captcha

Jūsų klausimas priimtas

Vaikų tvirkintojai turės atitinkamą įrašą savo JAV pasuose

Amerikoje registruoti vaikų tvirtintojai nuo šiol vykdami į užsienį turės naudotis pasais su atitinkamu įrašu apie praeityje jų padarytus nusikaltimus.
Reuters/Scanpix nuotr.
Reuters/Scanpix nuotr.

JAV Valstybės departamentas trečiadienį paskelbė pradėsiąs registruotų asmenų, teistų už lytinius nusikaltimus prieš vaikus, pasų anuliavimą. Šie asmenys turės kreiptis dėl naujo dokumento su jų statuso „unikaliu identifikatoriumi“, nurodoma pranešime.

Pirmą kartą pasą gaunantys už vaikų tvirkinimą teisti asmenys paso viršelio nugarėlės vidinėje pusėje taip pat turės tokią žymą: „(Dokumento) savininkas buvo nuteistas už lytinį nusikaltimą prieš nepilnametį ir (pagal JAV įstatymą) yra lytinis nusikaltėlis“.

Departamento interneto svetainėje travel.state.gov paskelbtame pareiškime sakoma, kad vaikų tvirkintojams nebebus išduodamos pasų kortelės, kadangi jose nėra vietos tokiam įrašui.

Šie pakeitimai daromi pagal praėjusiais metais priimtą vadinamąjį Tarptautinį Megan įstatymą (International Megan's Law), kuriuo siekiama užkirsti kelią vaikų išnaudojimui ir sekso turizmui. Tačiau įstatymą sukritikavo pilietinių teisių gynėjai, tvirtinantys, kad jis per griežtas ir taikytinas tik vieno tipo sunkius nusikaltimus padariusiems asmenims.

Įstatymas pavadintas 7 metų mergaitės Megan Kankos, tapusios lytinio nusikaltėlio auka 1994 metais Naujajame Džersyje, vardu. Jos byla sulaukė didžiulio visuomenės dėmesio ir paskatino kelias valstijas pradėti lytinių nusikaltėlių registravimą. Vyriausybės agentūros informavo Kongresą apie nuo trečiadienio įsigaliojantį reikalavimą pradėti žymėti vaikų tvirkintojų pasus.

JAV pasus išduodantis Valstybės departamentas pranešė pradėsiąs informuoti nuteistuosius apie jų pasų galiojimo panaikinimą iš karto, kai tik gaus jų sąrašus iš JAV Nacionalinio saugumo departamento Imigracijos ir muitinės tarnybos. Ši tarnyba yra atsakinga už vaikų tvirkintojų registravimą ir yra vienintelė, kuri gali įtraukti arba išbraukti ką nors iš jos juodojo sąrašo.

Pasak departamento, kol senieji pasai dar nėra oficialiai anuliuoti, teistieji už lytinius nusikaltimus prieš vaikus gali vykti į užsienį naudodamiesi savo turimais dokumentais. Kada imigracijos ir nacionalinio saugumo tarnybų pareigūnai pateiks minėtą sąrašą, nepranešama.

JAV Imigracijos ir muitinės tarnybos atstovas informavo, kad, ruošdama registruotų nusikaltėlių sąrašą, tarnyba „atlieka papildomą patikrinimo procedūrą“ ir laiko tai savo „prioritetu“. Kada šis sąrašas bus pateiktas Valstybės departamentui, atstovas nenurodė.

Pasak įstatymo kritikų, naujoji tvarka suvaržys tam tikros grupės asmenų galimybes teisėtai išvykti į užsienį.

Tačiau Valstybės departamentas tikina, kad minėtas įrašas pasuose „netrukdys nuteistiems lytiniams nusikaltėliams išvykti iš Jungtinių Valstijų ir neturės įtakos jų pasų galiojimui“.

Vis tik pažymima, kad Amerikos, kaip ir kitų šalių piliečiams, yra taikomi įvažiavimo į jų norimas aplankyti šalis įstatymai ir taisyklės. Daugelis šalių draudžia arba griežtai riboja už sunkius nusikaltimus teistų asmenų įvažiavimą į jų teritorijas.

Valstybės departamento pareigūnai taip pat sakė nežinantys jokios kitos kategorijos nusikaltėlių, kurių pasai būtų žymimi atitinkamais įrašais.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...