Pasaulyje

2017.04.12 12:54

Maskvoje – daug lemti galinčios JAV ir Rusijos derybos dėl Sirijos

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.04.12 12:54

Rusijos sostinėje trečiadienį numatomos itin svarbios Jungtinių Amerikos Valstijų ir Rusijos derybos. 

Pirmąkart po paskyrimo atvykęs Amerikos valstybės sekretorius Rexas Tillersonas atvežė griežtą Vakarų žinią – liautis remti Sirijos lyderį Basharą al-Assadą – kai Vašingtonas padarė išvadą, kad Rusija iš anksto žinojo apie praėjusios savaitės cheminę ataką. Bet Europa skilusi, ar verta griežtinti sankcijas Kremliui. Neaišku, ir kas bus tariamasi dėl Ukrainos – R. Tillersonas suabejojo, ar spręsti konfliktą ten atitinka Amerikos interesus.

Trečiadienį Amerikos sąjungininkai gaudys kiekvieną žodį iš Maskvos – ir dėl Sirijos, ir dėl Ukrainos, ir dėl kitų konfliktų, kur kertasi senų priešininkių interesai. Rusijos euforija dėl Donaldo Trumpo išrinkimo praėjusią savaitę tiesiog akyse pavirto tradiciniu pasipiktinimu, o vakar – netgi perspėjimu Amerikai nesmūgiuoti ir kitur, ypač Šiaurės Korėjoje.

Prieš ketverius metus Vladimiras Putinas įteikė R. Tillersonui draugystės ordiną, bet draugystė ataušo. Naftos milžinės, Rusijoje tebeturinčios didžiulių projektų, buvusio vadovo trečiadienį prezidentas gali nė nepriimti, rodydamas pasipiktinimą po penktadienio smūgio Sirijos oro bazei, kurį pavadino grubiu suvereniteto pažeidimu.

Antradienį V. Putinas cheminę ataką pavadino provokacija ir sakė, kad tokių klastočių gali būti ir daugiau, siekiant pateisinti naujus smūgius. Baltieji rūmai atkirto, kad apie klastotes nieko nežino, bet pirmadienį paskelbė, kad smūgių Sirijos režimas gali sulaukti ne tik dėl cheminio ginklo panaudojimo, o ir kasetinių bombų – o jas Damaskas naudoja kasdien, vien pernai išmėtė apie 16 tūkstančių.

Amerikos pareigūnai cituojami padarę išvadą, kad Rusija iš anksto žinojo apie cheminio ginklo ataką prie Idlibo. R. Tillersonas išvakarėse ir pats apkaltino Maskvą neįvykdžius pačios Rusijos inicijuoto susitarimo su Amerika išvežti visą Sirijos cheminį arsenalą.

Daugiau apie tai – Vykinto Pugačiausko reportaže.