Pasaulyje

2016.06.24 16:08

Jungtinė Karalystė traukiasi iš Europos Sąjungos

Vykintas Pugačiauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.06.24 16:08

Jungtinės Karalystės rinkėjams balsavus už pasitraukimą iš Europos Sąjungos, skyrybos geriausiu atveju prasidės rudenį. Sutriuškintas premjeras Davidas Cameronas paskelbė, kad trauksis iš posto ir tik naujasis premjeras turės pasinaudoti ES sutarties straipsniu, kuris numato dvejų metų atsiskyrimo procesą. Politinį žemės drebėjimą sukėlęs sprendimas paskatino milžinišką svaro kurso kritimą, per visą pasaulį ritasi ekonominis šokas. Be to, sprendimo padalyta Jungtinė Karalystė žvelgia į akis galimam skilimui, nes Šiaurės Airijos partijos gaivina raginimus prisijungti prie Airijos, o Škotijos vadovė sako, kad rinkėjai norės likti ES.  

Istorinio sukrėtimo padariniai tik pradės ryškėti, bet premjeras prisiėmė atsakomybę. D. Cameronas pradėjo šį rizikingą žaidimą savo šalies ir pusės milijardo Europos Sąjungos gyventojų likimais ir pralošė. Tai jo dėka šalis pasirinko tokią ateitį, kokios jis nelinkėjo. Tai buvo ir referendumas dėl jo valdymo. Jį triuškinamai pralaimėjo.

„Derybos su Europos Sąjunga turės prasidėti jau valdant naujam ministrui pirmininkui. Manau, teisinga, kad tas naujas premjeras nuspręstų, ar pasinaudoti 50-tu straipsniu ir pradėti formalų ir teisinį pasitraukimo iš Europos Sąjungos procesą. Aš kitą savaitę dalyvausiu Europos Vadovų Taryboje ir paaiškinsiu sprendimą, kurį priėmė Britanijos žmonės, ir savo sprendimą“, – sakė D. Cameronas.

Žadėdamas pasitraukti iki spalio, jis du kartus prieštarauja tam, ką kalbėjo per visą audringą kampaniją – kad nesitrauks, kad ir koks būtų verdiktas, ir kad vykdys rinkėjų valią.

Daugeliui džiūgaujančių dėl pergalės narystės priešininkų toks apsigręžimas tik patvirtins nusivylimo politikais jausmus, kurie ir atsakingi dėl sukrėtimo. Niekada nematytas rinkėjų skaičius užsiregistravo balsuoti, atėjo 72 procentai. Rezultatai atskleidė milijono su ketvirčiu balsų persvarą.

„Bendras balsų skaičius už pasilikimą buvo 16141241. Bendras balsų skaičius už išstojimą buvo 17410742“, – paskelbė Rinkimų komisijos pirmininkė Jenny Watson.

Vadinasi, pasitraukimo rėmėjų persvara buvo 4 procentai (už išstojimą – 52 proc., už pasilikimą – 48 proc.) – priešingai negu teigė apklausos iki pat balsavimo vakaro. Žmonių nepasitenkinimas dėl imigracijos, Briuselio biurokratijos ir milijardinių įmokų į Bendrijos biudžetą, noras susigrąžinti kontrolę, pasirodė ne tik didesnis, negu prognozuota, bet ir toks, kurį rinkėjai išdrįso pareikšti tik balsuodami, o ne apklausinėjami. Tai milžiniško masto maištas prieš elitą – kai visų pagrindinių partijų lyderiai aistringai agitavo likti Bendrijoje.

„Manau, tai siaubingas rezultatas. Kaip daugelis ir sako, jis rodo susiskaldymo ir pykčio lygį šalyje. Tai žadintuvo skambutis parlamentui. Matome, galima sakyti, maištą prieš partijų lyderius, atstovaujančius 98-iems procentams parlamentarų, ir manau, kad tai iš tiesų sukrės politinę sistemą“, – teigė Žaliųjų partijos parlamentarė Caroline Lucas.

Rinkos jau sukrėstos, visame pasaulyje krenta akcijų kursai, Azijoje – kaip po Fukušimos katastrofos. Svaro kursas nusmuko žemiausiai per tris dešimtmečius. Kad sukrėtimas didesnis negu 2008-ųjų krizė, ekonomistai kalba Londono Sityje, antrajame pagal svarbą pasaulio finansų centre, kuris visiškai priklausomas nuo narystės Europos Sąjungoje ir iki paskutinės minutės tvirtai tikėjo priešingu rezultatu.

Vos atidarius Londono biržą, prasidėjo paniškas akcijų išpardavimas, ir Centrinis bankas priverstas raminti, kad turi ir visus reikalingus planus, ir tiek išteklių, kiek reikės.

„Iš pradžių nesikeis tai, kaip žmonės gali keliauti, kaip judės mūsų prekės ar kaip parduodamos mūsų paslaugos. Jungtinei Karalystei užtruks laiko užmegzti naujus ryšius su Europa ir likusiu pasauliu. Taigi galima tikėtis rinkų ir ekonominio audringumo, kol šis procesas vyks. Bet mes tam gerai pasirengę“, – sakė Anglijos banko valdytojas Markas Carney.

Išstojimo šalininkų persvara buvo tokia didelė, kad referendumo baigtis paaiškėjo nė neprašvitus, ir didieji laikraščiai spėjo pirmuosiuose puslapiuose išspausdinti, ko gero, svarbiausią per dešimtmečius žinią.

Buvusį Londono merą, o dabar pagrindinį kandidatą pakeisti D. Cameroną miestelėnai nušvilpė. Pagrindiniam išstojimo kampanijos veidui Borisui Johnsonui tai priminimas, kad ir jo tėvas, ir 60 procentų sostinės gyventojų – už Europos Sąjungą.

Nenuostabu, kad dešimtmečių karjerą skyręs išstojimui ir iki šiol nesugebėdavęs netgi patekti į savo šalies parlamentą, kraštutinės euroskeptikų partijos lyderis Nigelas Farage`as džiūgauja dėl, kaip sakė, Nepriklausomybės dienos ir pergalės – tikrų, eilinių, padorių žmonių pergalės.

„Europos Sąjunga žlunga. Europos Sąjunga miršta. Manau, mes ne pirmoji plyta iš byrančios sienos. Tikiuosi, tai pirmas žingsnis į Europą, sudarytą iš suverenių nacionalinių valstybių“, – kalbėjo JK nepriklausomybės partijos pirmininkas N. Farage`as.

Lygiai prieš 43 metus sutarta dėl Britanijos narystės sąlygų, o po trejų metų referendume šalis patvirtino norinti būti Bendrijoje. Sąlygas Britanija visada turėjo ypatingas, bet dabar ir jų nepakako.

Tai gali būti tik pradžia. Britanijos rinkiminis žemėlapis atskleidžia, kad Anglija ir Velsas nulėmė priešingą rezultatą, negu norėjo Škotija ir Šiaurės Airija.

Visada nepatenkinta, kad už ją sprendžia dešimtkart didesni kaimynai, Škotija jau sako, kad rezultatai aiškiai rodo, jog rinkėjai nori likti Europos Sąjungoje.

„Privalau atsakyti ne tik į visos šalies balsavimo rezultatą, bet ypač – į demokratiškai priimtą Škotijos žmonių sprendimą. Škotija dabar gali būti išvesta iš Europos Sąjungos prieš mūsų valią. Demokratiškai tai nepriimtina. Ir su tokia galimybe susiduriame nepraėjus nė dvejiem metams, kai mums buvo sakoma, jog mūsų pačių referendumas dėl nepriklausomybės galėjo nutraukti narystę Europos Sąjungoje ir tik nepriklausomybės atmetimas padėtų narystę išsaugoti“, – sakė Škotijos vyriausybės vadovė Nicola Sturgeon.

Šiaurės Airijoje politikai vėl ragina susijungti su Airija. Jei šiandien įvyko žemės drebėjimas, tai tektoninės plokštės pasistūmėjo taip, kad smūgiai dar ilgai drebins šalį, Europą, transatlantinę bendruomenę ir pasaulį.