Pasaulyje

2015.09.08 13:45

M. Chodorkovskiui sutrumpinta bausmė

Algirdas Acus, LRT Televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Rusijos Aukščiausiasis Teismas dviem mėnesiais sutrumpino laisvės atėmimo bausmę buvusiam naftos magnatui ir Vladimiro Putino kritikui Michailui Chodorkovskiui.

Rusijos Aukščiausiasis Teismas dviem mėnesiais sutrumpino laisvės atėmimo bausmę buvusiam naftos magnatui ir Vladimiro Putino kritikui Michailui Chodorkovskiui.

M. Chodorkovskis buvo vienas turtingiausių žmonių Rusijoje – dabar jau nebeveikiančią energetikos bendrovę „Jukos“ jis buvo pavertęs didžiausia šalyje naftos bendrove.

M. Chodorkovskio šlovės laikai baigėsi 2003-aisiais – tais metais jis pateko už grotų, nes esą finansavo opoziciją ir bandė mesti iššūkį prezidentui Vladimirui Putinui. Taip įkalinimą vertina pats M. Chodorkovskis, vadindamas jį politiniu. 

2005-aisiais M. Chodorkovskis sulaukė vieno nuosprendžio – už mokesčių vengimą, o 2010-aisiais kito – už pinigų plovimą ir naftos vagystę.

M. Chodorkovskio advokatas reikalavo naikinti būtent antrąjį nuosprendį ir nedelsiant kalinamąjį paleisti. Teismas tokio prašymo nepatenkino, tačiau bausmės terminą simboliškai sumažino nuo vienuolikos iki dešimties metų ir dešimties mėnesių, tai reiškia, kad M. Chodorkovskis į laisvę išeis kitų metų rugpjūtį.

„Ir toliau kovosime. Neketinu komentuoti šių dviejų mėnesių, kuriuos dosniai įteikė Aukščiausiasis Teismas, čia ir taip aišku. Kovosime dėl tiesos tol, kol šioje byloje išvysime teisę ir teisingumą“, –  komentuoja M. Chrodorkovskio advokatas Vadimas Kliuvgantas.

Bylas, susijusias su M. Chodorkovskiu, kritikavo ir Europos Žmogaus Teisių Teismas, tiesa, jis susilaikė nuo teiginių, kad bylos politinės.

Pats M. Chodorkovskis Rusijos teismų sistemą dar sykį išvadino niekam tikusia – jo tėvai dviejų mėnesių dovanėlę laiko gėdinga.

„Tai sprendimas, kurio tikėjausi, nes šių žmonių teisėjais nelaikau. Jie pareigūnai. Vadinu juos pranešėjais juodais drabužiais, kurie tik perskaito tai, ką pasako iš aukščiau“, – kalbėjo M. Chrodorkovskio motina Marina Chodorkovskaja.

Kartu su M. Chodorkovskiu bausmė sutrumpinta ir Platonui Lebedevui – jis anksčiau vadovavo bankui „Menatep“ (tai M. Chodorkovskio verslo konglomerato dalis).

Istorikai M. Chodorkovskio bylą laiko simboliniu V. Putino prezidentavimo lūžiu, kai valstybė galutinai palaužė oligarchų galią ir valdžios bei ekonomikos kontrolę sutelkė vienose rankose.