captcha

Jūsų klausimas priimtas

Savaitė po pučo Turkijoje – įtampa ir kaltųjų medžioklė

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas sulaukia vis daugiau Europos Sąjungos kritikos dėl „nepriimtino“ opozicijos triuškinimo, kai suimti ar atleisti iš darbo dešimtys tūkstančių žmonių.
Reuters/Scanpix nuotr.
Reuters/Scanpix nuotr.

 NATO sąjungininkės taip pat sunerimusios stebi vieną Aljanso narių, kurioje įvesta nepaprastoji padėtis po nepavykusio bandymo įvykdyti perversmą.

Ankaros ir Stambulo gyventojai įsitempę – dar prieš savaitę buvo malonus vakaras, bet ant tilto virš Bosforo nepasirodė tankai, o virš Ankaros nepradėjo gausti naikintuvai, iš kurių pabiro bombos.

„Žinau, ką reiškia pučas, buvau dar studentas, bet puikia prisimenu, kaip gyvenome valdomi kariškių. Ekonomika neaugo, pinigai buvo nieko verti“, – prisiminė Ankaros gyventojas Caferas Aplakas.

Reuters/Scanpix nuotr.

Turkijoje kariniai perversmai – ne naujiena, bet tokio kruvino dar nebūta, parlamento niekas nebombardavo, tai buvo diena, kuri pakeitė Turkiją. Nuo tos nakties pučą stabdę žmonės renkasi kas vakarą.

Komendanto valandos valdžia žada neįvesti, esą neturi teisės, nes paskelbta ne karinė padėtis, o nepaprastoji, kokia po teroro išpuolių įvesta Prancūzijoje.

Bet ir Turkijos sąjungininkai negali suprasti – kodėl reikėjo suimti daugiau negu 10 tūkstančių žmonių, karių, teisėjų, prokurorų, valstybės tarnautojų, keturi tūkstančiai tebėra už grotų, iš darbo atleisti 50 tūkstančių žmonių.

Jungtinėse Valstijose viešinti Europos Sąjungos užsienio politikos vadovė sako – tam negali būti jokio pateisinimo.

 „Nėra jokio pateisinimo teisėtoms institucijoms taip reaguoti, nepaisyti įstatymo viršenybės, pagrindinių laisvių ir žmogaus teisių, taip pat į teisingą teismą. Pareiškėme aiškiai ir apie bandymą sugrąžinti mirties bausmę, nors tai nebūtinai svarbiausias argumentas Jungtinėse Valstijose, bet jos nesiekia tapti Europos Sąjungos narėmis“, – griežtai sakė Europos Sąjungos užsienio politikos vadovė Frederica Mogherini.

Ekspertų nuomone, po sukrėtimo Turkijos valdžiai reikėtų kuo greičiai grąžinti šalį į normalias vėžes, bet tai, kas daroma, tik dar apsunkina Turkijos padėtį tarptautinėje arenoje, turės neigiamos įtakos ekonomikai.

Turkijos lira smuko 6 procentais, vertybiniai popieriai neteko 10 procentų vertės.

Bet tarp tamsių debesų yra ir prošvaisčių. Pučo bandymas suvienijo šalį, kurią R. T. Erdogano valdymas gerokai suskaldė.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...