Pasaulyje

2016.03.23 00:20

Teroro aktai Briuselyje: šimtai žmonių susirinko pagerbti išpuolių aukų

DELFI.lt, 15min.lt, ELTA, LRT.lt2016.03.23 00:20

Du garsūs sprogimai nugriaudėjo Belgijos sostinės, Briuselio, Zaventemo oro uoste antradienio rytą. Vėliau pranešta apie sprogimą metro administracinių Europos Sąjungos institucijų rajone. Remiantis saugumo tarnybų duomenimis, metro sprogimo metu žuvo mažiausiai 20, oro uoste – 11 žmonių. Iš viso sužeista mažiausiai 212 žmonių. Policija ieško įtariamųjų, sulaikyti du žmonės.

Atnaujinta 00:12: Belgijos ministras pirmininkas Charles Michelas prisijungė prie minios Briuselio centre, kur žmonės sukūrė laikiną memorialą. Šioje nuotraukos jis matomas apkabinęs Europos Komisijos vadovą Jeaną-Claude`ą Junckerį.

AFP/Scanpix nuotr.

Atnaujinta 22:25: BBC žurnalistas praneša, kad Briuselio centre susirinko minios žmonių, reikšdamos pagarbą išpuolio aukoms.

Atnaujinta 20:30: Reidų metu buvo rastas dar vienas sprogstamasis įtaisas, cheminių medžiagų ir IS vėliava. Kaip teigia prokuroras, prie sprogmens buvo pritvirtinti vinys.

Atnaujinta 20:05: Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su Europos Sąjungos lyderiais pasirašė bendrą Europos Vadovų Tarybos pareiškimą dėl teroristinių išpuolių Belgijoje.

Prezidentūros spaudos tarnybos pranešime teigiama, kad Europos šalių vadovai pabrėžia, jog ataka Briuselyje nukreipta prieš atvirą ir demokratinę visuomenę. 

Atnaujinta 19:52: Prokuroras Ericas van der Syptas patvirtino, kad Belgijoje vykdomi reidai. Jis taip pat perspėjo, kad pernelyg anksti įvykius Belgijoje sieti su praėjusių metų lapkritį įvykusiais išpuoliais Paryžiuje.

Atnaujinta 19:37: Belgijos premjeras Charles Michelis perspėjo dėl naujų atakų.

Atnaujinta 19:30: Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Davidas Cameronas pasmerkė „pasibaisėtinus“ išpuolius Briuselyje ir pareiškė, kad Europa turi būti vieninga kovoje su terorizmo grėsme.

„Mes niekada neleisime tiems teroristams laimėti. (...) Mes susiduriame su labai realia teroristine grėsme įvairiose Europos šalyse ir mes turime į tai reaguoti viskuo, ką turime“, – sakė D.Cameronas po skubaus ministrų kabineto posėdžio Downing Streete.

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Ban Ki-moonas pasmerkė mirtinus išpuolius Briuselyje, pavadino juos „niekingais“ ir pareikalavo, kad kaltieji būtų teisiami.

Atnaujinta 19:19: Belgijos policija paskelbė ieškanti vieno iš įtariamųjų, dalyvavusių atakose.

Atnaujinta 19:09: Belgijos premjeras Charles Michelis pareiškė, kad Briuselis tapo „aklų, nuožmių ir bailių“ atakų taikiniu. 

Atnaujinta 19:00: Belgijos sostinėje krizės centras atšaukė rekomendaciją žmonėms likti darbo vietose ir mokyklose. Priešpiet visiškai sustabdytas viešasis transportas iš dalies atnaujino darbą, tačiau išėjimas iš Malbeko stoties ir toliau liekja užtvertas. 

Atnaujinta 18:52: Regiono gubernatorius Lodewijkas De Witte‘as patvirtino, kad oro uoste buvo rasta ir trečioji bomba, kurios išpuolio rengėjai nesugebėjo panaudoti. Vėliau ją neutralizavo išminuotojai.

Atnaujinta 18:43: Atšaukti trečiadienį planuoti skrydžiai tarp Vilniaus ir Briuselio. Pagal tvarkaraštį, „Brussels Airlines“ aviakompanijos lėktuvas iš Briuselio Vilniuje kovo 23 d. turėjo leistis 13 val. 50 min.

Tos pačios aviakompanijos orlaivis iš Vilniaus į Briuselį turėjo kilti kovo 23 d. 14 val. 25 min.

Atnaujinta 18:14: Briuselio oro uostas trečiadienį liks uždarytas.

Atnaujinta 17:31: Popiežius Pranciškus pasmerkė Briuselio išpuolių „aklą smurtą“ ir pasiūlė melstis už aukas, jų artimuosius ir tuos, kurie suteikė nukentėjusiesiems pagalbą.

Atnaujinta 17:28: „Islamo valstybė“ (IS) prisiėmė atsakomybę dėl išpuolių Briuselyje, skelbia CNN.

Atnaujinta 16:56: Belgijos saugumo pareigūnai paskelbė užfiksavę trijų įtariamų Briuselio oro uosto sprogdintojų veidus. Juos užfiksavo saugumo kameros. RTBF duomenimis, nuotraukoje juodai apsirengę vyrai yra oro uoste susisprogdinę savižudžiai. Šviesiai apsirengęs vyras paspruko ir yra ieškomas policijos. 

Atnaujinta 16:52: Belga praneša, kad evakuojamas Europos Komisijos pastatas. Priežastys neskelbiamos.

Atnaujinta 16:49: Belgijos vyriausybė paskelbė trijų dienų nacionalinį gedulą, sakė vidaus reikalų ministras Janas Jambonas.

Atnaujinta 16:48: JAV prezidentas Barackas Obama antradienį, vizito Kuboje metu, teigė, kad Jungtinės Valstijos padarys viską, ką gali, kad padėtų surasti Briuselio atakų kaltininkus.

„Mes turime būti vieningi kovoje su terorizmo rykšte, nepaisant to, kokia mūsų tautybė, rasė ar religija. Mes galime nugalėti tuos, kurie kelia grėsmę viso pasaulio žmonių saugumui“, – kalbėjo B. Obama.

Atnaujinta 16:25: Nuo 16 val. vietos laiku (17 val. Lietuvos laiku) atidaromos stotys, išskyrus miesto centrą.

Atnaujinta 16:17: Lietuvoje terorizmo grėsmės lygis nedidinamas.

Atnaujinta 15:40: Per sprogimus oro uoste buvo sužeistas buvęs Belgijos rinktinės narys Sebastienas Bellinas.

Atnaujinta 15:28: Išminuotojų komanda Briuselio oro uoste susprogdino įtartiną paketą. AFP žurnalistas pasakojo, kad, netrukus po to, kai buvo paskelbta, kad bus susprogdintas įtartinas paketas, iš oro uosto išvykimo salės pasigirdo sprogimas ir pasimatė dūmai. 

Atnaujinta 15:22: Saugumo ekspertas Matthew Henmanas sako, kad šiems išpuoliams ruoštasi ilgai, o juos paskatino S. Abdeslamo suėmimas.

Atnaujinta 15:19: Evakuota Tianžo atominė elektrinė Belgijoje.

Atnaujinta 15:15: Oro uoste policija rado nesprogusį savižudžio sprogdintojo diržą.

Atnaujinta 15:14: Išminuotojai susprogdino vieną sprogmenį Briuselio laisvajame universitete, tokia pat operacija vyks Zaventemo oro uoste. Briuselio regione, Ixelles savivaldybėje, susprogdintas įtartinas automobilis. 

Atnaujinta 15:03: Belgijos užsienio reikalų ministras Didier Reyndersas antradienį pareiškė, kad asmenys, organizavę pražūtingus sprogdinimus Briuselio oro uoste ir vienoje metropoliteno stotyje, tikriausiai tebėra laisvėje.

„Tyrimas tebevyksta ... nes nuogąstaujame, kad tie žmonės tebėra laisvėje“, – D. Reyndersas sakė televizijai RTBF po spaudos konferencijos Belgijos sostinėje.

Atnaujinta 15:00: Jau pasigirdo kritika Belgijos tarnybų atžvilgiu. Ekspertai kalba apie tai, kad belgų žvalgybai nuo išpuolio „Charlie Hebdo“ redakcijoje Paryžiuje nepavyko susekti teroristų kuopelės šalyje.

Policijai garbės esą nedaro ir tai, kad spėjamas teroristas Salehas Abdeslamas po atakų Paryžiuje galėjo slapstytis Briuselio centre ir buvo suimtas tik praėjusią savaitę.

Skelbiama, kad šiuo metu Briuselio regione atliekamos kratos keliuose butuose. Apie tai praneša stotis RTBF. Taip pat ieškoma įtariamųjų, kurie gali būti susiję su atakomis.

Atnaujinta 14:58: Raudonasis Kryžius paragino žmones aukoti kraujo. Tačiau donorai esą turėtų skubėti į ligonines Valonijoje, bet jokiu būdu ne Briuselyje. Briuselyje taksi keleivius veža nemokamai. Saugumo sumetimais visos metro stotys Briuselyje uždarytos.

Atnaujinta 14:50: IS šalininkai socialiniuose tinkluose džiūgauja dėl išpuolių.

Atnaujinta 14:47: Remiantis saugumo tarnybų duomenimis, metro sprogimo metu žuvo 20, oro uoste – 14 žmonių. Iš viso sužeista mažiausiai 170 žmonių.

Atnaujinta 14:20: Belgijos valdžia ragina žiniasklaidą nesidalinti detalėmis apie vykstančius tyrimus, ieškant atakų vykdytojų ir organizatorių. Prokuratūra ragina kai kuriuos žurnalistus neskelbti detalių apie dar vykstančias policijos operacijas, kad nebūtų pakenkta tyrimui. 

Atnaujinta 14:02: Vokietijos ir Nyderlandų geležinkeliai sustabdė  traukinių reisus į Briuselį. Anksčiau pranešta apie uždaromą sieną su Prancūzija ir stabdomus traukinių reisus.

Atnaujinta 14:01: Skelbiama, kad apie 11 val. šalia Malbeko metro stoties suimti du įtariamieji. Belgijos gatves užplūdo šimtai pareigūnų - ieškoma kruvinų Briuselio teroro atakų vykdytojų.

Atnaujinta 13:59: Pasak Belgijos portalo rtbf.be, Briuselyje vyksta nauji policijos reidai. Policija sulaiko asmenis, kurie, kaip įtariama, yra susiję su išpuoliais.

Atnaujinta 13:44: „Teo“ praneša, kad  mobiliojo ir fiksuotojo ryšio skambučiai bei SMS iš „Omnitel“ ir „Teo“ tinklų į Belgiją ir iš Belgijos į Lietuvą nuo šiandien 10 val. ryto iki kovo 24 d. 10 val. ryto yra neapmokestinami.

​Atnaujinta 13:42: Belgijos portalo rtbf.be duomenimis, išvykimo salėje, kurioje nugriaudėjo sprogimai, rastas atomatas „Kalašnikov“. 

Atnaujinta 13:42: Visose Beniliukso šalyse sustabdytas greitųjų traukinių eismas, skelbia BBC. 

Atnaujinta 13:22: Briuselyje antradienį įvykdytos atakos, nusinešusios bent 26 žmonių gyvybes, tapo smūgiu visai Europai, pareiškė Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as .„Per atakas Briuselyje buvo smogta visai Europai“, – sakoma F. Hollande'o pranešime, kuriame Europa raginama imtis „gyvybiškai svarbių žingsnių, atsižvelgiant į grėsmės rimtumą“.

Atnaujinta 13:22: Europos Sąjungos vėliavos nuleistos iki pusės stiebo.

Atnaujinta 13:19: Oro uoste mirė 11 žmonių, 81 sužeistas, sako Belgijos sveikatos ministrė Maggie de Block.

Atnaujinta 13:18: Raudonasis Kryžius atidarė pagalbos centrą „Palace“ viešbutyje, pirmoji pagalba yra suteikiama „Thon“ viešbutyje, de la Loi gatvėje.

Atnaujinta 13:13: Belgijos krizių centras perspėja, kad vaikai liktų mokyklose.

Atnaujinta 13:06: Belgijos prokuroras patvirtino, kad tai buvo teroro išpuolis, praneša BBC.

Atnaujinta 13:02: Oro uosto apsaugininkas Alphonse Lyoura pasakojo, kad „žmogus rėkė kelis žodžius arabiškai, o tada išgirdau milžinišką sprogimą".

Atnaujinta 12:57:  Prancūzijos ministras pirmininkas pabrėžė nesiejantis išpuolių su S. Abdeslamo suėmimu. 

Atnaujinta 12:55: B. Cazeneuve'as sako, kad „atsitiko tai, ko labiausiai bijojome“, J.-Y. Le Drianas pabrėžė, kad bus sustiprintas saugumas. 

Atnaujinta 12:48: Po išpuolių Briuselyje F. Hollande'as sušaukė skubų šalies pareigūnų susitikimą, informuoja „Reuters“. Prezidento kanceliarija pranešė, kad tarp atvykusiųjų į susitikimą buvo ministras pirmininkas Manuelis Vallsas, vidaus reikalų ministras Bernardas Cazeneuve'as ir gynybos ministras Jeanas-Yvesas Le Drianas.

Atnaujinta 12:40: Sustiprinta atominių elektrinių apsauga, skelbia AFP. 

Atnaujinta 12:40: Prieš 11 val. vietos laiku išminuotojai rado ir susprogdino dar vieną bombą vienoje pagrindinių Briuselio de la Loi gatvėje. 

Atnaujinta 12:36: „Facebook“ aktyvavo funkciją, kuria galima pranešti, kad esi saugus.

Atnaujinta 12:34: Belgijos viešojo transporto tarnyba paskelbė, kad per sprogimą metro stotyje15 žmonių žuvo, 55 sužeisti, iš jų 10 – kritinės buklės. 

Atnaujinta 12:29: Prancūzijos vidaus reikalų ministras pranešė, kad 1600 policijos pareigūnų dislokuota šalia pasienio ir Belgijos viešajame transporte. 

Atnaujinta 12:18Prancūzijos laikraštis „Figaro“ praneša, kad visiškai uždaryta Prancūzijos–Belgijos siena. Skelbiama, kad tokį sprendimą priėmė Belgijos vyriausybė. 

Atnaujinta 12:15: Skrydžiai į Briuselį nutraukti visai dienai, praneša Briuselio oro uosto vadovybė.

Atnaujinta 12:14: Po sprogimų evakuojami Teismo rūmai. 

Atnaujinta 12:10: Ugniagesių atstovas agentūrai AFP paskelbė, kad 11 žmonių žuvo oro uoste ir dar apie 10 – metro.

Atnaujinta 12:03: Evakuacija iš metro:

Atnaujinta 11.58: Belgijos prokuroras patvirtino, kad sprogimus oro uoste sukėlė mirtininkas. 

Atnaujinta 11.55: Belgijos krizių centras prašo skambučiais neapkrauti mobiliojo ryšio ir naudotis socialiniais tinklais bei SMS žinutėmis. 

Atnaujinta 11.52: Policininkas, paklaustas, kiek žmonių žuvo sprogimo metro metu, atsakė, kad „yra žuvusiųjų, yra sužeistųjų, aš nežinau, kiek“. 

Atnaujinta 11.48: Belgijos prokuratūra patvirtino, kad sprogimą įvykdė mirtininkas.

Atnaujinta 11.44: Europos Parlamento pirmininkas tinkle „Twitter“ pareiškė užuojautą ir pasmerkė išpuolius.

Atnaujinta 11.38: Jewishpress.com praneša, kad sustabdyti visi skrydžiai iš Europos į Izraelį. 

Atnaujinta 11.35: Visose ES institucijose paskelbtas oranžinis pavojaus lygis, visi susitikimai atšaukti, įeiti į pastatus gali tik darbuotojai. 

Atnaujinta 11.16: „Skynews“ praneša, kad sprogimo metro metu žuvo 10 žmonių. 

Atnaujinta 11.16: AFP praneša, kad Briuselyje sustabdytas metro, tramvajų ir autobusų eismas.

Atnaujinta 11.11: Po sprogimų evakuotas Briuselio universitetas. 

Atnaujinta 11.01: Alexandre Brans, buvusi metro sprogimo metu, pasakojo, kad „metro jau išvykinėjo iš Malbeko stoties, kai pasigirdo garsus sprogimas. Kilo panika. Metro buvo labai daug žmonių“.

BBC grafikas

Atnaujinta 10.56: Europos Komisija darbuotojams liepė neišeiti iš patalpų. 

Atnaujinta 10.51: Po atakų Briuselyje apsauga sustiprinta Paryžiaus, Frankfurto, Nyderlandų ir Londono oro uostuose.

Atnaujinta 10.48: „Skynews“ praneša, kad susisprogdino mirtininkas. 

Atnaujinta 10.48: Lietuvos europarlamentarai nenukentėjo per antradienį ryte įvykusį sprogimą Briuselio tarptautiniame oro uoste. Arčiausiai įvykio atsidūręs buvo liberalas Petras Auštrevičius, kuris Briuselio oro uostą paliko prieš pat sprogimą. „Prasilenkiau dešimčia minučių. Lėktuvas nusileido 7.30 val. Ir  7.50 išėjau iš oro uosto ir įsėdau į taksi. Vėliau tik sužinojau, kas atsitiko. Žiauru. Pasiutusiai žiauru“, – sakė P. Auštrevičius 15min.lt.

Europarlamentaras atgal į Vilnių ketino skristi ketvirtadienį, tačiau dabar neaišku, ar skrydžiai bus atnaujinti.

Atnaujinta 10.47: Sprogdinimų Briuselio oro uoste aukų skaičius padidėjo iki 17, praneša „Euronews“.

Atnaujinta 10.43: BBC praneša, kad bombos oro uoste buvo lagaminuose. Vienas jų buvo prie Briuselio oro linijų bagažo registravimo punkto, kitas – prie Amerikos oro linijų registravimo punkto. 

Atnaujinta 10.30: Pranešama apie sprogimą metro administracinių Europos Sąjungos institucijų rajone. ES pastatai ir visos metro stotys uždarytos. 

Atnaujinta 10.26: Belgijoje paskelbta aukščiausio lygio teroro grėsmė. Šalies vidaus reikalų ministras netiesiogiai patvirtino, kad tai buvo teroro ataka.

Atnaujinta 10.22: „Eurocontrol“: Zaventemo oro uostas po sprogdinimo uždarytas iki tolesnių pranešimų, sakoma Europos skrydžių saugumo agentūros „Eurocontrol“ tinklalapyje paskelbtame pranešime.

Atnaujinta 10.17: BBC, besiremdamas Belgium's Het Laatste Nieuws, skelbia, kad, patikrinus oro uostą, rasta daugiau bombų. 

Iš oro uosto pradėta žmonių evakuacija. Liudininkai matė daug sužeistųjų.  Oro uostas uždarytas, sustabdytas lėktuvų eismas.

„Sky News“ žurnalistas Alexas Rossi, esantis įvykio vietoje, pranešė, kad nuo sprogimų sudrebėjo pastatas, išdužo langai, pasklido dulkės ir dūmai. Sprogimas nugriaudėjo keleivių išėjimo vietoje, kitoje „Sheraton“ viešbučio pusėje.

Pranešama, kad sustabdytas ir traukinių eismas, vedantis į oro uostą. Belgijos naujienų agentūros „Belga“ duomenimis, sprogimo, prieš kurį buvo girdimi arabiški šūksniai ir keli šūviai.

Kaip rodo skrydžius sekanti interneto svetainė planefinder.net, šiuo metu visi skrydžiai nukreipiami nuo Briuselio oro uosto.

„Sky News“ korespondentas Alexas Rossi iš įvykio vietos sakė: „Buvau Zaventemo oro uosto „Duty free“ zonoje ir išgirdau du labai, labai garsius sprogimus.“

„Galėjau justi, kaip sudrebėjo pastatas. Buvo matyti dulkės ir dūmai. Nuėjau į tą pusę, kur nugriaudėjo sprogimai, o iš ten ėjo žmonės, kurie atrodė apstulbę ir pritrenkti. Čia manoma, kad tai buvo teroristinis išpuolis, nors niekas iš oro uosto pareigūnų to nepatvirtina“, – sakė A. Rossi.

„Nežinau, kaip įvyko sprogimas. Tačiau atrodo, kad Briuselio oro uostas tikrai buvo atakuotas per teroristinę ataką. Dabar mes visi esame išvedami iš oro uosto atsarginių išėjimų link“.

„Tvyro didelė sumaištis, matyti labai nuliūdusių, išsigandusių žmonių. Būgštaujama, kad netoliese gali būti daugiau smogikų“, – pridūrė jis.

Belgijos transliuotojui RTBF įvykio liudininkas sakė, kad sprogimas įvyko išvykimo aikštelėje, priešais Sheraton viešbutį. 

Sprogimai įvyko praėjus porai dienų po vieno pagrindinių įtariamųjų dėl lapkričio 13-osios išpuolio Prancūzijoje Saleho Abdeslamo suėmimo.