captcha

Jūsų klausimas priimtas

Po kruvinų išpuolių Europoje politikai susigriebė stiprinti kovą su terorizmu

Radikalizuoti ir į konfliktų zonas kovoti vykstantys asmenys bei pavieniai teroristai, savarankiškai planuojantys išpuolius, bus prilyginti kriminaliniams nusikaltėliams. Be to, numatoma sugriežtinti Europos Sąjungos (ES) išorės sienų kontrolę: ne tik trečiųjų šalių, bet ir visų Bendrijos piliečių duomenys bus tikrinami pamestų bei pavogtų dokumentų bazėse, taip pat žadama atidžiau tikrinti, ar jie nekelia grėsmės viešajai tvarkai ir vidaus saugumui.
 
Reynaldo Paganelli/SIPA/Scanpix nuotr.
Reynaldo Paganelli/SIPA/Scanpix nuotr.

Strasbūre šią savaitę posėdžiaujantys Europos Parlamento (EP) nariai ketvirtadienį balsuos dėl naujų ES kovos su terorizmu taisyklių, kurios kriminalizuotų parengiamąsias ir pagalbines veiklas, susijusias su terorizmu, tai pat – dėl griežtesnės ES išorės sienų kontrolės.

Įspėja apie naujas galimas atakas

Radikalizuoti ir į Siriją, Iraką, kitas konfliktų zonas kovoti vykstantys asmenys kelia vis didesnę grėsmę saugumui. Kartu daugėja „vienišų vilkų“, kurie nepriklauso jokioms grupuotėms ir vieni planuoja bei vykdo teroro išpuolius. Todėl tokias veikas numatoma kriminalizuoti.

Baudžiamoji atsakomybė būtų taikoma už keliones į užsienį, siekiant prisijungti prie teroristų ar dalyvauti specialiuose mokymuose, ir už grįžimą į ES, jei toks žmogus keltų grėsmę.

Taip pat – už verbavimą prisijungti prie teroristinių grupių, teroristų rengimą ir dalyvavimą jame (pavyzdžiui, savarankiškai ar grupėje mokantis gaminti sprogmenis, ginklus ar pavojingas medžiagas).

Kriminalizuotas būtų ir raginimas rengti teroro aktus, viešas terorizmo propagavimas, tiesioginis ar netiesioginis šlovinimas arba pateisinimas, jo finansavimas. ES narės būtų įpareigotos užtikrinti, kad iš interneto nedelsiant būtų pašalintas arba užblokuotas atitinkamas turinys. Kartu taisyklėse numatyta valstybių pareiga užtikrinti terorizmo aukų apsaugą ir prievolė po išpuolio nedelsiant suteikti pagalbą tiek aukoms, tiek jų šeimos nariams.

EP derybininkams pavyko pasiekti, kad ES valstybės pirmą kartą būtų įpareigotos keistis informacija apie teroristine veikla įtariamų asmenų baudžiamąjį persekiojimą, jei įtariama, kad gali būti vykdomi kiti išpuoliai, ar minėta informacija gali padėti atliekamiems tyrimams. Tai turėtų apimti medicinos, emocinę ir psichologinę pagalbą, patarimus teisiniais ar finansų klausimais, įskaitant ieškinius dėl žalos atlyginimo. Užsienyje dėl terorizmo nukentėjusiems žmonėms turėtų būti padėta grįžti namo.

„Nėra laisvės be saugumo“, – pranešime spaudai buvo cituojama EP narė vokietė Monika Hohlmeier.

Pastaraisiais metais Europą sukrėtę ir šimtus gyvybių nusinešę išpuoliai gali būti ne vieninteliai. Neseniai paskelbta Europolo Europos kovos su terorizmu centro ataskaita įspėja apie panašias atakas, kurias gali surengti tiek teroristų grupės, tiek pavieniai kovotojai. Centras prognozuoja, kad, jei vadinamoji „Islamo valstybė“ (ISIS) bus įveikta ar gerokai susilpninta Sirijoje ir/ar Irake, pagausės į Europą grįžtančių kovotojų.

ES narės turės pusantrų metų pradėti taikyti naujas taisykles. Danijai, Jungtinei Karalystei ir Airijai jos nebus privalomos, bet pastarosios dvi šalys galės apsispręsti jų laikyti.

Oro uostuose dėl eilių patikrinimą bus galima supaprastinti

Ketvirtadienį europarlamentarai balsuos ir dėl Šengeno sienų kodekso atnaujinimo, kuris sugriežtins ES išorės sienų kontrolę. Pagal šį sprendimą, ne tik trečiųjų šalių, bet ir visų į ES atvykstančių ar išvykstančių Bendrijos piliečių duomenys bus tikrinami pamestų bei pavogtų dokumentų bazėse. Buvo sutarta tam naudoti ES duomenų bazes, ypač Šengeno informacijos sistemą, bet valstybės galės naudotis ir nacionalinėmis ar Interpolo sistemomis.

Be to, ES narės bus įpareigotos atidžiau tikrinti, ar sieną kertantys asmenys nekelia grėsmės viešajai tvarkai ir vidaus saugumui. Taip reaguojama į išaugusią terorizmo grėsmę Europoje ir reiškinį, kai vis daugiau ES piliečių vyksta į Siriją ar Iraką paremti teroristinių grupių.

Šie patikrinimai būtų privalomi visiems. EP derybininkai pasiekė, kad oro uostuose būtų galima taikyti supaprastintą patikrinimą, jei žmonių srautas judėtų itin lėtai.

„Terorizmas yra neapykanta be jokių ribų, o neapykantos esmė – griauti žmonių gyvenimus. Kiekvienas žmogus turi teisę gyventi ir kiekviena demokratija turi teisę į savo vertybes. Norime saugumo besikeičiančiame pasaulyje, – pranešime spaudai buvo cituojama EP pranešėja šiuo klausimu rumunė Monica Macovei. – Tokios krizės, kaip terorizmo grėsmė, reikalauja skubaus ir koordinuoto atsako. ES išorės sienų apsauga gali sustabdyti teroristų, ginklų ir masinio naikinimo medžiagų judėjimą. Turime padaryti viską, kas įmanoma.“

Šaltinis www.15min.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...