Pasaulyje

2017.09.11 12:02

Juodkalnijoje svarstomos Astravo AE saugumo problemos

BNS2017.09.11 12:02

Tarptautinės bendruomenės atstovai šią savaitę renkasi į Juodkalnijos kurortą Budvą, kur, be kitų klausimų, ketina nagrinėti ir Baltarusijoje statomos Astravo atominės elektrinės (AE) saugumo problemas.

Jungtinių Tautų (JT) Orhuso konvencijos šalių narių susitikime dalyvaus ir Lietuvos aplinkos ministras Kętutis Navickas.

„(Astravo AE klausimas – BNS) yra bendrame pakete, čia dėl visų Orhuso konvencijos įgyvendinimo neatitikimų. Reikia pasakyti, kad tai bus ne Lietuvos byla, kuri dar yra neišnagrinėta, o yra Baltarusijos nevyriausybinių organizacijų byla. Jie kelia analogiškus klausimus dėl informacijos nepateikimo, dėl procedūrų nesilaikymo“, – BNS sakė K. Navickas.

Ministro teigimu, tikimasi tarptautinės bendruomenės palaikymo, skatinant Baltarusiją laikytis tarptautinių įsipareigojimų.

„Yra labai svarbu, kad tarptautiniai įsipareigojimai būtų ne tik pasirašyti, bet ir įgyvendinti. Tas įgyvendinimo aspektas yra svarbus, nes tada sukuriamas pasitikėjimas tarptautinėmis organizacijomis ir tarptautiniais susitarimais“, – teigė K. Navickas.

Susirūpinusi dėl Baltarusijos veiksmų ir negaudama pakankamai informacijos apie AE projektą, Lietuva 2015-ųjų kovą kreipėsi į Orhuso konvencijos Atitikties komitetą, kuris tų pačių metų birželį pateikė išvadas, kad Baltarusija pažeidė konvencijos nuostatas.

Lietuvos teigimu, Baltarusija stato branduolinę jėgainę pažeisdama Espo ir Orhuso konvencijų nuostatas. Be to, Baltarusija nepateikė jokių tyrimais pagrįstų paaiškinimų, kodėl AE statyti pasirinkta Astravo aikštelė, esanti tik už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Susirūpinimą kelia ir tai, kad neatlikta jokio vertinimo apie avarijos atveju galimą radiologinį poveikį tarpvalstybiniams vandenims, Lietuvos šalies gyventojams ir aplinkai.

65 proc. Lietuvos gyventojų mano, jog Astravo AE kelia grėsmę Lietuvos saugumui, parodė naujienų agentūros BNS užsakymu atlikta visuomenės apklausa.

Astravo AE stato Rusijos valstybinė branduolinės energetikos korporacija „Rosatom“, projektą finansuojant Rusijos vyriausybei.