captcha

Jūsų klausimas priimtas

JAV ir Naujoji Zelandija išsprendė kelis dešimtmečius trukusį branduolinį ginčą

Nusiųsdamos karinio laivyno laivą su susitaikymo misija į Naująją Zelandiją, Jungtinės Valstijos nori užbaigti tris dešimtmečius trunkantį ginčą dėl branduolinio ginklavimosi. Karo laivo vizitas yra „didelis žingsnis“ stiprinant draugystę su Naująja Zelandija, ketvirtadienį lankydamasis Oklende pareiškė JAV viceprezidentas Joe Bidenas, kurį cituoja agentūra AFP.
Scanpix/AFP nuotr.
Scanpix/AFP nuotr.

Šiuo gestu jo šalis esą reaguoja į kvietimą dalyvauti lapkritį rengiamose iškilmėse, skirtose 75-osioms Naujosios Zelandijos karališkųjų karinių jūrų pajėgų gyvavimo metinėms paminėti.

Ginčas tarp abiejų šalių siekia Šaltojo karo laikus. 1986 metais Naujoji Zelandija pasiskelbė zona be branduolinio ginklo ir uždraudė į savo teritoriją patekti branduoliniams karo laivams. Tai tapo dilema sąjungininkėms JAV, kurios iš principo neteikia informacijos apie galimus savo laivų branduolinius pajėgumus.

Vašingtonas į tai reagavo nutraukdamas trišalį gynybos susitarimą tarp JAV, Australijos ir Naujosios Zelandijos. Vašingtonas smarkiai apribojo savo karinį bendradarbiavimą su Naująja Zelandija, santykiai atšalo.

Anot Naujosios Zelandijos premjero Johno Key, abi šalys dabar rado kelią sureguliuoti ginčą nenukrypdamos nuo savo pozicijų. „Tai nėra vienos pusės pergalė ir kitos pralaimėjimas. Tai fakto, kad mūsų santykiai yra svarbūs, pripažinimas“, – sakė jis žurnalistams. Kiekvienas JAV laivas, plauksiantis į Naujosios Zelandijos uostą, turės būti be branduolinio ginklo.

Ginčas yra „istorija“, pabrėžė J. Key.

Šaltinis www.elta.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Pasaulyje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...