smarkiai, zarino pėdsakų galima rasti ir po šešių savaičių.

Britų laivynas pasirengęs smogti Sirijai

Jungtinė Karalystė planuoja suvienyti jėgas su Amerika ir artimiausiomis dienomis prieš Siriją imtis karinių veiksmų. Toks sprendimas priimtas kaip atsakas į Sirijos prezidento Basharo Assado pajėgų vykdytas chemines atakas prieš šalies žmones, skelbia „The Telegraph“.

Pranešama, kad Jungtinės Karalystės karališkojo laivyno laivai jau pasirengę raketinėms atakoms, kurios būtų vykdomos kartu su JAV pajėgomis. Informuojama, jog karinių pajėgų vadai kaip tik baigia sudarinėti potencialių taikinių sąrašą.

Jungtinės Karalystės valdžios šaltinis skelbia, jog šalies ministro pirmininko derybos su užsienio lyderiais, tarp kurių ir JAV prezidentas Barackas Obamas, vyks ir toliau. Esą kariniai veiksmai, dėl kurių bus sutarta, gali prasidėti jau kitą savaitę.

B. al Assadas: tai įžeidimas sveikam protui

DELFI primena, kad Sirijos prezidentas Basharas al Assadas sakė, kad Vakarų šalių pareiškimai, jog Damasko režimas naudojo cheminius ginklus, yra „įžeidimas sveikam protui“ ir perspėjo, kad Jungtinių Valstijų laukia nesėkmė, jeigu jos atakuos Siriją.

Duodamas interviu Kremliaus politiką remiančiam Rusijos laikraščiui „Izvestija“, kuris buvo paskelbtas pirmadienį, B.al Assadas sakė: „Šie komentarai (kaltinantys Sirijos režimą, kad jis naudojo cheminius ginklus), skelbiami politikų Vakaruose, yra įžeidimas sveikam protui... Tai nesąmonės.“

Sirijos lyderis taip pat kaltino Jungtines Valstijas pirmiausiai paskelbus kaltinimus, kad jo režimas naudojo cheminius ginklus per ataką netoli Damasko, kuri, anot aktyvistų, nusinešė šimtus žmonių gyvybių, ir tik vėliau pradėjo ieškoti įrodymų.

Pasak B.al Assado, teritorijoje, kurioje įvyko tas incidentas, fronto linija yra neaiški, todėl Sirijos režimas sukėlęs grėsmę savo karių gyvybėms, jeigu būtų naudojęs cheminius ginklus.

 

20180218

Įkelk naujieną

Nuotraukos
Nuotraukos
Kelkite nuotraukas tiesiai iš kompiuterio arba spauskite pridėti nuotrauką/as
Nuorodos į audiovizualinę informaciją
Autorius