captcha

Jūsų klausimas priimtas

Rumunijos prezidentas atmetė kairiųjų kandidatę į premjerus

Rumunijos prezidentas antradienį sukėlė politinį sąmyšį, atmesdamas rinkimus laimėjusios kairiosios partijos kandidatę į premjerus Sevil Shhaideh, kuri būtų pirmoji moteris ir musulmonė, paskirta šios Europos Sąjungos narės vyriausybės vadove.
Sevil Shhaideh. Reuters/Scanpix nuotr.
Sevil Shhaideh. Reuters/Scanpix nuotr.

Klausas Iohannisas nenurodė, kodėl Socialdemokratų partijos (PSD) iškeltą kandidatę, tačiau yra manančių, kad tam įtakos galėjo turėti jos sutuoktinio, kilusio iš Sirijos, ryšiai.

„Deramai išanalizavau argumentus „už“ ir „prieš“ ir nusprendžiau nepritarti šiai kandidatūrai, – sakė K. Iohannisas. – Raginu PSD koaliciją pateikti kitą pasiūlymą.“

PSD anksčiau mažai žinomos 52 metų ekonomistės S. Shhaideh kandidatūrą pateikė gruodžio 11 dieną laimėjusi rinkimus ir surinkusi 45 proc. balsų.

PSD pirmininkas Liviu Dragnea negali tapti premjeru, nes šiemet buvo nuteistas už balsų klastojimą per 2012 metų referendumą dėl apkaltos tuomečiam prezidentui Traianui Basescu.

S. Shhaideh turi labai nedidelę darbo politikoje patirtį. Ji yra penkis mėnesius dirbusi plėtros ministre PSD vadovaujamoje vyriausybėje, kuri atsistatydino 2015 metų pabaigoje.

Dėl to ir dėl jos asmeninių ryšių su L. Dragnea, kuris buvo liudininkas jos vestuvėse, opozicija tvirtina, kad paskirta premjere ji būtų PSD pirmininko marionete.

S. Shhaideh yra kilusi iš Rumunijos turkų bendruomenės, tačiau nemanoma, kad K.Iohannisui galėtų kliūti jos musulmoniškas tikėjimas.

Didesnė problema galėtų būti jos sutuoktinis siras, su kuriuo ji susituokė 2011 metais ir kuris kelis kartus viešai reiškė paramą Sirijos prezidentui Basharui al-Assadui bei Libano šiitų judėjimiu „Hizbollah“.

Pasak žiniasklaidos, S. Shhaideh 54 metų sutuoktinis 20 metų dirbo Sirijos žemės ūkio ministerijoje, o 2011 metais emigravo į Rumuniją. Ten jis dirbo Rumunijos žemės ūkio ministerijos patarėju ir 2015 metais gavo šios šalies pilietybę.

Buvęs Rumunijos teisingumo ministras Catalinas Predoiu iš centro dešiniųjų Nacionalinės liberalų partijos socialiniame tinkle „Facebook“ parašė, kad „negali suprasti kaip“ PSD kandidatė gali gauti būtiną saugumo tarnybų leidimą dirbti su slapta informacija, kurio reikia kandidatui į premjerus.

Būdama premjere ji „prieitų prie gynybinės informacijos, kuri yra žymima kaip slapta, taip pat or informaciją iš NATO“, kuriai Rumunija priklauso nuo 2004 metų, parašė C. Predoiu.

„Jeigu prezidentas nepateiks jokių paaiškinimų, aš manau, kad jos kandidatūros atmetimas yra susijęs su nacionalinio saugumo klausimais ir tuo, kad to ne labai trokštų Jungtinės Valstijos“, – sakė politikos apžvalgininkas Andrei Taranu naujienų agentūrai AFP.

Neįvardinti šaltiniai, kuriuos cituoja svetainė „HotNews“, taip pat nurodė, jog saugumo tarnybos „griežtai perspėjo“ neskirti S. Shhaideh dėl jos vyro ir jo dviejų brolių artimų ryšių su B. al-Assado režimu.

Kas bus dabar?

Antradienį visi nekantraudami laukia PSD atsakymo. Kai kurie partijos nariai jau paragino suspenduoti K. Iohanniso įgaliojimus. Vėliau laukiama partijos lyderio L. Dragnea pareiškimo.

„Arba PSD pademonstruos savo išmintį ir pateiks naują pasiūlymą (kandidatą į premjerus), arba mes judėsime prie naujų rinkimų“, – sakė A. Taranu.

Tačiau, pasak jo, PSD bandymas nušalinti prezidentą gali sukelti problemų, kadangi konstitucija leidžia K. Iohannisui prašyti pristatyti kitą kandidatą į premjerus.

PSD triumfavo rinkimuose praėjus beveik metams po visuomenės įtūžį sukėlusio gaisro viename naktiniame klube, per kurį žuvo 64 žmonės ir kuris privertė atsistatydinti premjerą Victorą Pontą ir jo PSD vadovaujamą vyriausybę.

Dėl naktiniame klube „Colectiv“ neįrengtų priešgaisrinės apsaugos priemonių, kurios pernai leido išplisti gaisrui, buvo apkaltinti nesąžiningi pareigūnai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...