Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Graikijos vyriausybė paskelbė civilinę mokytojų mobilizaciją

ELTA2015.09.08 13:45

Graikijos vyriausybė paskelbė civilinę mokytojų mobilizaciją, siekdama užkirsti kelią visuotiniam mokytojų streikui, planuojamam gegužės 17-31 dienomis.  

Graikijos vyriausybė paskelbė civilinę mokytojų mobilizaciją, siekdama užkirsti kelią visuotiniam mokytojų streikui, planuojamam gegužės 17-31 dienomis.

Graikijos premjeras Antonis Samaras pasirašė pirmadienį įsigaliojusį įsaką, pagal kurį vidurinių mokyklų mokytojai gali būti sulaikyti, jeigu įgyvendintų savo planus surengti visuotinę protesto akciją. Tokia akcija gali sužlugdyti valstybinius baigiamuosius egzaminus, atveriančius moksleiviams kelią į šalies aukštąsias mokyklas. Graikijos moksleiviai priimami į valstybins aukštąsias mokslo įstaigas be stojamųjų egzaminų, vadovaujantis vien tik mokyklos baigimo egzaminų rezultatais.

Oficialus vyriausybės atstovas Simos Kedikoglu vietos televizijai „Antenna“ pareiškė, kad toks sprendimas priimtas, nes „iškilo grėsmė nacionaliniams interesams“. „Mes negalime leisti, kad 100 tūkst. vaikų ir jų šeimų narių taptų įkaitais“, – aiškino jis.

Mokytojų profsąjungos suplanavo daugiadienį streiką nuo gegužės 17 dienos, protestuodamos prieš planus ilginti darbo laiką ir perkelti 4 tūkst. mokytojų iš sostinės į atokesnius šalies rajonus, nes ten jų stinga. Mokytojai pasirengę teismuose ginti savo teisę į streiką.

Pagal Graikijos įstatymus, vyriausybė gali priverstine tvarka mobilizuoti darbuotojus tuo atveju, jei kyla pilietiniai neramumai, stichinės nelaimės ar pavojus gyventojų sveikatai.

Graikijos vyriausybės koalicija, prie valdžios vairo stojusi praėjusių metų birželį, jau kelis kartus pasinaudojo šiais įstatymais mėgindama pažaboti protesto akcijas prieš griežtas taupymo priemones. Buvo skelbiama civilinė jūreivių mobilizacija, kuri užkirto kelią savaitę trukusiam jų streikui – dėl šios protesto akcijos šalies salos pritrūko maisto produktų. Bijodami areštų į darbą grįžo ir metro darbuotojai, kurie kelias dienas blokavo sostinės požeminių traukinių darbą ir sukėlė chaosą šalies transporto sistemoje.

Dabar analogiška situacija gresia ir mokytojams: nutarę streikuoti jie gali būti sulaikyti ir nubausti administracinėmis bausmėmis. Švietimo, kultūros ir sporto ministras Constantinos Arvanitopoulosas pareiškė, kad draudimas streikuoti yra būtinas, nes moksleiviai turi „šventą teisę“ netrikdomi laikyti egzaminus.

Tuo tarpu pagrindinė Graikijos opozicinė partija SIRIZA pasmerkė vyriausybės sprendimą ir paragino premjerą atšaukti įsaką bei pradėti dialogą su mokytojais. Viduriniojo lavinimo darbuotojų profsąjunga žadėjo surengti protesto mitingą ir paragino didžiausias valstybino ir privataus sektorių profsąjungas solidarizuotis su mokytojais. Valstybės tarnautojų profsąjunga jau paskelbė apie savo sprendimą surengti antradienį 24 valandų protesto akciją.

Naujausi