Pasaulyje

2012.06.27 16:40

Dėl S. Magnickio nužudymo sankcijas Rusijai ruošia ir JAV

Viktorija Mickutė, LTV „Šiandien“, LRT.lt2012.06.27 16:40

JAV Senato Užsienio reikalų komitetas vienbalsiai pritarė Magnickio įstatymo projektui, pagal kurį už žmogaus teisių pažeidimus bus galima bausti Rusijos pareigūnus.   

JAV Senato Užsienio reikalų komitetas vienbalsiai pritarė Magnickio įstatymo projektui, pagal kurį už žmogaus teisių pažeidimus bus galima bausti Rusijos pareigūnus. 

Rusija jau anksčiau yra sakiusi, jei įstatymas bus priimtas, tai bus laikoma neteisėtu kišimusi į jos vidaus reikalus, praneša LTV „Šiandien“. 

Vadinamojo Magnickio įstatymo projektą ir jo pakeitimus Senato užsienio reikalų komitetas priėmė vieningai. 

Pagal projektą Jungtinės Valstijos Rusijos piliečiams, kurie susiję su teisininko Sergejaus Magnickio mirtimi, galėtų uždrausti įvažiuoti į šalį ir įšaldyti jų turtą. Tas pats galiotų ir kitiems žmogaus teises pažeisiantiems Rusijos pareigūnams. 

„Įstatymas užkirs kelią žmogaus teisių pažeidėjams iš viso pasaulio atvykti į Ameriką ir naudotis Amerikos bankų sistema“, – sako investicinio banko „Capital Management“ vadovas Williamas Browderis

B. Browderis, kurio įmonėms dirbo kalėjime Maskvoje nužudytas teisininkas S. Magnickis, paskelbtas Rusijai pavojingu ir šalyje nepageidaujamu asmeniu, nes stengėsi skaidrinti įmonių, kuriose investavo, valdymą ir efektyvinti jų veiklą, neleisdamas funkcionuoti apiplėšinėjimo mechanizmams. 

Su korupcija kovojęs investicinio banko teisininkas S. Magnickis 2008 buvo sulaikytas Maskvoje kaltinant dėl mokesčių vengimo ir sukčiavimo. 

S. Magnickio kolegų įsitikinimu, kaltinimus sukūrė policijos tyrėjai, kuriuos S. Magnickis kaltino iš valstybės pavogus apie 560 milijonų litų. Teisininkas mirė po metų Rusijos kalėjime. 

Magnickio įstatymo projektas turi būti priimtas Atstovų rūmuose. Nors yra daug palaikančių, Jungtinių Valstijų prezidento Barako Obamos administracija S. Magnickio įstatymo projektu nelabai patenkinta. Esą įstatymas nebūtinas, nes sankcijos tam tikriems Rusijos piliečiams, susijusiems su teisininko mirtimi, jau įvestos. 

Įstatymo projekto rėmėjai savo ruožtu pagrasino nebalsuosiantys už Baltųjų rūmų prioritetą – nuolatinių prekybos santykių su Rusija įtvirtinimą – jai tai nebus susieta su S. Magnickio įstatymu. 

Pagal priimtas pataisas reikalaujama ir kad šalies administracija turėtų tiksliai Kongresui atskleisti šiuo metu įslaptintame „Magnickio“ sąraše esančius vardus. 

Rusija savo ruožtu pasipiktinusi S. Magnickio įstatymu ir sako, kad tai būtų neteisėtas kišimasis į jos vidaus reikalus. 

Pats Kremlius yra sakęs, kad S. Magnickis tikriausiai buvo sumuštas iki mirties. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šį mėnesį S. Magnickio mirtį pavadino tragedija, bet įspėjo, kad Maskva keršys, jei įstatymas JAV bus priimtas. 

Primename, kad praeitų metų rudenį Didžioji Britanija tapo pirmąja ES valstybe, kuri įvedė sankcijas su Rusijos verslininko Sergejaus Magnickio nužudymu siejamiems asmenims. Tuomet už imigraciją atsakinga britų ministerija į nepageidaujamų asmenų sąrašą įtraukė 60 žmonių, kurie įtariami Rusijoje išgrobstę 560 mln. litų vertės mokesčių ir 2009 metais nužudę verslininką S. Magnickį, kuris paviešino šią aferą.