captcha

Jūsų klausimas priimtas

Rusijoje nepageidaujamomis paskelbtos septynios užsienio nevyriausybinės organizacijos

Rusija yra paskelbusi nepageidaujamomis septynias užsienio nevyriausybines organizacijas (NVO), o kai kurios iš jų esą siekė neteisėtais būdais pakeisti valdžią šalyje, antradienį paskelbė generalinis prokuroras Jurijus Čiaika.
Reuters/Scanpix nuotr.
Reuters/Scanpix nuotr.

„Praeitais metais nepageidaujama buvo paskelbta trijų užsienio nevyriausybinių organizacijų iš JAV veikla: Nacionalinio demokratijos instituto, Tarptautinio respublikonų instituto ir Žiniasklaidos plėtros investicijų fono (Media Development Investment Fund, MDIF)“, – sakoma J. Čiaikos metinėje ataskaitoje, pateiktoje Federacijos Tarybai, Rusijos parlamento aukštiesiems rūmams.

„Jų darbo mūsų šalyje tikslas – inicijuoti valdžios pakeitimą nekonstituciniu būdu, mėginti daryti įtaką Rusijos Federacijos valdžios organams JAV vardu, ir tai buvo įvertinta kaip grėsmė konstitucinei tvarkai bei valstybės saugumui“, – nurodoma dokumente.

Pasak generalinio prokuroro, Rusija šiuo metu nepageidaujamomis yra pripažinusi septynias užsienio NVO.

Be to, J. Čiaika nurodė, kad į Rusijoje uždraustų organizacijų registrą įtrauktos 57 ekstremistinės ir 26 teroristinės organizacijos.

Tarp jų yra tarptautinė sekta „Aum Shinrikyo“ („Aum Aukščiausiosios Tiesos“), 1995 metais surengusi pražūtingą cheminę ataką Tokijo metropolitene; septynios „ekstremistinės“ Jehovos liudytojų religinės bendrijos organizacijos, taip pat Maskvos aneksuoto Krymo totorių Medžlisas (parlamentas).

Ataskaitoje sakoma, kad praeitais metais prokurorai pateikė teismams prašymus uždrausti 10 organizacijų, kaltinamų ekstremizmu arba terorizmu.

Be kita ko, Generalinė prokuratūra pažėrė kritikos federalinės kultūrinio ir humanitarinio bendradarbiavimo agentūrai „Rossotrudničestvo“, esą leidžiančiai dirbti patariamosiose institucijose „ekstremistiškai nusiteikusiems asmenims“ ir tokiu būtu „sukeliančiai realią neteisėtų apraiškų prieš Rusijos Federaciją užsienyje grėsmę.“

„Pavyzdžiui, organizuojant Slavų raštijos ir kultūros dienų šventę Šveicarijos mieste Berne buvo įtraukti asmenys, aktyviai reiškiantys antirusišką poziciją“, – pareiškė J. Čiaika.

Pasak jo, reikalaujant prokurorams „Rossotrudničestvo“ sugriežtino kriterijus organizacijoms, kviečiamoms prisidėti prie šios agentūros užsienyje organizuojamų renginių.

2012 metų lapkričio 21-ąją Rusijoje įsigaliojo įstatymas, įpareigojantis „politinę“ veiklą vykdančias ir tarptautinį finansavimą gaunančias grupes deklaruotis esant užsienio agentėmis. Šis terminas daugeliui primena Stalino laikų represijas ir Šaltojo karo šnipinėjimą.

Dėl šių taisyklių kai kurios organizacijos atsisakė itin reikalingo finansavimo iš užsienio, o kitos išvis nutraukė savo veiklą.

„Užsienio agentų“ kategorijai priskirtos grupės kas trys mėnesiai turi teikti išsamias ataskaitas apie gaunamą finansavimą. Be kitų reikalavimų, visoje „užsienio agentų“ kategorijai priskirtų organizacijų skelbiamoje medžiagoje privalo būti žyma „užsienio agentas“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...